Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

"Leonardo da Vinci" w PSOUU


Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Rybniku beneficjentem projektu „ Polska koncepcja zatrudniania niepełnosprawnych intelektualnie, w oparciu o doświadczenia francuskie .”W dniach 6 – 20 marca br. odbył się w ramach Programu Komisji Europejskiej „ Leonardo da Vinci” i wsparciu ze strony Ambasady Francuskiej w Warszawie wyjazd do Francji, który miał na celu wymianę doświadczeń z podobną organizacją – ADAPEIC – Stowarzyszeniem Departamentalnym Rodziców i Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Coreeze.

Uczestnikami wyjazdu była 17–osobowa grupa kadry instruktorskiej pracująca na co dzień w placówkach prowadzonych przez koła terenowe PSOOU – Warsztatach Terapii Zajęciowej ( WTZ ) i Środowiskowych Domach Samopomocy ( ŚDS ), ponadto dwaj doradcy zawodowi z Urzędów Pracy ,zajmujący się szkoleniem i zatrudnianiem osób niepełnosprawnych oraz szkoleniowiec z firmy Sodexho Polska sp. z o.o., która planuje zatrudnianie osób niepełnosprawnych .

Beneficjenci projektu mogli podczas wymiany poznać zasady funkcjonowania systemu szkolenia zawodowego, wspierania i zatrudniania osób niepełnosprawnych we Francji poprzez zwiedzanie i obserwowanie działań w placówkach francuskiego partnera; zobaczyli jak wygląda praca osób niepełnosprawnych na otwartym rynku.

Poznali w teorii i praktyce istniejące tam metody i sposoby pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie i mieli możliwość wymiany doświadczeń z kadrą francuskich specjalistów. Mieli okazję poznać inne służby i placówki prowadzone przez partnera (przysposabianie i kształcenie zawodowe młodzieży, wspieranie psychologiczne pracowników niepełnosprawnych, metody oceny postępów w szkoleniu i zdobywaniu nowych umiejętności), rozmawiać z rodzinami, pracodawcami, władzami lokalnymi.

Aktualnie trwają prace nad opracowaniem, na podstawie zdobytej wiedzy, a także w oparciu o zawodowe doświadczenia instruktorów pierwszego w Polsce:

  • materiału edukacyjno - wdrożeniowego ,,Praca osób niepełnosprawnych intelektualnie – dobre praktyki z Francji”, na temat szkolenia i przygotowania do pracy osób niepełnosprawnych intelektualnie. Materiał ten przeznaczony będzie dla instruktorów, przyszłych trenerów pracy, organizatorów szkoleń dla os. niepełnosprawnych intelektualnie (m.in.UP), pracodawców zainteresowanych zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.
  • materiału analitycznego i informacyjnego ,,Uwagi do polskiej koncepcji zatrudniania osób niepełnosprawnych intelektualnie w oparciu o doświadczenia francuskie ”, który będzie zawierał informacje o systemie rehabilitacji zawodowej we Francji , o dobrych stronach tego systemu , możliwych do wykorzystania w Polsce . Materiał będzie rozpowszechniony wśród Urzędników Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej , Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych , PFRON , Samorządów , posłów , ZUS .

W Polsce nie ma koncepcji zatrudniania osób niepełnosprawnych intelektualnie , czeka nas więc próba przeniesienia oraz wykorzystania poznanych metod pracy w tej dziedzinie we Francji , co miejmy nadzieję da szansę dużego przyspieszenia i wypracowania – własnych polskich rozwiązań .

Źródło: PSOUUPoleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2005-04-28

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Teatr uczy nas żyć, życie nas uczy udawać...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt