Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Nowa obwodnica w Rybniku


We wtorek, 7 czerwca nastąpiło oddanie do ruchu nowego odcinka rybnickiej obwodnicy łączącej ulicę Gliwicką z Rudzką. Oficjalne otwarcie z udziałem prezydenta Rybnika Adama Fudalego miało miejsce przy nowym rondzie na ul. Gliwickiej.Budowa drogi z efektownym rondem trwała dziesięć miesięcy i kosztowała 8 mln zł.

Miasto dołożyło do inwestycji 5,5 mln zł. Reszta pieniędzy pochodzi ze środków zewnętrznych.

Nowy odcinek obwodnicy jest drogą o długości 1,1 kilometra i szerokości 7 metrów. Na skrzyżowaniu z ul. Gliwicką powstało 21 rybnickie rondo, oddane do użytku w zeszłym miesiącu. Obwodnica jest oświetlona 65 lampami drogowymi.

Zakres robót objął również częściową wymianę gruntu i budowę dwumetrowych nasypów. Droga została odwodniona rowami otwartymi, a w obrębie skrzyżowań wykonana została kanalizacja deszczowa. Wykonawcą robót jest firma Eurovia Polska S.A. z siedzibą w Mikołowie.

Aby rozpocząć budowę drogi, prezydent Rybnika zgłosił stosowny projekt do konkursu ofert na dotacje inwestycyjne dla gmin i powiatów województwa śląskiego w ramach "Programu łagodzenia w regionie śląskim skutków restrukturyzacji zatrudnienia w górnictwie węgla kamiennego".

W rezultacie projekt pt." Usprawnienie ruchu tranzytowego poprzez budowę obwodnicy miejskiej na odcinku Rudzka-Gliwicka w Rybniku" uzyskał akceptację zarządu województwa i zarazem dofinansowanie w wysokości 2 mln zł. Pieniądze te pochodzą z rządowego kredytu zaciągniętego w Banku Rozwoju Rady Europy.

Do inwestycji dołożył się równiez budżet państwa kwotą 500 tys. zł.

Budowa obwodnicy na odcinku ul. Gliwicka-Rudzka jest kontynuacją rozpoczętej w 1997 roku budowy obwodnicy miasta. Pierwszym jej odcinkiem była nowa droga od ronda na ul. Chwałowickiej do ronda na ul. Wodzisławskiej, kolejnym droga od ronda na ul. Wodzisławskiej do ronda na ul. Raciborskiej.

Następny etap, to wspomniany odcinek Gliwicka-Rudzka i planowany Rudzka-Budowlanych pod warunkiem uzyskania dofinansowania zamierzonej inwestycji.

Obwodnica wpisuje się w strategię inwestycyjną miasta i w jej priorytety. Jednym z nich jest budowa dróg i poprawa "szkieletu komunikacyjnego" miasta.

Miasto chciałoby w najbliższych latach kolejne odcinki obwodnicy poprowadzić od ul. Rudzkiej - przez dzielnicę Orzepowice - aż do ronda Zebrzydowickiego w dzielnicy Maroko-Nowiny.

Warunkiem jest tu jednak pozyskanie dofinansowania tej inwestycji ze środków pozabudżetowych, przede wszystkim unijnych.

Zakończenie budowy wspomnianych odcinków obwodnicy odciąży zdecydowanie centrum miasta, a zwłaszcza ruch na linii Gliwicka (w stronę centrum) - Kotucza - Reymonta - Wodzisławska (w centrum). Tym bardziej, że w niedalekim czasie kierowcy będą mogli korzystać z autostrady A4 na wjeździe do Gliwic.

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta

Przewodniczący Rady Miasta M. Śmigielski i Prezydent Miasta A. Fudali

Foto: K. JarochPoleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2005-06-07

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Awansu można się nawet dochrapać. Pod warunkiem jednak, że i szefowi przyśni się to samo.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt