CZAS WOLNY:


Strona główna -> Czas wolny

Czas wolny

Dla przypadkowego turysty, przygotowanego na typową dla śląskich miast szarość, Rybnik to prawdziwa oaza, ukryta pośród zacisznych lasów dawnej puszczy śląskiej. To zakątek rekreacyjny, proponujący zarówno emocjonujące formy aktywnego wypoczynku,  jak i kojący, skłaniający do refleksji spokój... 

  

Rybnik, dzięki swojemu położeniu wśród wód i lasów, zapewnia doskonałe warunki do wypoczynku, sprawiając, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – zarówno miłośnik różnego rodzaju sportów, amator rowerowych wycieczek, energiczny piechur jak i tęskniący za odrobiną lenistwa spacerowicz:

 

 

 

Kulturalnie...

 


Wieża widokowa Bazyliki Św. Antoniego
Najwyższa świątynia na Górnym Śląsku (96-metrowe wieże). Punkt widokowy znajduje się na południowej wieży bazyliki . Wieżę z tarasem widokowym zwiedzać można zgodnie z zasadami ustalonymi przez parafię św. Antoniego.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy
Niezwykłą atrakcją turystyczną stało się zaadaptowanie dawnej wieży ciśnień znajdującej się na terenie zabytkowej kopalni "Ignacy" na wieżę widokową.

Zabytki Rybnika
Turysta zainteresowany dziedzictwem przeszłości Rybnika znajdzie tutaj interesujące świadectwa historii wpisanej w życie miasta.

Spacery z przewodnikiem
Akcja skierowana jest do wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o Rybniku, o miejscach znanych i mijanych na co dzień, o dziejach ludzi, związanych z historią miasta.

 

Aktywnie...

 


Ośrodek Rekreacyjno - Sportowy RUDA
Jedno z najatrakcyjniejszych i najnowocześniejszych kąpielisk w regionie. Dwa baseny: rekreacyjny i sportowy, dwie zjeżdżalnie, brodzik dla dzieci i wodny plac zabaw dla najmłodszych oraz dwie widownie. Woda w basenie podgrzewana dzięki zastosowaniu instalacji, wykorzystującej ciepło z nagrzanej słońcem plaży. Na terenie ośrodka działa też duży plac zabaw, terenowa siłownia, boiska do gry w piłkę plażową i koszykówkę.

Lodowisko sezonowe
Miejskie lodowisko jest częścią modernizowanego ośrodka „Ruda”, a sama tafla lodowiska zlokalizowana jest na boisku, które poza sezonem zimowym będzie pełniło normalną funkcje treningową, doskonale uzupełniając funkcjonującą w tym miejscu bazę sportową. W sąsiedztwie lodowiska funkcjonuje budynek szatniowy, w którym będzie można również wypożyczyć łyżwy lub naostrzyć własne. Lodowiskiem zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Trasy rowerowe
Rozwinięta sieć ścieżek rowerowych – przeszło 100 km tras na terenie miasta, łączących Rybnik z kilkoma okolicznymi miejscowościami, dających możliwość poznania wielu obiektów o wartości historycznej i kulturalnej, a przede wszystkim piękna krajobrazów - w zaciszu Parku Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych czy wokół Zalewu Rybnickiego.

Szlaki piesze
Trasy prowadzące do najpiękniejszych i najciekawszych miejsc regionu; wytyczone tak, by przedstawić nie tylko ciekawostki architektoniczne czy przyrodnicze walory okolicy, ale również by przypomnieć o historii, o dramatycznych nieraz losach ludzi, związanych z tym terenem w przeszłości.

Park tematyczny nad Nacyną
Urządzenia eksperymentalne, ogrody-kolekcje, place zabaw, boisko – to wszystko czeka na odwiedzających park tematyczny nad Nacyną, który oficjalnie otwarto 19 września 2014 r. na terenie rybnickiego kampusu, przy ul. Rudzkiej.

Pumptruck i city trail w parku nad Nacyną
Na terenie kampusu (przy ul. Rudzkiej) w parku nad Nacyną przygotowano atrakcje dla amatorów ekstremalnej jazdy na rowerze - tor pumptrack oraz citytrail czyli rowerowy park umiejętności.

Parki i zieleńce
Dawny Rybnik słynął z pięknie skomponowanych miejsc zielonych, a w latach międzywojennych w ogólnopolskim konkursie nazwany został "miastem kwiatów i ogrodów". Tradycje te istnieją w mieście do dziś. Ze względu na bogactwo zieleni, parków i skwerów, nazywany jets często "zielonym miasytm na Śląsku".

Park krajobrazowy
Park Krajobrazowy - Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich wchodzi obecnie w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

Boiska sportowe
Młodzież korzystać może ze stale rozbudowywanej z bazy tworzonej przez sieć nowoczesnych, przyszkolnych boisk.

Siłownie na wolnym powietrzu
W Rybniku sporą popularnością cieszą się siłownie na wolnym powietrzu.

Ośrodek w Rybniku-Kamieniu
Zapraszamy do skorzystania z różnorodnych propozycji spędzenia wolnego czasu, jakie oferuje ośrodek w Rybniku-Kamieniu.

Zalew Rybnicki
Niezamarzający akwen wodny, liczący 5,5 km2 miejscowy raj dla wędkarzy i żeglarzy, położony w otoczeniu lasów, na terenie Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich. Latem temperatura wody sięga nawet 25 stopni, a zimą nie spada poniżej 10 stopni.

Lotnisko sportowe
Lotnisko sportowe Aeroklubu ROW wyjątkowa atrakcja dla miłośników lotów wiodkowych i sportów podniebnych: akrobatyki lotniczej, szybownictwa, spadochroniarstwa czy baloniarstwa.

Ścianka wspinaczkowa
Ściana wspinaczkowa w Rybniku-Niedobczycach otwarta dla każdego, bez względu na wiek i sprawność fizyczną. Zapraszamy osoby początkujące, dzieci i doświadczonych wspinaczy. Ściana oferuje wspinanie po pionach, w małym i dużym przewieszeniu, w okapach i zacięciach. Na przygotowanych drogach wspinaczkowych każdy znajdzie swój Everest, na miarę swoich sił i ambicji.

Spływy kajakowe
Spływ kajakowy rzeką Rudą to doskonała forma aktywnego wypoczynku. Trasy o zróżnicowanym stopniu trudności zadowolą zarówno amatorów, jak osoby profesjonalnie przygotowane. Spływ rozpoczyna się od zapory Zalewu Rybnickiego i prowadzi między innymi przez takie miejscowości, jak: Rybnik, Rudy, Kuźnia Raciborska, Turze, gdzie Ruda uchodzi do Odry. Będąc uczestnikiem spływu, można podziwiać wiele urokliwych miejsc, w których napotkać można nawet bobry, czy żmije zygzakowate.

Street Workout
Grupa Street Workout'owa Hussar Rybnik trenująca Kalistenikę - aktywność fizyczną polegającą na wykorzystywaniu elementów zabudowy miejskiej do wykonywania ćwiczeń z ciężarem własnego ciała ( pompki, podciągnięcia, stanie na rękach)


ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
CYTAT DNIA
Do zwycięstwa trzeba nam odwagi, odwagi i jeszcze raz odwagi...
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt