Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Koncert jubileuszowy


9 grudnia, o godz. 17.00 w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbędzie się uroczysty koncert z okazji 70-lecia działalności Orkiestry Symfonicznej Szkoły Szafranków.Wystąpi znakomity skrzypek młodego pokolenia Adam Mokrus, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Szkoły Szafranków pod dyrekcją maestro Massimiliano Caldi (Włochy).
Będzie można usłyszeć I Taniec słowiański C-dur A. Dworaka, I Taniec węgierski g-moll J. Brahmsa oraz Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 J. Brahmsa.
Patronat nad koncertem objął Prezydent Miasta Rybnika Adam Fudali.

 

 

Adam Mokrus
Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Pawła Puczka i adt Beaty Warykiewicz Siwy, a także w klasie kameralistyki m.in. u prof. Urszuli Bożek-Musialskiej oraz asyst. Marka Mosia.
Występował jako solista z orkiestrą Filharmonii Śląskiej w Katowicach, orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej, a także Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Jako solista jak i kameralista uczestniczył w wielu koncertach i festiwalach.
Do swoich najważniejszych doświadczeń artystycznych zalicza wspólny koncert u boku Konstantego Andrzeja Kulki (Częstochowa, 2005 r.).
Od marca 2003 roku pracuje jako koncertmistrz orkiestry symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej, z którą występował w kraju i za granicą (Niemcy, Korea Południowa).
Obok działalności artystycznej zajmuje się także działalnością pedagogiczną, pracując jako asystent w Akademii Muzycznej w Katowicach. Od kilku lat współpracuje z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. K. i A. Szafranków w Rybniku.
Jako solista zaprezentował się rybnickiej publiczności w niezwykle pięknej interpretacji Koncertu skrzypcowego D-dur P. Czajkowskiego, który wykonał z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Szkoły Szafranków pod dyrekcją Pawła Przytockiego (21.06.2007 r.).

 

 

Massimiliano Caldi
Studiował w Civica Scuola di Musica w Mediolanie, Accademia Musicale Pescarese
i w Accademia Chigiana w Sienie. q
Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Vicenza w klasie fortepianu i Konserwatorium
Muzyczne w Turynie w klasie dyrygentury. Studiował także kompozycję w Konserwatorium w Como.
Kształcił się pod kierunkiem tak wybitnych pedagogów i muzyków jak Paola Girardi, Franco Gallini, Antonio Eros Negri, Piero Bellugi, Donato Renzetti, Ilya Musin, Myung-Whun Chung, Yurij Temirkanov i Ervin Acél.
Od 1993 roku jest I dyrygentem Orkiestry Kameralnej Milano Classica, a od 1999 roku jest dyrektorem artystycznym Musica in Valle (Festiwal w Tregnago, Werona). Kierownik artystyczny i dyrygent Śląskiej Orkiestry Kameralnej.
W roku 1993 zwyciężył w III Międzynarodowym Konkursie im. Dino Niculescu w Brasov (Rumunia) a w 1999 roku zdobył I nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (Polska).
Występował w salach koncertowych Wiednia, Linzu, St. Petersburga, Amsterdamu, Warszawy, Krakowa, Katowic, Białegostoku i Badajoz.
W 2001 roku wziął udział w IX edycji koncertu Boże Narodzenie w Watykanie (audytorium Pawła VI) a w 2002 roku rozpoczął współpracę z kanadyjską artystką Natalie Choquette (sopran), która rozpoczęła się jej recitalem.
W ostatnim czasie Massimiliano Caldi nagrał płytę CD Concertos & Symphonies
Alessandro Rolla z Orkiestrą Kameralną Milano Classica (wytwórnia Dynamic).
W listopadzie 2006 r. poprowadził w Rybniku niezapomniany koncert poświęcony pamięci tragicznie zmarłym górnikom z kopalni Halemba. Wówczas to, pod jego batutą Orkiestra Symfoniczna Szkoły Szafranków wykonała m.in. IX Symfonię z Nowego Świata A. Dworaka. Poruszające wykonanie tego pięknego ale niezwykle wymagającego arcydzieła na długo pozostało w pamięci rybnickich melomanów.

 

 

Orkiestra Symfoniczna Szkoły Szafranków
„… Jestem pod wrażeniem poziomu szkolnej orkiestry, której największym atutem jest pasja,
z jaką młodzi muzycy grają. Są pełni zaangażowania w to co robią i to wróży dobrze na przyszłość. Słuchałem ich z pełnym podziwem i wielką przyjemnością …”
 
– prof. Piotr Paleczny, wypowiedź dla Gazety Rybnickiej (styczeń 2006 r.)
    

Orkiestra Szkolna PSM II st. jest zespołem o bogatej historii związanym ze szkołą od początku jej istnienia. Pierwsze, udokumentowane wzmianki o jej działalności pojawiły się w roku 1937. Założona została przez Antoniego Szafranka, pod jego dyrekcją pracowała aż do 1960 r.
W miarę rozwoju szkoły orkiestra smyczkowa przekształciła się w symfoniczną podnosząc systematycznie swój poziom wykonawczy, dając coraz więcej koncertów w Rybniku i w regionie. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia w Katowicach. Kolejni dyrygenci to: Juliusz Malik, Krystyna Lubos, Tadeusz Hanik. W roku 1990 dyrygentem zespołu został dyrektor Eugeniusz Stawarski. Ostatnie 17 lat to okres świetności zespołu, który po rozwiązaniu Filharmonii Rybnickiego Okręgu Węglowego przejął jej funkcje kulturotwórcze. W mieście orkiestra koncertowała na wszystkich najważniejszych uroczystościach, akompaniowała najzdolniejszym uczniom – solistom, uświetniała Dni Cecyliańskie, Dni Muzyki Organowej, Rybnickie Dni Literatury, grała wspólnie z europejskimi młodzieżowymi orkiestrami, zespołami i solistami goszczącymi w Rybniku.

Z koncertami odwiedziła większość miast naszego regionu. Występowała również poza granicami kraju: Niemcy - Gladbeck 1992, 1994, 1996; Strauberg, Beurberg, Wolhfratshausen 1993; Eurasburg 1994, 2003; Dorsten 1995, 2001; Holandia – Deventer 1992; Francja – Mazamet 1994; La Valette du Var 2003; Grecja – Larisa 2005 i Czechy – Opava 2006.
 Od 2002 r. Orkiestrę Symfoniczną Szkoły Szafranków (nazwa przyjęta w 2006 r.) prowadzi obecny dyrektor szkoły Romana Kuczera. Koncerty odbywające się kilka razy w roku cieszą się ogromną popularnością wśród rybnickich melomanów, również za sprawą idei odrodzenia orkiestry na wzór tej prowadzonej przez Antoniego Szafranka.


Wysoki poziom orkiestry doceniony został przez znakomitych solistów i dyrygentów, którzy przyjęli zaproszenie do wspólnych koncertów.

Są wśród nich Piotr Paleczny , Takashi Yamamoto (Japonia), Stanisław Drzewiecki – fortepian; Bartłomiej Nizioł, Jakub Jakowicz, Adam Mokrus – skrzypce; Elżbieta Mrożek - altówka; Agnieszka Grzybowska - marimba; Ewa Uryga – vokal. Orkiestrę poprowadzili m. in. Massimiliano Caldi (Włochy), Mirosław Jacek Błaszczyk, Paweł Przytocki, Sławomir Chrzanowski, Szymon Bywalec. Orkiestra Symfoniczna Szkoły Szafranków pod dyrekcją Romany Kuczery dokonała prawykonań utworów młodego kompozytora Kamila Staszowskiego oraz nagrała płytę CD, na której znalazły się jego „MISSA DE CARITATE” i „MISSA VLADISLAVIENSIS” (2007 r.).
Członkowie Orkiestry Symfonicznej regularnie grają w międzynarodowych orkiestrach młodzieżowych w Polsce, Austrii, Niemczech, Francji oraz w Stanach Zjednoczonych.

 Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2007-12-03

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Bądź miły dla ludzi kiedy pniesz się w górę, bo możesz ich spotkać kiedy będziesz spadał w dół.
(J. Drobek)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt