Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Życiorys w słonecznikach


Muzeum w Rybniku zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Marii Kulawik pt. "Życiorys w słonecznikach".Wernisaż rozpocznie się 1 lipca 2005 r. godz. 18.00 w budynku Starego Ratusza w Rybniku, Rynek 18.

Wystawa czynna do 21 sierpnia br.MARIA KULAWIK – od urodzenia jest mieszkanką Ornontowic.
Z wykształcenia jest pedagogiem. Wiele lat poświęciła pracy w szkolnictwie, w tym kilka lat w Stanach Zjednoczonych. Ornontowice są dla Niej ostoją, poczuciem bezpieczeństwa, napędem do pracy twórczej. Nie tylko opiekuńcze wsparcie Urzędu Gminy, ale i dom, piękny ogród w którym kwitną słoneczniki.
Nie wiedziała, że bukiet słoneczników stanie się JEJ PRZESŁANIEM, sięgnięcie po pastele DŁUGĄ PRZYGODĄ z malarstwem, która w ostatnich 10-ciu latach stanie się swoistym „ŻYCIORYSEM W SŁONECZNIKACH”.

„Słońce, światło, z braku lepszych określeń, muszę używać słowa żółty, żółty bladosiarczany, żółtocytrynowy, bladozłoty. Jakże piękny jest żółty!” (Vincent van Gogh).
Z banalnego motywu Maria wydobywa niemal egzystencjalną siłę wypowiedzi. SŁONECZNIKI stają się symbolami miłości (Promienny blask, Radość letniego słońca), śmierci (Moja rodzina, Ścieżki mojego życia, Tęsknię za Tobą, Spotkanie w ciszy), nadziei i radości życia (Promień nowego życia, Moja złota jesień, Żyję dla Ciebie, Błogie ciepło późnej jesieni, Ulotne chwile szczęścia). Te tajemnicze chwile życia związane z cierpieniem należy szukać u samej malarki.
W melancholijnych malowidłach ważny jest działający, dekoracyjny efekt, który wywołuje pełną siły inscenizację zwykłych słoneczników.

Rysunek i bryła rozwiniętych lub więdnących kwiatów uzyskane są za pomocą układu i koloru podkreślonego świetlistym tłem, przyciemnianym niekiedy zieleniami i niebieskościami. Wszystko w barwach czystych i stonowanych. Dominuje żółty kolor, w stanie surowym. Mało jest kolorów mieszanych, dających efekt starego złota, brązów i miedzi. Te zwykłe kwiaty widziane z ogromnej bliskości, które więdną a ich piękno mija bezpowrotnie, pozwalają nam uczestniczyć w scenariuszu tajemniczego bytu.
To one poprzez działanie koloru, kształtu i psychologii percepcji, domagają się tego samego obiektywnego przedstawienia, co od swego teoretycznego założenia. Są dowodem, że prawdy o świecie należy szukać w życiu wewnętrznym, przez wyrażanie samego siebie.
Najlepszym odnośnikiem bytu człowieka jest SZTUKA. Maria odkrywając ją w sobie postanawia się rozwijać, a dalszym efektem poszukiwań i fascynacji staje się temat DROGA.

„Z wielu dróg niełatwo wybrać tę, którą należy podążać” (Jan Paweł II).

Obraz Ku pamięci życia i śmierci, Maria zadedykowała ofiarom ataku terrorystycznego na World Trade Center w Nowym Jorku we wrześniu 2001 roku. Kopie obrazu znalazły się w Watykanie, w ONZ, w Białym Domu oraz u burmistrza Nowego Jorku. Autorka otrzymała specjalne podziękowania od Papieża Jana Pawła II, Sekretarza Generalnego ONZ Kofi Annana, Prezydenta Georga Busha oraz Burmistrza Nowego Jorku.
Cykl „Życiorys w słonecznikach” prezentowała w 1998 roku w Stanach Zjednoczonych - w Nowym Jorku na Manhattanie i na Florydzie w International Learning Center. Od 2000 roku w Polsce w placówkach kulturalnych: Dom Kultury w Ornontowicach, Zameczku Myśliwskim w Promnicach, Galerii Klubu Energetyka w Rybniku, Sali Wieżowej Urzędu Gminy w Ornontowicach, Starostwie Powiatowym w Mikołowie, Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Jej prace brały udział w wystawach zbiorowych sztuki nieprofesjonalnej: IX, X, XI, XII Ogólnopolska Wystawa Zbiorowa Sztuki Nieprofesjonalnej w Rybniku.


Maria Budny – Malczewska
Kurator wystawy

Źródło: Muzeum w RybnikuPoleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2005-06-27

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt