O MIEŚCIE:


Strona główna -> O mieście -> Miasta partnerskie

LARISSA (Grecja)

herbLarissa jest greckim miastem leżącym w legendarnej krainie Tessali, w środkowej Grecji, na Nizinie Tesalskiej, nad rzeką Pinios. Miasto liczy ponad 102 tys. mieszkańców.
Larissa jest ośrodkiem przemysłowo-handlowym i turystycznym, a na jej terenie zlokalizowane są zakłady przemysłu włókienniczego, papierniczego, spożywczego (głównie cukierniczego i tytoniowego) oraz odzieżowego.

Larissa jest doskonałym węzłem komunikacyjnym. W Larissie można podziwiać: teatr antyczny, tureckie mury obronne, na akropolu ruiny świątyni. Kontakty pomiędzy samorządami obu miast zostały poprzedzone współpracą nawiązaną przez miejskie orkiestry.

 

13 czerwca 2003 r. Larissa została oficjalnym miastem bliźniaczym Rybnika.
Sygnatariuszami międzynarodowej umowy byli: prezydent Rybnika Adam Fudali i Przewodniczący Rady Miasta Larissa Konstantinos Agorastos.

W 2002 roku mieliśmy również okazję zapoznać się z kulturą grecką dzięki artystycznym prezentacjom w ramach cyklu „Europa, Europa – prezentacje kultury greckiej”.

 

 (Podpisanie umowy o partnerstwie Rybnika i Larissy)

 

Ścisłe kontakty pomiędzy samorządami obu miast rozpoczęły się po podpisaniu umowy o współpracy w 2003 roku. W ostatnich latach nawiązały ze sobą współpracę szkoły muzyczne z Rybnika i Larissy, które wspólnie koncertują w obu partnerskich miastach. W maju 2005 roku do Rybnika przyjechał chór szkoły muzycznej z Larissy na wspólne koncerty z orkiestrą z rybnickiej szkoły. Z okazji 75-lecia szkoły muzycznej z Larissy orkiestra szkoły rybnickiej wyjechała do partnerskiego miasta koncertować wspólnie z tamtejszą orkiestrą i chórem. W dniach od 29 czerwca do 3 lipca 2006 r. w Rybniku gościła delegacja z Larissy celem poznania funkcjonowania administracji samorządowej, a także PWiK oraz innych miejskich służb.

 

W dniach od 19 do 25 września 2008 roku delegacja miasta Rybnika na zaproszenie władz Larissy miała okazję gościć w Grecji. Celem wizyty było poznanie kultury i tradycji greckiej Larissy a także udział w spotkanie z miastami partnerskimi Larissy: Stara Zagora (Bułgaria) i Laranka (Cypr).


Miasto Rybnik gościło podczas Dni Rybnika w czerwcu 2008 i 2010 roku delegację z Larissy, która odwiedziła Rybnik wraz z zespołem folklorystycznym Lykion ton Ellinidon. W czasie kilkudniowego pobytu w Rybniku greccy goście zaprezentowali kilkakrotnie swoje taneczne umiejętności przed rybnicką publicznością.  

 

W 2013 roku Rybnik i Larissa obchodziły jubileusz 10-lecia współpracy partnerskiej, która bazuje przede wszystkim na realizacji projektów z dziedziny kultury. W związku z tym odbyły się przedsięwzięcia mające na celu wzajemne przybliżenie obu kultur swoim mieszkańcom. W 2013 chórzyści Szkoły Szafranków gościli grecki chór w czasie Dni Rybnika oraz uczestniczyli w XXII Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Larissie.

 

W 2014 roku odbyły się dwa spotkania w ramach partnerskiej współpracy Rybnika i Larissy. Pierwsze z nich miało miejsce w Rybniku podczas Dni Miasta. Rybnik gościł delegację oficjalną oraz grupę sportowców-amatorów, która rozegrała towarzyski mecz piłki nożnej na rybnickim boisku. W czasie pobytu greckich przyjaciół w Rybniku oficjalnie otwarto rondo Larissa znajdujące się przy ul. Wielopolskiej. Na przełomie sierpnia i września 2014 roku delegacja Miasta Rybnika udała się z rewizytą do partnerskiej Larissy.

 

 

Miasta partnerskie Larissy:
Knoxville (USA)    
Bańska Bystrzyca (Słowacja)
Bielce (Mołdawia)
Stara Zagora (Bułgaria)
Ürgüp (Turcja)

 

 

Burmistrz Apostolos Kalogiannis
City Hall of Larissa
1, I Dragoymi st.
412 22 Larissa

tel.: +30 2410 250 608
fax.: +30 2410 250 699

 

 

 

(Prezentacje Kultury Greckiej w Rybniku)

Foto: Z. Keller

 Galeria sztuki w Larissie (fot. R)

Występ zespołu greckiego w Larissie (fot. R)

Jedna z wielu fontann w Larissie (fot. R)

Wykopaliska archeologiczne – amfiteatr w Larissie (fot. R)

Występ uczniów rybnickiej szkoły muzycznej w czasie pobytu w Larissie (fot. R)

Oczyszczalnia przy wysypisku śmieci w Larissie (fot. R)

Wizyta delegacji z Larissy w Rybniku, 29 czerwca - 3 lipca 2006 r., przed budynkiem PSM I i II stopnia im. K i

Spotkanie greckich gości z prezydentem miasta, Adamem Fudali w Urzędzie Miasta Rybnika (fot. R)

ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Bądź miły dla ludzi kiedy pniesz się w górę, bo możesz ich spotkać kiedy będziesz spadał w dół.
(J. Drobek)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt