eE-KARTA OGÓLNIE

eE-BILET

ePIAP-y

ePARKOMATY

eSEKAP - WB

   

Strona główna -> Samorząd -> Ekarta.rybnik.eu -> PARKOMATY -> Jak korzystać z parkomatu?

Jak korzystać z parkomatu?

 

Ekarta.rybnik.eu - strona główna   

 

Uwaga!!! Wyłączona e-portmonetka


Od 16 stycznia br. wyłączona zostaje usługa doładowania e-portmonetki. Wnioski o zwrot środków zgromadzonych na e-portmonetce można składać do 29 grudnia br.

 

Wnioski te składać można w kasach Zarządu Transportu Zbiorowego (na dworcu komunikacji miejskiej, przy ul. Budowlanych oraz w kasie na Placu Wolności), a także w Rybnickich Służbach Komunalnych (ul. Rzeczna obok targowiska).  Obsługa i sprzedaż biletów ZTZ pozostaje bez zmian.

 

 

 

 

 

Uwaga! W związku z kończącym się okresem ważności rybnickiej e-karty prosimy klientów o zgłaszanie się w punktach sprzedaży MPS celem przedłużenia ich ważności.

 

Płatność gotówkowa:

 1. Przyłóż monetę do wlotu monet. Parkomat powinien się wybudzić podając komunikat na wyświetlaczu: "Wrzuć bilon lub przyłóż kartę".
 2. Wrzucaj monety do uzyskania żądanego czasu parkowania (płatność monetami w zakresie od 0,10 zł do 5,00 zł). Informacja o stawkach opłat znajduje się na parkomacie.
 3. Parkomat na wyświetlaczu podaje aktualnie uiszczoną kwotę oraz godzinę, do której zostało opłacone parkowanie, jak również taryfę po jakiej jest naliczana opłata (Taryfa I jest taryfą domyślną przeznaczoną dla samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony). W przypadku pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, dodatkowo wybieramy na przycisku Taryfę II. Dla pojazdów parkujących na drogach publicznych istnieje tylko Taryfa I, miejsca postojowe przeznaczone tylko dla samochodów osobowych. Natomiast Taryfa II obowiązuje na następujących "parkingach":
  - ul. Slawików
  - ul. Rzeczna
  - ul. Młyńska - Cech
  - ul. Młyńska - Klasztorna
  - ul. Jankowicka
  - ul. Reymonta
  - ul. Powstańców Śląskich (po wprowadzeniu opłat)
 4. Naciśnij przycisk zatwierdź. Po zatwierdzeniu operacji następuje automatyczny wydruk biletu, który należy umieścić za przednią szybą pojazdu dbając przy tym, aby bilet był czytelny dla celów kontroli.

 

Doładowanie e-portmonetki

 1. Przyłóż e-kartę do czytnika (pomarańczowe pole w dolnej części parkomatu). Parkomat akceptuje tylko karty z aktywną usługą e-portmonetki.
 2. Na wyświetlaczu powinien pojawić się aktualny stan środków zgromadzonych na e-portmonetce. W przypadku niepowodzenia należy kartę oddalić od czytnika i przyłożyć ponownie.
 3. Wciśnij przycisk "doładowanie".
 4. Wrzucaj monety do kwoty przewidywanego doładowania - jednorazowo e-portmonetkę w parkomacie można doładować kwotą 20 zł (jeśli wrzucisz większą kwotę, parkomat zwróci całą kwotę doładowania, zrobi to również w przypadku przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej kwoty na e-portmonetce, która wynosi 150 zł).
 5. Zakończ operację przyciskając przycisk "zatwierdź". Parkomat wyda potwierdzenie przeprowadzonej transakcji.

 

Opłata za parkowanie za pomocą e-portmonetki

 1. Przyłóż e-kartę do czytnika.
 2. Wciśnij przycisk "parkowanie".
 3. Wybierz żądany czas postoju korzystając z klawiatury numerycznej, jak również taryfę (w przypadku innej niż Taryfa I) - czas postoju podaj w minutach.
 4. Zakończ operację przyciskiem "zatwierdź", pobierz wydrukowany bilet i umieść go za przednią szybą pojazdu dbając przy tym, aby bilet był czytelny dla celów kontroli.

 

Transakcja mieszana

 1. Przyłóż e-kartę do czytnika.
 2. Wciśnij przycisk "parkowanie".
 3. Wybierz czas postoju (w minutach). W przypadku niewystarczającej ilości środków na e-portmonetce parkomat wyświetli stosowny komunikat na wyświetlaczu.
 4. Wybierz przycisk "dopłata" i wrzucaj brakującą ilość monet do momentu osiągnięcia wymaganej kwoty. Z e-portmonetki zostaną pobrane wszystkie środki.
 5. Zakończ operację przyciskiem "zatwierdź", pobierz wydrukowany bilet i umieść go za przednią szybą pojazdu dbając przy tym, aby bilet był czytelny dla celów kontroli.

 

 

Zobacz również: Opłaty za parkowanie

 

 

 

Parkomat

 

Parkomat

 

 

Klienci posiadający zgodę na zakup abonamentu zobowiązani są do zaopatrzenia się w e-kartę a następnie zgłoszenie się do kasy biura Targowisk i Parkingów przy ul. Rzecznej 8 celem wykupienia abonamentu. Unikalny numer identyfikacyjny e-karty zapisywany jest w systemie parkingowym jako abonament na dany miesiąc. Docelowo w ten sposób realizowane będą także abonamenty na parkingach przy ul. Reymonta, Hallera i Brudnioka. 

 


    

E-KARTA

Ekarta - strona główna

ZOBACZ WIĘCEJ:

Zarząd Transportu Zbiorowego - www.ztz.rybnik.pl

 

   Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt