O MIEŚCIE:


Strona główna -> O mieście -> Miasta partnerskie

IWANO-FRANKIWSK (Ukraina)

 http://www.if.gov.ua/

 

herbIwano-Frankiwsk, dawniej Stanisławów, miasto obwodowe w zachodniej Ukrainie na przedgórzu Karpat.

Liczy ponad 230 tys. mieszkańców. Głównymi gałęziami gospodarki są: przemysł włókienniczy, maszynowy, metalowy, chemiczny i meblarski.

W Iwano-Frankiwsku znajduje się wiele ciekawych zabytków m. in.: kościół ormiański z XVIII w., kościół i klasztor Trynitarzy z XVIII w., kościół i klasztor Jezuitów z XVIII w., synagoga oraz Zamek Potockich (XVII-XVIII w.), ratusz z kramami (XVII w.), pomnik A. Mickiewicza (XX w.).

Kontakty pomiędzy naszymi miastami sięgają lat 90. Do pracy w polskiej parafii w Ivano-Frankiwsku, której proboszczem był ks. Kazimierz Halimurka, powołano Urszulankę – siostrę Krystynę. Proboszcz ukraińskiej parafii zwrócił się z prośbą do ks. Alojzego Klona - proboszcza parafii św. Antoniego w Rybniku, aby poszukał instytucji, która chciałaby się zaangażować w organizację wakacji dla dzieci z ukraińskich rodzin o polskich korzeniach.

Współpracę z parafią ukraińską rozpoczął ówczesny dyrektor MOSiR pan Józef Śliwka organizując letni wypoczynek dla dzieci z Ukrainy. Rybnicki samorząd oraz mieszkańcy miasta wspomogli materialnie Ivano-Frankiwsk budując tam dom parafialny. Współpraca pomiędzy naszymi miastami została sformalizowana podpisaniem 12 października 2001 roku umowy partnerskiej.

 

Od kilku lat polskie dzieci z ukraińskiego miasta przyjeżdżają na odpoczynek do Rybnika, podczas którego mieszkają w polskich rodzinach, uczestniczą w zajęciach szkolnych, mają okazję poznania naszego miasta i jego okolic. 

 

W 2008 r. Iwano-Frankiwsk dołączył do elitarnego grona miast, którym Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyznało Honorową Flagę Rady Europy.

 

Przedstawiciele Miasta Rybnika od kilku lat uczestniczą w organizowanych Dniach Iwano-Frankiwska, które odbywają się w maju, natomiast Rybnik gości ukraińskich przyjaciół przy okazji organizacji Dni Rybnika.

 

Miasta partnerskie Iwano-Frankiwska:

Baia Mare (Rumunia)   1990 r.   
Sierpuchow (Rosja)  2001 r.  

Oradea (Rumunia)  2003 r.   
Surgut (Rosja)  2003 r.   
Brześć (Białoruś)  2004 r.  

Nyíregyháza (Węgry)  2004 r.  
Targoviste (Rumunia)  2005 r.  
Troki (Litwa)  2006 r.  

Jełgawa (Łotwa)  2007 r.  
Prerov (Czechy)  2010 r.    

 

 

Mer: Rusłan Marcinkiw

e-mail: oda@if.gov.ua

 


 

(Podpisanie umowy partnerskiej między Rybnikiem a Iwano-Frankiwskiem)

 

  

W dniach od 3 do 6 września 2007 roku w Rybniku przebywała delegacja z ukraińskiego Iwano-Frankiwska, na czele z Wiktorem Anuszkiewiczusem – merem miasta (wybranym w marcu 2006 r.) W trakcie pobytu goście zwiedzili nasze miasto, miejskie inwestycyjne oraz uczestniczyli w otwarciu centrum rozrywkowo-handlowego Focus Park. Ponadto goście wzięli udział w spotkaniu z władzami naszego miasta, zaś w Izbie Przemysłowo-Handlowej spotkali się z członkami zarządu oraz przedstawicielami rybnickich firm, zainteresowanych współpracą z ukraińskimi przedsiębiorcami.

 

Miasto Rybnik od wielu lat uczestniczy w corocznie organizowanych Dniach Iwano-Frankiwska, które zwyczajowo odbywają są w I połowie maja.Delegacja Iwano-Frankiwska na placu przy kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej (fot. R)

Spotkanie w Urzędzie Miasta Rybnika (fot. K. Jaroch)

Delegacja z Iwano-Frankiwska na rondzie „Ukraińskim” w Rybniku (fot. R)

Spotkanie delegacji Iwano-Frankiwska w Izbie Przemysłowo-Handlowej (fot. R)

ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Bądź miły dla ludzi kiedy pniesz się w górę, bo możesz ich spotkać kiedy będziesz spadał w dół.
(J. Drobek)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt