REWITALIZACJA MIASTA

 

   

Strona główna -> Gospodarka -> Rewitalizacja miasta -> Rada ds. Dziedzictwa Kulturowego

Rada ds. Dziedzictwa Kulturowego

 

Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji - strona główna   

 

Rada ds. Dziedzictwa Kulturowego

 

Społeczna Rada ds. Dziedzictwa Kulturowego Miasta Rybnika z inicjatywy Adama de Sas Topolnickiego pracuje nad Szlakiem Detalu Architektury Ceglanej.

Ma on ukazać bogactwo i piękno detalu architektonicznego wykonywanego z cegły. Stosowano do niego zarówno cegłę zwykłą, jak i specjalnie wyrabiane kształtki. Podobnie jak w innych krajach europejskich cegła jako wykończenie elewacji pojawia się w średniowieczu ( prezbiterium kościoła "Na Górce" czyli przy ulicy Gliwickiej) i ponownie dopiero po kilkuwiekowej przerwie w drugiej połowie XIX wieku.

Jest to jednak już epoka przemysłowej produkcji cegły, staje się ona doskonała technicznie, unormowana wymiarowo, lecz fantazja ówczesnych projektantów i wykonawców wykorzystuje ten materiał budowlany do granic możliwości. W reprezentacyjnych obiektach jak kościoły (Bazylika św. Antoniego), budynki administracyjne (budynek dyrekcja Szpitala Psychiatrycznego) czy niektóre kamienice stosowane są specjalnie projektowane elementy ozdobne.

W realizacjach skromniejszych (fabryki, familoki, kamienice robotnicze, płoty) używana jest zazwyczaj zwykła cegła i dachówki. Moda ta trafia nawet do chałup wiejskich, które od tego czasu (początek XX wieku) nie różnią się już formą od zabudowy miejskiej. Należy żywić nadzieję, iż Szlak stanie się kolejną atrakcją turystyczną i pomoże w ochronie wprawdzie mniej reprezentacyjnych lecz istotnych dla naszego dziedzictwa zabytków architektury.

/tekst: Ewa Mackiewicz-Polnik - przewodnicząca Rady ds. Dziedzictwa Kulturowego/   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt