Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Ślubna wystawa


Muzeum w Rybniku  zaprasza na wernisaż wystawy „Ślubuję Ci miłość… Moda i fotografia ślubna w latach 1859-1950”, który odbędzie się w czwartek, 13 grudnia o godz. 17.00.Wystawa czynna będzie do 25 lutego 2008 r.

  

Ślubuję Ci miłość... słowa małżeńskiej przysięgi, niezmienne mimo upływającego czasu, przywodzą w pamięci wspomnienia i nieważne, czy było to przed rokiem, czy przed stu laty. Słowa, gesty, biały welon i obrączki, zapach róż i mirtu, i to najważniejsze – możliwość bycia razem z wybranym człowiekiem.


Wystawa Ślubuję Ci miłość... Moda i fotografia ślubna w latach 1850-1950 stara się przybliżyć atmosferę tak ważnego dla każdego nowożeńca dnia. Zwraca uwagę na dwa aspekty tego wydarzenia – niecodzienny ubiór i fotografię, przy której pomocy je utrwalano. Autentyczny ubiór ślubny jest rzadkością w zbiorach muzealnych; fotografii jest sporo. Ich połączenie to wskazanie na czar szeleszczących jedwabnych kreacji, zawstydzonych i niepewnych spojrzeń panny młodej skontrastowanych z pewną siebie postawą pana młodego, utrwalonych na kliszy fotograficznej. Tylko dzięki fotografii można było zatrzymać na sekundę, a może na stulecia, tę szczęśliwą chwilę.


Wynalezienie fotografii dało wielu ludziom wcześniej powszechnie niedostępną możliwość utrwalenia dla potomnych własnego wyglądu. W 2. poł. XIX w. coraz popularniejszym zwyczajem stawały się też wizyty w atelier fotograficznym z okazji ważnych życiowych wydarzeń, m.in. ślubów. Toteż dzięki zachowanym fotografiom ślubnym, których liczba znacznie wzrasta wraz z końcem XIX w., możemy dzisiaj prześledzić zmiany, jakie w tym czasie zaszły w modzie ślubnej, a także porównać idealne propozycje żurnali mody z tym, jak stosowano się do nich w praktyce.


Eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych: Anny Straszewskiej, Witolda Englendera, Mariusza Makowskiego oraz mieszkańców Rybnika; muzeów: Historii Katowic w Katowicach, Okręgowego w Koninie, Narodowego w Krakowie, Historii Fotografii w Krakowie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Miejskiego w Żywcu, Muzeum w RybnikuPoleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2007-12-12

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Są ludzie, którzy nie popełniają błędów. To ci, za których myślą inni.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt