O MIEŚCIE:


Strona główna -> O mieście -> Miasta partnerskie

TOPOLCZANY (Słowacja)

Topolczany - herb miastaTopolczany – malownicze miasteczko położone w dolinie rzeki Nitra na zachodzie Słowacji, w Kraju Nitrzańskim, będące stolicą powiatu Topolczany. Miasto liczy ok. 27 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 27 km². W przeszłości znane z produkowanego tutaj w latach 1964-2009 piwa „Topvar”, będącego symbolem miasta. Obecnie jest centrum gospodarczym, kulturowym i społecznym północnej części dorzecza rzeki Nitra.

W Topolczanach urodził się obecny premier Słowacji – Robert Fico.

 

Bardziej ożywione kontakty między Rybnikiem a Topolczanami rozpoczęły się w 1998 r. i  związane były z odbywającymi się w obu miastach turniejami piłki nożnej. Ważną rolę odegrał w tych relacjach Klub Sportowy „Energetyk ROW Rybnik” oraz Rybnicki Klub Piłkarski. Podczas jednego z takich turniejów, odbywających się w Rybniku w 2007 r. doszło do spotkania ówczesnego Prezydenta Rybnika Adama Fudalego z Burmistrzem Topolczan Peterem Balazem. Efektem rozmów na temat rozszerzenia współpracy na inne dziedziny życia było podpisanie w dniu 20 czerwca 2008 r. Listu intencyjnego. W myśl zapisów tego dokumentu współpraca obu miast ma się opierać na rozwijaniu kontaktów społeczno-kulturalnych, sportowych i gospodarczych.

 

Od tej pory delegacje z obu miast wzajemnie złożyły kilka wizyt w Rybniku i Topolczanach, które najczęściej miały miejsce w czasie odbywających się corocznie dni miasta. W październiku 2010 r. w ramach programu „Partnerstwo Miast 2010” do Topolczan wraz z oficjalną delegacją wyjechała grupa wychowanków Zespołu Ognisk Wychowawczych w Rybniku. Program tego wyjazdu obejmował m.in. konferencję na temat Unii Europejskiej, prezentację miast partnerskich, konkurs młodych intelektualistów, a także imprezy sportowe i kulturalne.

 

W 2011 i 2015 roku delegacja z Rybnika uczestniczyła w imprezie pn. „Eurocamp” w Topolczanach, której celem jest integracja młodzieży z miast partnerskich Topolczan.

 

W sierpniu 2013 r. wyjazd przedstawicieli Rybnika do Topolczan miał szczególny wymiar, gdyż w roku tym świętowano 840-lecie pierwszej wzmianki o tym mieście.

 

Przedstawiciele Topolczan systematycznie uczestniczyli w obchodach Dni Rybnika – w 2008, 2010, 2013 i 2016 roku. Podczas Dni Rybnika 2016 Prezydent Rybnika Piotr Kuczera przekazał delegacji z Topolczan drogowskaz z informacją o odległości drogowej z Topolczan do Rybnika. Drogowskaz ten w zamierzeniu miałby zostać zainstalowany w uczęszczanym miejscu w Topolczanach i przypominać mieszkańcom o łączących nasze miasta przyjacielskich relacjach.

 

 

Burmistrz Topolczan: Peter Baláž

 

Oficjalna strona miasta: http://www.topolcany.sk/Podpisanie listu intencyjnego w 2008 roku przez prezydenta Rybnika Adama Fudalego oraz primatora Topolcan Petera Baláża. Fot. L. Tyl

Dni Rybnika 2016 z udziałem delegacji z Topolczan. Fot. W. Troszka

ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Bądź miły dla ludzi kiedy pniesz się w górę, bo możesz ich spotkać kiedy będziesz spadał w dół.
(J. Drobek)
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt