O MIEŚCIE:


Strona główna -> O mieście -> Miasta partnerskie

ANTRIM i NEWTOWNABBEY (Irlandia Północna)

http://www.newtownabbey.gov.uk/


herbNewtownabbey jest 80 tys. miastem w Irlandii Północnej leżącym niedaleko Belfastu nad morzem Irlandzkim. Jest ośrodkiem poprzemysłowym stawiającym na rozwój nowoczesnych technologii.
Miasto Rybnik rozpoczęło współpracę z północno-irlandzkim Newtownebby poprzez kontakty z Niemieckim Dorsten – „partnerem” Rybnika i Newtownabbey. Kontakty między naszymi miastami charakteryzują się przede wszystkim współpracą na płaszczyźnie gospodarczej.

Miasto Rybnik miało okazję skorzystać z bogatej wiedzy specjalistów ds. środków unijnych,  i doświadczonych trenerów w dziedzinie wspierania małych i średnich przedsiębiorstw dzięki projektowi, który został zrealizowany we wrześniu 2002 roku w ramach programu Leonardo da Vinci. W wymianie wzięli udział przedstawiciele podmiotów gospodarczych z terenu Miasta Rybnika (Izba Przemysłowo-Handlowa ROP, Powiatowy Urząd Pracy, Cech Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości, Powiatowy Urząd Pracy). Realizacja tego przedsięwzięcia była pierwszym wymiernym przykładem kontaktów pomiędzy naszymi miastami. Dotychczasowa współpraca sprawiła, iż oba miasta - za pośrednictwem miejskich organów uchwałodawczych - wyraziły chęć oraz gotowość zawarcia umowy bliźniaczej, dzielenia się pomysłami, rozwijania wymian między mieszkańcami, które prowadzić będą do trwałych więzi obu społeczności.
W Newtownabbey, 18 października 2003 r. Prezydent Miasta Rybnika, Adam Fudali i Burmistrz Miasta Newtownabbey, Paul Girvan podpisali umowę bliźniaczą, która oficjalnie świadczy o współpracy Rybnika z Newtownabbey.

 

  (Tekst umowy partnerskiej Newtownabbey - Rybnik)

  

 

Miasto Rybnik poprzez swojego północno-irlandzkiego partnera zostało zaproszone do udziału  w projekcie CONNECT finansowanego ze środków programu PEACE II. Projekt ten jest realizowany pod przewodnictwem tzw. Grupy COMET i polega na wymianie doświadczeń w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego. W czerwcu 2005 roku 15-osobowa grupa przedstawicieli Rybnika uczestniczyła w wizycie studialnej w Irlandii Północnej, gdzie miała możliwość zapoznać się ze sposobami wsparcia MSP, zagospodarowaniem przestrzeni miejskiej, procesem rewitalizacji oraz  z zagadnieniami polityki społecznej.
W październiku 2006 roku przedstawiciele Miasta Rybnika oraz Newtownabbey wzięli udział w spotkaniu związanym z zakończeniem realizacji projektu Connect.

 

W dniach od 7 do 11 maja 2008 roku przedstawiciele miasta Rybnika gościli w Newtownabbey w celu wzięcia udziału w Dniu Europy. Wizyta w Newtownabbey była również okazją do spotkania się z przedstawicielami partnerskiego Dorsten. Przedstawiciele Newtownabbey gościli w Rybniku w czasie Dni Rybnika w czerwcu 2008 roku oraz 2010 roku. W dniach 25-28 listopada 2010 roku delegacja miasta Rybnika wraz z zespołem South Silesian Jazz Band przebywała w partnerskim Newtownabbey z okazji odsłonięcia Pomnika Współpracy Miast: Newtownabbey, Dorsten i Rybnik. Natomiast Rybnik w czerwcu 2013 roku gościł delegację z partnerskiego Newtownabbey, która mogła za pośrednictwem tradycyjnych zespołów muzycznych zaprezentować ciekawą kulturę. 

 

Miasta partnerskie Newtownabbey:
Dorsten (Niemcy)  1988 r.  
Gilbert (USA)

 

 

Mayor of Antrim i Newtownabbey: John Scott
Newtownabbey Borough Council
Mossley Mill
Newtownabbey
BT36 5QA
tel.: +44 28 9034 0014
fax.: +44 28 9034 0004

 

 

 

(Prezydenci miast: Newtownabbey i Rybnik podpisują umowę)

 

(Delegacja rybnicka z wizytą w Newtownabbey w roku 2001)

 

(Delegacja rybnicka z wizytą w Newtownabbey w roku 2003)ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Młodość uśmiecha się bez powodu.
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt