Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Autostradą za darmo


Nieodpłatne korzystanie z autostrady A4 na terenie aglomeracji górnośląskiej zaproponował Zarząd Związku Subregionu Zachodniego, w stanowisku przekazanym Ministerstwu Transportu i Budownictwa.Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęto na posiedzeniu zarządu związku, w miniony poniedziałek, 21 listopada:


STANOWISKO
Zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego
Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku
z dnia 21 listopada 2004r
w sprawie: nieodpłatnego korzystania z autostrady A4 na terenie aglomeracji górnośląskiej.


Zarząd Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku wspiera w całej rozciągłości słuszne postulaty Śląskiego Związku Gmin i Powiatów wyrażone w stanowisku przyjętym przez Zgromadzenia Ogólnego Związku uchwałą z 10 grudnia 2004r.
Zgadzamy się, że propozycja odpłatnego korzystania z autostrad na terenach aglomeracji miejskich, jest nie do przyjęcia. Uważamy, że konieczne jest dokonanie przez Sejm i Rząd RP niezbędnych zmian prawnych, umożliwiających nieodpłatne korzystanie z autostrad na tego typu odcinkach.
Na obszarze całego kraju istnieją odcinki autostrad (zwłaszcza autostradowe obwodnice aglomeracji miejskich), które oprócz przenoszenia ruchu tranzytowego spełniają również funkcję przenoszenia ruchu lokalnego. Dla odcinków tych na ogół nie istnieją alternatywne powiązania komunikacyjne, które wykluczałyby konieczność korzystania przez użytkowników ruchu lokalnego z autostrad. W tej sytuacji mieszkańcy jednego miasta korzystając z autostrady często podróżują (lub będą podróżowali po wykonaniu odpowiednich odcinków autostradowych) z jednej dzielnicy do drugiej w ramach codziennych przejazdów do pracy, do ośrodków handlowych, urzędów, itp.
Sytuacja ta występuje w szczególnie dużym natężeniu w Aglomeracji Górnośląskiej będącej ogromnym, prawie dwumilionowym organizmem urbanistycznym. W szczególności problem ten dotyczy Autostrady A-4, która na odcinku od węzła „Kleszczów" do węzła „Brzęczkowice" spełnia w ogromnym stopniu funkcję obsługi ruchu lokalnego między miastami Aglomeracji Górnośląskiej, a także pomiędzy dzielnicami poszczególnych miast. Podobne uwagi dotyczą również przyszłej Autostrady A-l, która na niektórych odcinkach na obszarze województwa śląskiego będzie służyła także do obsługi ruchu lokalnego (zwłaszcza w odniesieniu do Aglomeracji Częstochowskiej, Górnośląskiej i Rybnickiej).
Podniesiony w stanowisku Śląskiego Związku Gmin i Powiatów i powtórzony niniejszym problem wymaga rozwiązań systemowych dotyczących całego kraju. Wprowadzenie odpłatności na terenach aglomeracji miejskich oznacza także znaczące podrożenie budowy i eksploatacji autostrad na odpowiednich odcinkach. Przede wszystkim jednak wprowadzenie odpłatności za korzystanie z autostrad dla celów związanych z ruchem lokalnym, przy braku równoległych, sprawnych powiązań drogowych oznaczałoby dla aglomeracji miejskich - usytuowanych przy obecnych i przyszłych autostradach - stworzenie znaczącej bariery rozwojowej.


Przewodniczący Zarządu
Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku
Adam Fudali

Źródło: Związek Subregionu Zachodniego Woj.Śl.Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2005-11-22

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Są ludzie, którzy nie popełniają błędów. To ci, za których myślą inni.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt