O MIEŚCIE:


Strona główna -> O mieście -> Ludzie Rybnika

Lidia Grychtołówna

Lidia Grychtołówna, urodzona w Rybniku wybitna pianistka i pedagog, otrzymała tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Rybnika". Uroczystość, podczas której artystka wykonała Koncert G-dur W. A. Mozarta KV354, odbyła się w środę, 31 maja 2017 r. w Teatrze Ziemi Rybnickiej.Lidia Grychtołówna honorowe obywatelstwo Rybnika otrzymała za wybitne osiągnięcia artystyczne i sukcesy w dziedzinie pedagogiki oraz z uwagi na fakt, że pianistka w swoich wypowiedziach podkreśla, iż Rybnik jest miastem, w którym się urodziła i wyrosła, przez co czuje się z nim szczególnie związana.

 

Uchwałę w sprawie nadania Lidii Grychtołównie honorowego wyróżnienia na wniosek prezydenta miasta Piotra Kuczery podjęli rybniccy radni na sesji 16 marca br. Treść dokumentu podczas uroczystości w rybnickim teatrze odczytał przewodniczący Rady Miasta Rybnika Jan Mura. Słowa uznania do wybitnej artystki skierował także prezydent Rybnika Piotr Kuczera, wręczając honorowej rybniczance okolicznościową statuetkę:

 

– Pani Profesor, zawsze była Pani obecna w mieście Rybniku, za co dziękujemy. Dziękuję również w mieniu wszystkich rybniczan, swoim własnym oraz Rady Miasta Rybnika za zgodę na przyjęcie honorowego obywatelstwa. Pani Profesor, teraz jest pani obecna w Rybniku w sposób szczególny – mówił gospodarz miasta.
Treść uchwały podczas uroczystości w rybnickim teatrze odczytał przewodniczący Rady Miasta Rybnika Jan Mura. Fot. W. Troszka

Słowa uznania do wybitnej artystki skierował także prezydent Rybnika Piotr Kuczera, wręczając honorowej rybniczance okolicznościową statuetkę. Fot. W. Troszka

 

Odbierając wyróżnienie, Lidia Grychtołówna nie kryła wzruszenia:

 

– Jestem głęboko poruszona i bardzo wdzięczna. Dzisiejszy dzień jest dla mnie bardzo szczególnym dniem. Parę miesięcy temu w prasie rybnickiej był duży wywiad ze mną, w którym powiedziałam, że różne rzeczy były w moim życiu radościami splatającymi się ze smutkiem. Dlatego dzisiejszy dzień jest dla mnie bardzo, bardzo ważny, bowiem w tym momencie, kiedy grałam Mozarta, przed rokiem straciłam męża, Janusza Ekierta, którego  Państwo również znają, bo tutaj też niejednokrotnie bywał, prowadząc koncerty. To dla mnie szczególny dzień i zastanawiałam się, czy w takim dniu mogę grać, czy nie będzie to dla mnie za trudne. Ale prawdopodobnie mój mąż, z tamtej strony, na której już jest, podszepnął mi, że właśnie jest dobrze, jak ja będę grała, bo będę mniej myślała o tym tragicznym dniu, który się zdarzył przed rokiem. Raz jeszcze dziękuję Państwu za liczne przybycie i za serdeczne przyjęcie mojej osoby – mówiła poruszona artystka, której zgromadzeni w Teatrze Ziemi Rybnickiej odśpiewali gromkie „Sto lat”. 

 

 


Odbierając wyróżnienie, Lidia Grychtołówna nie kryła wzruszenia. Fot. W. Troszka

Laudację na cześć wybitnej artystki odczytał Norbert Prudel, Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranków. Fot. W. Troszka

 

Laudację na cześć wybitnej artystki odczytał Norbert Prudel, Prezes Towarzystwa Muzycznego im. Braci Szafranków, podkreślając wybitne umiejętności i osiągnięcia Lidii Grychtołówny.          

 

Lidia Grychtołówna to pianistka o słuchu absolutnym, która zdobywała laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach muzycznych. Swój wybitny talent artystka prezentowała prawie we wszystkich krajach Europy i Ameryki Południowej. Koncertowała także w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Australii, Tajlandii, Chinach i Japonii.

 

Lidia Grychtołówna ma bardzo szeroki repertuar (od muzyki baroku do klasyków XX wieku), jednak szczególnie często wykonuje utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna.

 

Pianistka od 1986 do 2007 roku była profesorem Uniwersytetu im. Jana Gutenberga w Moguncji, gdzie prowadziła swoją klasę fortepianu. Jako uznany na świecie autorytet w dziedzinie pianistyki jest zapraszana do zasiadania w gremiach jurorów najbardziej cenionych konkursów muzycznych, w tym od 1980 roku Konkursów Chopinowskich w Warszawie oraz konkursów organizowanych za granicą.

 

Za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz sukcesy w dziedzinie pedagogiki, Lidia Grychtołówna otrzymała wiele nagród i wyróżnień, zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

 

 


Podczas uroczystości Lidia Grychtołówna wykonała Koncert G-dur W. A. Mozarta KV354. Fot. W. Troszka

Lidia Grychtołówna. Fot. W. Troszka

 

Lidia Grychtołówna została ósmym Honorowym Obywatelem Miasta Rybnika. Wcześniej tytułami tymi wyróżnieni zostali: Adam Makowicz – wybitny pianista jazzowy, Jacques Beaulieu z partnerskiego miasta Mazamet, premier – prof. Jerzy Buzek, kompozytor Henryk Mikołaj Górecki, arcybiskup Damian Zimoń, dr Józef Musioł oraz Mieczysław Brzost. Więcej informacji o honorowych obywatelach miasta TUTAJ.ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Niech twoje życie będzie wykrzyknikiem, nie znakiem zapytania...
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt