Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Zakończyli staże


Cztery osoby uczestniczyły w stażach zrealizowanych w ramach unijnego programu Leonardo da Vinci przez Urząd Miasta Rybnika oraz partnerskie miasto Dorsten.Młodzi ludzie pojechali do Niemiec w ramach projektu „Podniesienie konkurencyjności rybnickich absolwentów poprzez staże w partnerskim Dorsten”. Przedsięwzięcie wsparły finansowo Wspólnoty Europejskie.
Oferta wyjazdu na staż skierowana została do bezrobotnych absolwentów szkół wyższych o kierunkach automatyka, informatyka, elektronika i telekomunikacja oraz młodych ludzi, którzy podjęli już pracę zawodową i byli zainteresowani podwyższeniem kwalifikacji zawodowych. Warunkiem udziału w przedsięwzięciu była znajomość języka niemieckiego.

Do Niemiec pojechały cztery osoby - spośród kilkunastu zainteresowanych - które spełniły warunki wynikające z założeń projektu. Byli to bezrobotni absolwenci Adam Grabowski, Tadeusz Hanusek i Michał Magiera oraz Łukasz Grzesik - młody pracownik. Przed wyjazdem na staże wzięli oni udział w specjalnym szkoleniu językowym zorganizowanym przez Agencję Usług Lingwistycznych „Logmar” z Rybnika, gdzie zapoznali się z językiem technicznym uwzględniającym słownictwo z zakresu informatyki i elektroniki.


Z początkiem br. wyjechali oni do partnerskiego dla Rybnika miasta Dorsten, by rozpocząć dziewięciotygodniowe staże w nowoczesnych niemieckich firmach. Dwóch informatyków zrealizowało staż w RAG Informatik GmbH z siedzibą w Gelsenkirchen - jednej z większych niemieckich firm świadczących usługi informatyczne. Kolejną firmą, w której staż odbyło dwóch elektroników, była Eickhoff Bergbautechnik GmbH z siedzibą w Bochum, produkująca maszyny i urządzenia wraz z oprogramowaniem, głównie dla potrzeb górnictwa.

Celem stażu w niemieckich firmach było poznanie funkcjonowania tamtejszych przedsiębiorstw oraz zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności zawodowych w dziedzinie stosowania nowoczesnych technologii. Wiedza i nowe kompetencje językowe zdobyte podczas stażu w firmach niemieckich podniosły bez wątpienia konkurencyjność absolwentów na europejskim rynku pracy.

Program stażu w każdej z firm składał się z kilku stałych elementów, jak np. poznanie struktury organizacyjnej firmy wraz z pracą jej działów, poznanie przepisów i regulacji prawnych oraz sposobów zarządzania i działań marketingowych, poznanie kluczowych dostawców i klientów. Ważne było również zapoznanie się z podstawowymi produktami i usługami będącymi w ofercie przedsiębiorstw oraz możliwościami wykorzystania nowoczesnych technologii pozwalających na utrzymanie konkurencyjnej pozycji na rynku.

Pobyt w Dorsten był też dla stażystów możliwością nawiązania kontaktów towarzyskich z ludźmi związanymi bezpośrednio z realizacją projektu oraz z osobami zajmującymi się współpracą w ramach partnerstwa miast Rybnika i Dorsten. Młodzi stażyści spotykali się również z burmistrzem zaprzyjaźnionego miasta, Lambertem Lütkenhorstem oraz z członkami Koła Przyjaciół Rybnika w Dorsten.

Realizacja stażu była możliwa dzięki dobrym kontaktom partnerskim Rybnika i zaangażowaniu Urzędu Miasta Dorsten oraz firmy Windor GmbH. Niemieccy partnerzy zorganizowali stażystom pobyt w Dorsten i znaleźli dla nich miejsca w niemieckich przedsiębiorstwach.

Źródło: Biuro Rzecznika PrasowegoPoleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2005-03-30

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt