Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Rybnicki Festiwal Modelarstwa Kolejowego


W sobotę, 19 maja o godz. 11.00 ruszy pierwszy pociąg ze stacji Ligota, a wszystko to za sprawą makiety, którą zobaczyć można będzie podczas Festiwalu w Fundacji Elektrowni Rybnik.Po raz pierwszy w Rybniku zostanie zaprezentowana profesjonalna makieta Po raz pierwszy w Rybniku zostanie zaprezentowana profesjonalna makieta modułowa. Pomysł zorganizowania wystawy zrodził się w Klubie Energetyka, gdzie od prawie 13 lat funkcjonuje makieta kolejowa. Na początku działalności Koła Sympatyków Kolejki H0 chodziło głównie o zabawę dla dzieci z pobliskiego osiedla. W 2006 roku nastąpiła zmiana związana z rozszerzeniem profilu działalności Koła. Oprócz zajęć dla dzieci chcielibyśmy zaangażować również osoby dorosłe w rozbudowę makiety. Po części nasze marzenie udało się zrealizować. Makieta jest w trakcie przebudowy, co nie ma wpływu na prowadzone zajęcia, które odbywają się nadal bez żadnych przeszkód. W planach jest połączenie makiety stacjonarnej (tzw. toru) z makietą modułową. Pewne prace przygotowawcze zostały już zakończone, pozostaje jeszcze budowa kilku segmentów przejściowych zgodnych z normą modelarską.
  
Makieta modułowa składa się z segmentów (modułów), które odwzorowują pewien fragment szlaku kolejowego wraz z całą infrastrukturą. Prezentowana makieta obejmuje 43 segmenty, które stanowią układ otwarty – można dołączać kolejne segmenty w celu dalszej rozbudowy. Jest to szlak jednotorowy, na którym ruch odbywa się wahadłowo pomiędzy dwoma stacjami. Makieta zawiera również tzw. moduł techniczny służący do ustawiania taboru i formowania gotowych składów pociągów przed wyjechaniem na szlak. Długość całej makiety wynosi około 45 metrów, co daje w rzeczywistości prawie 4 km szlaku (skala 1:87). Ruch pociągów odbywa się zgodnie z przygotowanym rozkładem jazdy w czasie rzeczywistym. Osoby obsługujące makietę pełnią funkcję maszynistów i dyżurnych ruchu.
  
Wykonawcy prezentowanych modułów należą do ścisłej krajowej czołówki modelarzy kolejowych. Niektóre segmenty prezentują poziom mistrzowski w swojej kategorii.
  
Gośćmi na Festiwalu będą: Marcin Turko, Czesław Turko, Piotr Loska, Dominik Mikosza, Robert Puchalski, Klaudiusz Dawid, Tomasz Małkowski i Marcin Lewiński.
  
W każdą środę w godzinach od 16 do 20 odbywają się zajęcia dla dzieci, na których można poczuć się prawdziwym maszynistą i poprowadzić swój wymarzony pociąg. Wstęp na zajęcia jest bezpłatny. Każdy może wypróbować swój tabor, można uzyskać porady o tematyce modelarskiej. Dla uczestników zajęć organizowane są raz w roku konkursy na najlepszego maszynistę.
  
Na końcu należy podziękować osobom, które bezinteresownie zaangażowały się w remont naszej klubowej makiety. Bez ich pomocy trudno było by się podjąć tego zadania. Swój wkład w modernizację makiety wnieśli: Piotr Kowalik, Piotr Gąsiorowski, Anna Perlak, Marcin Szebera, Mariusz Pawela.
  
Podczas Festiwalu swoje materiały zaprezentuje również rybnickie Muzeum.
  
Zapraszamy wszystkich do wspólnej, niezapomnianej siedmiogodzinnej podróży.

 

 

 Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2007-05-18

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska.
(J. Piłsudski)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt