Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Wypłacono stypendnia
Miasto Rybnik, w sierpniu 2005 r. złożyło w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego wniosek o dofinansowanie projektu pod nazwą „Program stypendiów dla uczniów Miasta Rybnika na rok szkolny 2005/2006”.

Beneficjenci Ostateczni tego projektu na wyrównywanie szans edukacyjnych są uczniami 10 szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Miasto Rybnik oraz Liceum Ogólnokształcącego prowadzonego przez Zakon Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Rybniku. Projekt został dofinansowany w łącznej kwocie 189 016,96 zł, z czego 128 625,29 zł (68,0496 %) finansuje Europejski Fundusz Społeczny, a pozostała część pochodzi z budżetu państwa.

Szkolne Komisja Stypendialne zakwalifikowały do udziału w projekcie uczniów uczących się w Rybniku, pochodzących, zgodnie z założeniami projektu, z obszarów wiejskich i miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców, gdzie nie ma szkół kończących się maturą i jednocześnie z niskim, nie przekraczającym 504 zł (583 zł, gdy w rodzinie jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności) dochodem na osobę w rodzinie. Inaczej mówiąc, zgodnie z celem działania 2.2. Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, pomoc stypendialna została skierowana do młodzieży wiejskiej, znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej, natrafiającej na bariery edukacyjne.

W projekcie wzięło udział 123 uczniów, pochodzących z 26 okolicznych miejscowości, w tym najwięcej z Jejkowic (17), Jankowic (11) Gaszowic (11), Zwonowic (11), Książenic (10), Rud (10), Świerklan (8) Lysek (7) i Szczerbic (7). Inne miejscowości pochodzenia stypendystów to: Posucice, Dzbanice Wielkie, Ornontowice, Czernica, Stanowice, Przegędza, Sumina, Łuków Śląski, Ruda Kozielska, Dźimierz, Palowice, Pstrążna, Szczejkowice, Pilchowice, Nowa Wieś, Górki Śląskie i Bełk.

Zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Śląskiego uczniowie z dochodem do 316 zł na osobę w rodzinie otrzymali po 1700 zł na cały rok szkolny, a uczniowie z dochodem w granicach 316,01 zł – 504 zł (583 zł) otrzymali po 1200; otrzymane środki finansowe mogli przeznaczyć na wydatki na cele edukacyjne.

Jest to druga edycja projektu stypendialnego tego typu, z pierwszej, w roku szkolnym 2004/2005 skorzystało 157 uczniów wszystkich rybnickich szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą. Wartość zrealizowanego projektu to 168 907,75 zł.

Obecnie Miasto Rybnik otrzymało dofinansowanie na stypendia w roku szkolnym 2006/2007, adresowanego do tej samej grupy odbiorców pomocy stypendialnej – mlodzieży, która dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa ma większe szanse na ukończenie szkoły zakończonej złożeniem egzaminu maturalnego, co umożliwi podjęcie nauki na poziomie wyższym.

W roku szkolnym 2005/2006 maturę z wynikiem pozytywnym uzyskało 47 z 49 uczniów - stypendystów z klas maturalnych, stąd cel projektów stypendialnych: wyrównywanie szans edukacyjnych dla wszystkich spełniających kryteria uczniów został osiągnięty.

Źródło: Wydz. Edukacji UMPoleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2006-09-28

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Są ludzie, którzy nie popełniają błędów. To ci, za których myślą inni.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt