O MIEŚCIE:


Strona główna -> O mieście -> Miasta partnerskie

EURASBURG (Niemcy)

http://www.eurasburg.de/

 

Eurasburg jest gminą liczącą zaledwie 1500 mieszkańców, leży w dolinie rzeki Isaar, 50 km na południe od Monachium w malowniczej Bawarii.

Wprawdzie nie jest to partnerskie miasto Rybnika, jednakże dwudziestoletnia współpraca pomiędzy Rybnikiem i Eurasburgiem została przypieczętowana podpisanym w dniu 5 lipca 2001 roku porozumieniem pomiędzy Stowarzyszeniem Współpracy Międzynarodowej „Rybnik – Europa”, a Stowarzyszeniem „Niemiecko-polskiej wymiany w zakresie młodzieży i kultury” w Eurasburgu.

Warto wspomnieć, iż współpraca obu miast rozpoczęła się na początku lat 80 i opierała się na pomocy materialnej dla polskich rodzin. Organizatorami tejże pomocy byli: ze strony Rybnika śp. ks. Henryk Jośko z parafii św. Jadwigi Śląskiej, ze strony niemieckiej pani Rosemarie Tröscher. Pomoc jaką nasze miasto otrzymało ze strony niemieckiej i opierała się głównie na pomocy materialnej rybnickim rodzinom.

Od 1993 roku współpraca między dwoma miastami opiera się głównie na współpracy w dziedzinie kulturalnej i sportowej. Począwszy od 1994 roku dzięki zaangażowaniu i dobrej współpracy obu stron organizowane są coroczne kolonie dla dzieci z ubogich rodzin. 

 

Od 1993 roku współpraca między dwoma miastami opiera się głównie na współpracy w dziedzinie kulturalnej i sportowej. Począwszy od 1994 roku dzięki zaangażowaniu i dobrej współpracy obu stron organizowane są coroczne kolonie dla dzieci z ubogich rodzin. Dwukrotnie w Eurasburgu zorganizowano wystawy plastyczne z udziałem rybnickich artystów. Corocznie przed świętami przedstawiciele Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej „Rybnik-Europa” uczestniczą   w targach bożonarodzeniowych w Eurasburgu, prezentując na nich m.in. wyroby rybnickich rzemieślników, rzeźbiarzy czy malarzy.
W 2006 roku przy okazji Dni Dorsten w Rybniku gościli również przedstawicieli niemieckiego Eurasburga.

 

Przedstawiciele Eurasburga gościli w Rybnik w czasie organizowanych Dni Rybnika w 2008 oraz 2010 roku. Oprócz oficjalnej delegacji Eurasburga do Rybnika w czerwcu 2010 roku przyjechali również przedstawiciele Stowarzyszenia „Niemiecko-polskiej wymiany w zakresie młodzieży i kultury” oraz orkiestra dęta, która wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira”. 

 

Rok 2013 był szczególny w kontaktach Rybnika i Eurasburga, gdyż mieszkańcy tych miast obchodzili 30. rocznicę współpracy. Obchody jubileuszowe odbyły się w Rybniku, ale również w Eurasburgu. Okazją do świętowania tego wielkiego jubileuszu w Rybniku były Dni Rybnika, które zgromadziły liczne delegacje miast partnerskich. W ramach obchodów rocznicowych orkiestra dęta z Eurasburga wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych Złota Lira, natomiast w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej Rybnika-Europa zorganizowało wystawę prezentując trzy dekady kontaktów Rybnika i Eurasburga. W dniach od 3 do 6 października 2013 r. w Eurasburgu odbywały się rocznicowe obchody przygotowane przez miasto Eurasburg. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Miasta Rybnika, członkowie Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej Rybnik-Europa oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, którzy swoim występem uświetnili rocznicowe obchody.  


Burmistrz Moritz Sappl
Beuerberger Str. 10
82547 Eurasburg
tel.: 08179/ 9476-0
fax: 08179/ 9476-29
buergermeister@eurasburg.de

 

Zapraszamy do obejrzenia jubileuszowych wydawnictw poświęconych:

 

  • 25-leciu współpracy pomiędzy Rybnikiem i Eurasburgiem - ZOBACZ

     

  • 30-leciu współpracy pomiędzy Rybnikiem i Eurasburgiem - ZOBACZ

 


 

 

 

 

 

(A. Fudali - prezydent Rybnika, Michael Bromberger - burmistrz Eurasburga oraz RosemarieTröscher)Benediktbeuern, zespół klasztorno-pałacowy (fot. R)

Zapora niedaleko Eurasburga (fot. R)

Orkiestra z Eurasburga (fot. R)

Bawarskie bractwa kurkowe (fot. R)

Rybniccy malarze w Eurasburgu (fot. R)

ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Bądź miły dla ludzi kiedy pniesz się w górę, bo możesz ich spotkać kiedy będziesz spadał w dół.
(J. Drobek)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt