MULTIMEDIA:

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z RybnikaStrona główna -> Multimedia -> Rybek z Rybnika

Rybek z Rybnika

 

Rybek z Rybnika

 

 

„W całym świecie powiadają: prawa głosu mieć nie mają
Ani ryby, ani dzieci. Tak od wielu jest stuleci.
Co by było jednak gdyby wyskoczyły z wody ryby?
Niemożliwe jest to chyba, lecz w Rybniku jedna ryba,
A właściwie Rybek – szczupak, postanowił wrażeń szukać.”Tak rozpoczyna się wierszowana „bombajka” o przygodach Rybka z Rybnika, którą w wersji PDF pobrać można po kliknięciu na obrazek:

 

 

Rybek z Rybnika - kliknij, żeby pobrać treść bajki

 

   

Bajka „Rybek z Rybnika” przygotowana została przez firmę „Laetari” z Zamościa, przy współpracy Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Rybnika. Jej autorem jest Jarosław Siek, pisarz i autor wierszy dla dzieci, specjalizujący się w pisaniu bajek o polskich miastach i regionach.


 


 

Rybek animowany

 

Bajka o Rybku, czyli udźwiękowiona animacja w technologii 2D z profesjonalnym polskim lektorem na podstawie bajki ilustrowanej Jarosława Sieka Rybek z Rybnika, została wykonana przez wydawnictwo Bombajka. Stworzenie animacji jest kontynuacją wcześniej przeprowadzonych przez Wydział Promocji i Informacji Urzędu Miasta Rybnika działań, dzięki którym postać Rybka cieszy się ogromną popularnością wśród najmłodszych i nie tylko, w Rybniku i poza miastem.

Mit o tym, że dzieci i ryby nie mają głosu Rybek, burzy także w wersji animowanej bajki. Animacja, do obejrzenia której serdecznie zachęcamy, jest dostępna na kanale miasta w serwisie YouTube:


Rybek z Rybnika
 


 

 

Rybek uczy dzieci jak segregować śmieci...

 

...tak w skrócie streścić można kolejną książeczkę z przygodami Rybka z Rybnika. Fabuła nowej bajki traktuje o sporze, jaki prowadzą ze sobą rybniczanie w związku z tematem segregacji śmieci. O tym, że warto surowce wtórne wyrzucać do osobnych, odpowiednio oznaczonych pojemników, przekonuje sceptyków nie kto inny, jak miejska maskotka, znana m.in. z bajki i animacji pt. „Rybek z Rybnika”. Jak Rybek przekonywał do zachowań proekologicznych? Jakich udzielał rad w związku z tematem selektywnej zbiórki odpadów? Tego dowiedzieć można się z 20-stronicowej książeczki, wydanej została w nakładzie 5 tys. egzemplarzy, która stanowić będzie promujący Rybnik upominek dla najmłodszych.
Publikacja, której wydanie dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, ma walor edukacyjny – w przystępny sposób informuje o zasadach związanych z obowiązkową od 1 lipca br. selektywną zbiórką odpadów.
Bajka „Rybek z Rybnika uczy segregować śmieci” przygotowana została przez firmę „Bombajka” z Zamościa, przy współpracy Urzędu Miasta Rybnika. Jej autorem jest Jarosław Siek, pisarz i autor wierszy dla dzieci, specjalizujący się w pisaniu bajek o polskich miastach i regionach. Publikację ilustrowała Agnieszka Hacia.

 

Bajka do pobrania w formacie PDF:Rybek uczy dzieci jak segregować śmieci...

Rybek z Rybnika uczy segregować śmieci

 
Rybek o sobie...
  
Zanim zaczęto pisać o mnie bajki, byłem dobrze znany rybnickiej społeczności. Moja historia jest bowiem nierozerwalnie związana z kampanią promującą budowę kanalizacji sanitarnej w Rybniku. W trakcie jej trwania, w Wydziale Promocji i Informacji Urzędu Miasta Rybnika, zrodził się pomysł stworzenia maskotki projektu.
 
To wtedy określono mój kształt, barwy oraz nadano mi wdzięczne, kojarzące się z nazwą miasta, imię Rybek. Moim zadaniem stało się przekonywanie ludzi do tego, że warto dbać o otaczające środowisko, że budowa kanalizacji, choć długotrwała i trudna, pozwoli na osiągniecie korzystnych efektów ekologicznych, dzięki czemu ludziom będzie się żyło lepiej, a rybki, takie jak ja, będą mogły pływać w czystych wodach. Rybek z Rybnika
 
Jako maskotka projektu budowy kanalizacji byłem rybką wielokolorową.  Później, kiedy stałem się maskotką miejską, mój wygląd nieco zmienił się, tak, aby nawiązywać do charakterystycznych dla Rybnika barw. Niebiesko-biały kolor, wyraziste, pełne radości oczy oraz delikatny uśmiech, stały się w końcu ostatecznymi elementami charakteryzującymi moją postać.
       
Od 2006 roku można mnie było spotkać przede wszystkim na miejskich imprezach plenerowych, promujących budowę kanalizacji. Jedna z nich odbyła się w czasie pierwszych w historii miasta Dni Rybnika w 2008 roku. Latem tego samego roku zaprezentowałem się także na forum ogólnopolskim, podczas II Festiwalu Maskotek, a dwa lata później na IV Festiwalu Maskotek  w nadmorskiej miejscowości Rowy. Wspólnie z kilkunastoma innymi maskotkami z całej Polski przemaszerowałem w niezwykłym pochodzie, wzbudzając żywe zainteresowanie licznie zgromadzonych turystów. Ileż wtedy zrobiono mi zdjęć… =>zobacz (2008) i =>zobacz (2010)
   
   
Choć jestem bardzo młody, czuję się spadkobiercą tradycji związanych z legendarnymi początkami Rybnika. Moja postać nawiązuje do umieszczonego w herbie miasta szczupaka, symbolizującego czasy, kiedy na obszarze dzisiejszego Rybnika istniało wiele stawów rybnych (zwanych po starosłowiańsku rybnikami), a najczęstszym zajęciem mieszkańców była hodowla ryb. 
W Rybniku zyskałem sporą popularność, zwłaszcza wśród najmłodszych. W końcu napisano o mnie bajkę. Jako jej bohater udowadniam dorosłym, że głos dzieci powinien być brany pod uwagę we wszystkich ważnych sprawach. W ten sposób burzę mit o tym, że dzieci i ryby nie mają głosu. Stając się bohaterem książki, dołączyłem do grona postaci związanych z legendarnymi dziejami polskich miast. Kto wie, może za kilkaset lat będę tak sławny jak Smok Wawelski w Krakowie?

Kronika Miejska Rybnik, 11.10.2013 r.
 


 

Dariusz Niebudek czyta Rybka

 

  

Książkowe wydanie bajki o Rybku miało swoją premierę w czwartek, 11 lutego 2010 roku Rybek z Rybnika w Rybnickim Centrum Kultury =>zobacz. Opowieść o przygodach Rybka na scenie RCK odczytał znany aktor Dariusz Niebudek.
Tekst bajki, przeczytany brawurowo przez Dariusza Niebudka, uzupełniały, wyświetlane na dużym ekranie, obrazki z książeczki przedstawiające przygody Rybka.


Prezydent Rybnika Adam Fudali, w towarzystwie Dariusza Niebudka oraz oczywiście Rybka, „przepytał” obecne na sali dzieci z treści bajki, przeprowadzając mały konkurs… Dzieciaki nie zawiodły Rybka – okazało się, że historyjka o jego przygodach zapamiętana została bardzo dokładnie.

  

 

A poniżej filmik, czyli Rybek z Rybnika w wykonaniu Dariusza Niebudka:


ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Są mędrkowie i mędrcy; jednych zrodziła wyśmienita pamięć; drugich filozofia
Aleksander Dumas
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt