Rybek z Rybnika

Strona główna

Aktualności

Sukcesy młodych szachistów

W dniach 25-29 maja w Teatrze Ziemi Rybnickiej rozegrany został 23 Międzynarodowy Festiwal Szachowy Rybnik 2005.

W zawodach udział wzięło 129 uczestników reprezentujących 5 państw: Niemcy, Ukrainę, Czechy, Słowację i Polskę.

W turnieju głównym zwyciężył Jacek Stopa z Miedź Legnica uzyskując 8 punktów z 9 partii.

Zwycięzca to były zawodnik MKSz Rybnik, medalista Mistrzostw Europy i wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Juniorów, który rok temu przeszedł do klubu ekstraligi Miedź Legnica.

Drugie miejsce zajął Marszałek Maciej Polfa Grodzisk Mazowiecki, 7 punktów, a trzecie Wiśniewski Adrian AZS Gliwice również 7 punktów.

Adrian Wiśniewski to również wychowanek MKSz Rybnik, z którym zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów a studiując architekturę występuje w uczelnianym klubie a być może w tym roku kończąc studia powróci do rybnickiego klubu.

Czwarte miejsce zajął Bartłomiej Heberla, 6,5 pkt., również wychowanek MKSz Rybnik i wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Juniorów aktualnie występujący w Ekstralidze Polfa Grodzisk Mazowiecki.

Piąte miejsce niespodziewanie zajął Tadeusz Helis z Rzemiosła Racibórz, 6,5 pkt.

Szóste miejsce z 6,5 pkt. zdobył arcymistrz Aleksander Miśta z Ostródzianki Ostródy a siódme, ostatnie nagrodzone miejsce, uzyskał Marek Stryjecki z Rzemiosła Racibórz – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Juniorów.

Wśród kobiet zwyciężyła Monika Soćko (Bobrowska) Polonia Plus GSM Warszawa, wychowanka MKSz Rybnik. Monika jako juniorka siedmiokrotnie zdobywała dla Rybnika medale w Szachowych Mistrzostwach Świata i Europy Juniorek a aktualnie posiada najwyższy ranking wśród polskich szachistek i należy do ścisłej czołówki światowej kobiet.

Drugie miejsce z 6,5 pkt. zdobyła juniorka Karina Szczepkowska z MKSz Rybnik.

Karina to jedna z największych nadziei szachów kobiecych w Polsce. Była już mistrzynią Europy do lat 16 i vice mistrzynią świata do lat 16 a aktualnie przygotowuje się do wyjazdu na szachowe Mistrzostwa Europy Kobiet, które przeprowadzone będą w Mołdawii w dniach 10-25 czerwca.

Udział w tak prestiżowych zawodach Karina zawdzięcza Prezesowi PREFROW Rybnik Panu Józefowi Kluska, który od lat sponsoruje zawodniczkę, córkę długoletniej pracownicy PREFROW Rybnik, Haliny Szczepkowskiej. Osiągniętym rezultatem Karina potwierdziła aspiracje do tytułu arcymistrzyni szachowej, który ma szanse uzyskać grając z najlepszymi szachistkami Europy.

Poprzez Internet sympatycy szachów z Rybnika i z całej Polski będą mogli śledzić na żywo grę Kariny w Mistrzostwach Europy i próbę spełnienia jej marzeń zdobycia tytułu arcymistrzyni szachowej. Trzecie miejsce z 6,5 pkt. zdobyła arcymistrzyni Natalia Kiseleva z Ukrainy mieszkająca w Niemczech i grająca w barwach Allianz Leipzig. Czwarte miejsce z 6,0 pkt. zdobyła Hanna Leks Damis Warszawa a piąte miejsce Magdalena Krasnodębska z ALS Gliwice uzyskując 5,5 pkt.; z tą samą ilością punktów na szóstym miejscu uplasowała się Edyta Andrzejewska z MCKiS Jaworzno. Siódme, ostatnie nagrodzone miejsce, zdobyła Marta Szydłowska z AZS Gliwice.

W odrębnej klasyfikacji juniorów znaczne sukcesy odnieśli młodzi szachiści z MKSz Rybnik zdobywając cenne nagrody. Wśród juniorek do lat 12 zwyciężyła Anna Krupa z 5 pkt. przed Marią Leks 4,5 pkt. obydwie MKSz Rybnik. Trzecie miejsce zdobyła Novakova Vendula 3 pkt. z Czech.

Wśród juniorów do lat 12 zwyciężył Przemysław Matuszczyk MKSz Rybnik zdobywając 6 pkt. Drugie miejsce z 5,5 pkt. zdobył mistrz Polski Strzemiecki Zbigniew z Pocztowiec Poznań a trzeci z 5,0 pkt. był Edgar Wesołowski z Poznania.

W dniach 28 i 29.05.2005r. rozegrano Szachowy Puchar Polski do lat 7.

Wśród chłopców zdecydowanie zwyciężył Mraz Ondrej ze Słowacji z kompletem 7 pkt. , drugie miejsce zdobył Jan Krzysztof Duda z 6 pkt. z Krakowa a trzeci z 5 pkt. był Wiaterek Jakub z Gierałtowic. Najlepszy z Rybnika Tomasz Lamża uzyskał 5 pkt, ale z gorsza wartościowością zajął piąte miejsce.

Wśród dziewczynek o zdobycie pucharu Polski zdecydował pojedynek barażowy gdyz obydwie najlepsze zawodniczki miały po 8,5 pkt. z 9 partii. Ostatecznie zwyciężyła Anna Marczuk z Krakowa pokonując z barażu pięcioletnią Martynę Konopacką ze Smerfy Rybnik. Martyna to duży talent i nadzieja na Mistrzostwo Polski Przedszkolaków na 2006r. Oprócz Martyny dobre piąte miejsce z 4,5 pkt. zdobyła Zielezińska Sandra ze Smerfy Rybnik. Impreza była wysoko oceniona przez uczestników.

Dobrze oświetlona sala gry, nieodpłatny poczęstunek kawą i herbatą przez cały czas trwania turnieju i atrakcyjne nagrody- po 10 nagród pieniężnych dla kobiet i 10 dla mężczyzn o jednakowej wartości w tym 1000 euro za 1-wsze miejsce- to zasługa sponsorów: PREFROW RYBNIK i STALMONT RYBNIK S.C. i Adama Konkola, lidera zespołu Łzy. Puchar Polski Przedszkolaków sponsorował szachista, wychowanek rybnickiego klubu Gabriel Juszczyk aktualnie biznesmen i wzięty architekt.

Gabriel obiecał powołanie Stowarzyszenia Amatorów Szachów – byłych zawodników i wychowanków KS ROW Rybnik, które będzie wspomagało naukę szachów w przedszkolach co zostało przyjęte z pełną aprobatą uczestników i nadzieją organizatorów.

Źródło: Piotr Bobrowski

Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.com

Data dodania: 2005-06-15