Rybek z Rybnika

Strona główna

Aktualności

Siatkarz TS Volley Rybnik wicemistrzem Europy

W rozgrywanych w Izraelu Mistrzostwach Europy w siatkówce plażowej do lat 20 siatkarz TS VOLLEY Rybnik Mariusz Prudel zdobył srebrny medal.

Mariusz wystąpił w parze z Grzegorzem Fijałkiem z Częstochowy.

Mistrzostwa Europy rozgrywane były z dwóch etapach. Najpierw wszystkie 24 uczestniczące zespoły zostały podzielone na 6 grup gdzie rozgrywano mecze „każdy z każdym”.

Następnie 16 najlepszych zespołów z rozgrywek grupowych awansowało do turnieju głównego granego systemem brazylijskim (zespół odpada z rywalizacji po drugiej porażce).

W fazie grupowej rywalami naszych zawodników były zespoły z Łotwy II, Estonii i Niemiec I. Polacy zajęli 2 miejsce w grupie po zwycięstwach 2-1 (-19, 19, 11) nad Łotwą II i 2-0 (18, 16) nad Estonią oraz porażką z Niemcami II 0-2 (-11, -16).

W turnieju głównym pierwszymi przeciwnikami Mariusza Prudla i Grzegorza Fijałka byli koledzy z reprezentacji Polski – Tomasz Sinczak i Rafał Szternel.

Para ta dwa lata temu zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata do lat 18.

W polsko – polskim pojedynku lepsza okazała się para Sinczak- Szternel, która wygrała mecz 2-0 (-17, - 14). Od tego momentu nasi gracze nie mogli sobie pozwolić na jakąkolwiek porażkę.

Dzięki fantastycznej dyspozycji wygrywali jednak mecz za meczem z coraz silniejszymi przeciwnikami: POL – Czechy 2-0 (17, 14) POL – Grecja I 2-0 (19, 19) POL – Austria 2-0 (16, 15) W Ćwierćfinale Mistrzostw Europy rywalami Polaków byli Holendrzy.

Wielka koncentracja i wykorzystywanie niemal wszystkich błędów przeciwnika dało naszym siatkarzom wyraźne zwycięstwo 2-0 (13, 13).

Z kolei półfinał był wielką batalią z faworyzowanym zespołem hiszpańskim.

Siatkówka plażowa w Hiszpanii jest sportem bardzo popularnym i znajdującym się na liście sportów priorytetowych (np. Hiszpanie zdobyli brązowy medal na ostatnich Igrzyskach Olimpijskich).

Ten mecz był jednak dla Polaków. Pomimo porażki w pierwszym secie 21-12, Mariusz i Grzegorz potrafili się skoncentrować i wygrać w drugim 21-15. Tie-break to walka o każdy punkt, po dramatycznej końcówce wygrali jednak nasi zawodnicy 15-13. Rywalami polskiej pary w finale była utytułowana para Smedins-Smedins z Łotwy.

Siatkarze ci byli od początku uznawani za głównych faworytów Mistrzostw Europy gdyż od wielu lat występują na boiskach piaskowych i do tej pory zdobyli już kilka medali Mistrzostw Europy w kategorii do lat 20 i do lat 18.

W turnieju głównym w swojej drodze do finału nie przegrali nawet jednego seta. Nasi siatkarze postawili Łotyszom bardzo wysokie wymagania szczególnie w pierwszym secie, który zakończył się wynikiem 22-20. Drugi set to jednak lepsza gra naszych rywali i ich zwycięstwo 21-14.

Mariusz Prudel to zawodnik, który dopiero drugi sezon gra w siatkówkę plażową. Sukces tego zawodnika do sukces bez precedensu, pokazuje, że na naszych boiskach mogą wychowywać się mistrzowie. Dobra opieka trenerska (trener Lech Kowalski), wielkie zaangażowanie zawodników i bardzo dobra współpraca z MOSiR Rybnik (dostęp do boisk piaskowych już od kwietnia) pozwalają na zdobywanie medali nawet na arenach międzynarodowych.

Rybniccy siatkarze mają jeszcze dwie szanse do zdobycia medali na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata. W kadrze narodowej znajdują się Michał Potera i Aleksander Galiński, którzy w dniach 10-14 sierpnia wezmą udział w Mistrzostwach Europy do lat 18 w Odessie. Natomiast Mariusz Prudel i jego klubowy kolega Grzegorz Jaruga we wrześniu lecą do Brazylii na Mistrzostwa Świata do lat 21.

Polska para: (od lewej) GRZEGORZ FIJAŁEK (DELIC POL CZĘSTOCHOWA) i MARIUSZ PRUDEL (TS VOLLEY RYBNIK)

Źródło: TS Volley

Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.com

Data dodania: 2005-08-02