CZAS WOLNY:


Strona główna -> Czas wolny -> Parki i zieleńce

PARK KOZIE GÓRY ("Hazynhajda" lub "Haasenheida")

Jest to pierwszy park miejski założony w Rybniku pod koniec XIX wieku z inicjatywy Juliusza Haase, właściciela rybnickiej fabryki skór. 12 stycznia 1888 roku oficjalnie podarował on miastu 1,2 hektara ziemi w miejscu, które potocznie nazywało się „Kozie Góry” lub „Hajda”.

 

W 1905 roku władze Rybnika powiększyły park o własne grunty tworząc park o pow. 6,8 ha. Tę datę przejmuje się jako początek powstania zieleni miejskiej w Rybniku.


Roślinność parku tworzy wiele gatunków drzew, w tym przede wszystkim stare lipy, jesiony, buki i dęby. Poszycie parku składa się z wielu gatunków krzewów liściastych.

 

Dziś park nosi nazwę Kozie Góry, choć zwyczajowo rybniczanie nazywają go często „Hazynhajdą”. Zielony teren, rozciągający się wzdłuż ulicy Chwałowickiej, od lat jest jednym z najpopularniejszych miejsc spacerowych, nie tylko dla mieszkańców pobliskich dzielnic - Meksyku czy Chwałowic, ale i wszystkich spragnionych kontaktu z naturą, bez konieczności wyjazdu z miasta.

 

Zlokalizowany na terenie parku amfiteatr, ścieżka zdrowia, plac zabaw czy restauracja od niedawna przeżywają swoją drugą młodość. Nowy mural w amfiteatrze, kreatywna strefa gier dla dzieci, odnowiona ścieżka zdrowia i plac zabaw oraz liczne nowe nasadzenia drzew i krzewów, to efekt ostatnich miesięcy prac służb rybnickiej Zieleni Miejskiej.

 

W nowe życie parku, doskonale wpisują się też inwestycje zaproponowane przez okolicznych mieszkańców i użytkowników parku, a zrealizowane w ramach dwóch kolejnych edycji budżetu obywatelskiego. I tak w roku 2015 powstał street workout wraz z nawierzchnią elastyczną, a rok później zamontowano urządzenie wspinaczkowe.

 

Na terenie Kozich Gór nowo zostało również zagospodarowanych kilka alejek i parkowych skwerów – w sumie od ubiegłego roku nasadzonych tam zostało ok. 850 krzewów i drzewek.

 

Wszystko to sprawia, że „Hazynhajda”, ma spore szanse stać się dla Rybnika tym, czym Central Park dla Nowego Jorku - atrakcyjną pod względem sportowym i wypoczynkowym, oazą zieleni tuż przy centrum miasta.


Meksyk
Fot. Lucyna Tyl
Meksyk
Fot. Lucyna Tyl
Meksyk
Fot. Lucyna Tyl

ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Można nabierać cały świat jakiś czas i kilka osób cały czas, ale nie można nabierać wszystkich ciągle.
(Abraham Lincoln)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt