CZAS WOLNY:


Strona główna -> Czas wolny -> Parki i zieleńce

PARK GÓRNIKA

Park jest położony przy Kopalni Chwałowice wzdłuż ulicy 1-go Maja. Jest pozostałością po folwarku z XIX wieku, który należał do porucznika Czarneckiego, potem do właściciela ziemskiego Wilhe, by ostatecznie przejść w ręce księcia Guido Henkel von Donnersmarck.
Kiedy w 1903 roku rozpoczęto budowę kopalni pomniejszono powierzchnię parku od strony wschodniej i południowej, a w willi po właścicielu ziemskim zamieszkał ówczesny dyrektor kopalni. Na początku lat 60 willę adoptowano na biura i laboratorium kopalni i ogrodzono ją od parku. W następnych latach sukcesywnie poszerzono teren kopalni Chwałowice kosztem parku, mimo zakazów z Ustawy o ochronie środowiska. Dziś pozostał do dyspozycji mieszkańców park o powierzchni 19,9 tys. m2. W parku zlokalizowany jest miniamfiteatr i plac zabaw, a w jego sąsiedztwie znajduje się basen kąpielowy.


Z drzewostanu parku podziwiać obecnie można kilka dorodnych kasztanowców (w tym jeden czerwony), buki, dęby oraz duże stanowiska mahonii. Na szczególną uwagę zasługuje dąb burgundzki. Najciekawszym i rzadkim drzewem jest dorodny tulipanowiec amerykański, który na skutek pomniejszania powierzchni parku znajduje się obecnie na terenie kopalni. Uznany został pomnikiem przyrody tak, jak znajdujący się w pobliżu głaz narzutowy z epoki polodowcowej. Dwa inne znajdują się w sąsiedztwie parku – jeden przed budynkiem KWK Chwałowice, a drugi – przy basenie kąpielowym. W roku 1997 park przekazano Gminie Rybnik. W tym też roku odnowiono ścieżki oraz przeprowadzono prace renowacyjne zieleni.


Chwałowice - Park Górnika
Fot. Lucyna Tyl
Chwałowice - Park Górnika
Fot. Lucyna Tyl

ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Można nabierać cały świat jakiś czas i kilka osób cały czas, ale nie można nabierać wszystkich ciągle.
(Abraham Lincoln)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt