WALKA ZE SMOGIEM

   

Strona główna -> Samorząd -> Walka ze smogiem -> Czyste ogrzewanie

Czyste ogrzewanie

Walka ze smogiem - strona główna   

Czyste ogrzewanie

 

 

 

Dobry piec to podstawa. Dopłacą do nowego kotła

 

Na polskim rynku jest coraz większy wybór ekologicznych metod ogrzewania gospodarstw domowych. Co więcej, gminy za pośrednictwem Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej często oferują dofinansowanie wymiany starego kotła ma nowy, ekologiczny piec. Dzięki dofinansowaniu można przede wszystkim zakupić nowy piec, który działa sprawniej, dzięki czemu oszczędzamy również na bieżących rachunkach za ogrzewanie. Ekologiczne  źródła ciepła można uzyskiwać dzięki zakupie m.in. kotłów węglowych retortowych. Takie kotły są  produkowane w nowej technologii, dzięki czemu można zaoszczędzić około 30 proc. zużycia paliwa. Są również bardziej efektywne od  tradycyjnych pieców, a co najważniejsze są bezpieczne dla całej rodziny. Dodatkowym atrybutem nowoczesnych kotłów jest również fakt, że po wymianie kotła na nowy ciepło będzie rozchodziło się po naszym domu, a nie pójdzie w komin. Kiedy już podejmiemy decyzję dotyczącą wymiany kotła, to przed nami wybór jego rodzaju.  Opalanie domu węglem jest o połowę tańsze niż gazem. Nowe kotły węglowe są automatyczne, a technologia spalania nie różni się od spalania w kotle gazowym.

 

 

 

Rozpalanie krok po kroku

 

Wbrew pozorom poprawne rozpalenie w piecu wcale nie jest proste. Zadymienie, częste wybuchy (słabsze lub mocniejsze) w samym piecu czy przewodzie kominowym mogą świadczyć o tym, że nieprawidłowo rozpalamy w piecu. Komin oraz piec, jak wszystkie maszyny pracujące, muszą być utrzymywane w należytej czystości. Szczególnie dotyczy to komina, który powinien być regularnie, przynajmniej cztery razy w roku czyszczony przez kominiarza. W większości przypadków problemy z rozpalaniem biorą się właśnie z powodu niedrożności przewodu kominowego, bądź samego pieca. Podczas procesu spalania wytwarza się sadza, która pozostaje na ściankach komina i pieca, z czasem coraz bardziej zatykając drożność i zmniejszając „ciąg” pieca. Najważniejszą zasadą rozpalania jest stopniowa kontrola ognia, tak aby rósł w stałym tempie i nie został przygaszony. W piecu musi być widoczny płomień. Brak płomienia świadczy o zbyt niskiej temperaturze, w której nie mogą prawidłowo spalać się palne gazy, co może grozić nie tylko wybuchem, ale również przyśpieszyć proces osadzania się komina i pieca. Niepoprawne rozpalanie w piecu grozi szybszym zużywaniem się pieca, przewodu kominowego, a w skrajnych wypadkach może doprowadzić do wybuchu mogącego zniszczyć komin czy też piec.

 

Pamiętaj:

 • Kupuj lepszy węgiel. Starczy na dłużej.
 • Nie pal śmieci.
 • Grzej długo, ale słabo. A nie mocno i krótko.
 • Naucz się właściwie obsługiwać swój piec.
 • Nie żałuj piecowi powietrza.
 • Czyść komin i wnętrze pieca.

 

 

 

Nie pal śmieci!

 

Spalane śmieci nie znikają. Niska emisja to poważny problemem w polskich miastach.

Często w okresie jesienno-zimowym wiele osób boryka się z problemem związanym z ogrzewaniem domu. Jeszcze większym problemem jest palenie śmieci w piecach domowych. Nie pomaga to zaoszczędzić, co więcej powstają koszty innego rodzaju. Wśród takich kosztów jest między innymi mandat ze straży miejskiej, ale to dopiero wierzchołek góry lodowej. Spalanie śmieci w domowych warunkach powoduje uszkodzenia instalacji i przewodów kominowych. Dodatkowo, śmieci z domowych palenisk do atmosfery wydostają się szkodliwe substancje chemiczne. Skutki palenia śmieci nie są widoczne natychmiast, jednak  gromadzące się toksyny mają wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Niekontrolowany proces spalania śmieci prowadzi do przedostania się do atmosfery związków nazywanych dioksynami i furanami związanych z chorobami nowotworowymi. Powstają też koszty innego rodzaju: unikajmy domowych sposobów pozbywania się śmieci, które bez odpowiedniej technologii są dla nas po prostu ogromnym zagrożeniem.

 

LISTA RZECZY, KTÓRE MUSISZ DOLICZYĆ DO RACHUNKU ZA SPALANIE ŚMIECI:

 • Mandat od Straży Miejskiej
 • Opłaty za lekarza i badania
 • Koszty lekarstw
 • Częstsze wizyty kominiarskie
 • W końcu: zakup nowego pieca

 

 

 

Chcesz zaoszczędzić? Wybierz dobre paliwo

 

Nie wszystko, co jest palne, nadaje się rów­nie dobrze do ogrzewania gospodarstw domowych. Nie ma również uniwersalnej i taniej metody na ogrzewanie mieszkania. Na niektóre czynniki, takie jak istniejąca instalacja grzewcza, nie mamy wpływu, czasami wszystko zależy od naszej decyzji. Jednak jeśli stoimy przed wyborem czym palić, to wybór jest spory.  Bez nega­tyw­nych skut­ków dla naszego zdro­wia i kie­szeni można palić w każ­dym piecu: węglem, drew­nem nie­prze­two­rzo­nym i nie­im­pre­gno­wa­nym o wil­got­no­ści poni­żej 20%, ekogroszkiem, pelletem, brykietami drzewnymi, brykietami ze słomy, suchą biomasą, zbożem. W wyborze materiału grzewczego wiele zależy od zasobności naszego portfela. Najdroższą, ale również najbardziej komfortową metodą ogrzewania gospodarstwa domowego jest energia elektryczna. Tanim i ekologicznym paliwem jest pellet, czyli czyste wióry i trociny drewniane z tartaku, które są prasowane pod ciśnieniem. Jednak nie należy zapominać o polskim węglu, którego zasoby wystarczą jeszcze na wiele dziesiątków lat.

 

 

 

Niska emisja – ekologiczna bomba, która wybucha w zimie

 

Przestarzałe i niesprawne urządzenia grzewcze, niska jakość węgla, spalanie w piecach odpadów, a także nieodpowiedni stan techniczny instalacji kotłowych mogą być przyczyną wielu chorób. Emisja szkodliwych substancji powoduje wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza. Zjawisko to nazywane niską emisją jest poważnym problemem ekologicznym i zdrowotnym lokalnych społeczności. Emisja komunikacyjna i emisja pyłów i szkodliwych gazów pochodząca z lokalnych kotłowni węglowych stanowi problem w wielu miastach Polski. Pył pochodzący ze spalania złej jakości węgla oraz śmieci może okazać się bardziej toksyczny niż pył wydobywający się z lokalnej ciepłowni. Przyczyna jest prosta, w domowych piecach temperatura jest za niska, aby dokładnie wszystko spalić. W miejscowościach o słabej wentylacji niska emisja jest główną przyczyną powstawania smogu, który zwiększa zachorowalność oraz śmiertelność związaną z chorobami układu krążenia i oddychania. Wybór należy do nas. Korzystając z przestarzałego pieca nie tylko stwarzamy zagrożenie dla siebie, ale pogłębiamy również problem związany z niską emisją, która odpowiedzialna jest również np. za kwaśne deszcze. 

    
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu

ZOBACZ KONIECZNIE

 

 Gmina z dobrą energią

 

 

Wyjście smoga

 

 Ekologiczna Gmina  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt