Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

"Śląskie Walentynki"...


... to propozycja Domu Kultury Chwałowice na spędzenie niedzielnego popołudnia.W niedzielę, 17 lutego, o godz. 17.00, w Galerii Kolumnowej Domu Kultury Chwałowice odbędzie się spotkanie autorskie z dr. Zbigniewem Kadłubkiem - współautorem książki “Myśleć Śląsk” oraz  projekcje dwóch filmów z cyklu “Górnośląskie odkrywanie świata” ...przy bonkawie i kakałszalach.

 

Wstęp: 5 zł.

   

„Mysleć Ślask” to wybór esejów dwojga autorów prezentujących odmienne nieco,  acz uzupełniające się spojrzenia na kwestię Śląska, tożsamości jego mieszkańców, złożoności jego dziejów, uwikłań historycznych. Różnorodność, różnokierunkowość, różnodyscyplinarność to teza tej książki, a każde z pary Autorów ma sobie właściwy styl.
Publikacja jest wyrazem trudnej nieraz miłości do Śląska, zrodzonej więzi z nim nim fascynacji. Celem Autorów nie jest przekonanie Czytelnika do jednej wizji Śląska, lecz uzmysłowienie, jak wielkim wysiłkiem jest „zrozumieć miejsce”. Dialog dwa punkty widzenia książkę tę ożywiają, ubarwiają, dodają dynamiki.

 

Zbigniew Kadłubek – filolog klasyczny i erudyta – jest bardziej radykalny czy gwałtowny w sądach – zdania dobitne, czasem aforystyczne, czasem emocjonalne.

 

Aleksandra Kunce – kulturoznawca, postmodernistka – więcej terminologii, scjentycyzmu, zrytmizowania i wyliczeń.

 

"Górnośląskie odkrywanie świata" to produkcja cyklu filmów dokumentalnych pod tym tytułem. Górny Śląsk - wielki, historyczny region europejski o tysiącletnim dorobku cywilizacyjnym - ciągle pozostaje ziemią nieznaną, głównie z powodu dwudziestowiecznych konfliktów i sporów politycznych, których stał się przedmiotem. Z pewnością dlatego wiedza o nim jest szczątkowa, silnie napiętnowana tanią propagandą polityczną i zupełnie wyzuta z samej istoty historii tej ziemi. Z tego właśnie powodu znamy go głównie jako upadający region przemysłowy z jego problemami górniczo-hutniczymi, ewentualnie jako region rolniczy z opolskiej strony. Niewiele wiemy o bogactwie wielokulturowego dziedzictwa powstałego na styku kultury polskiej, czesko-morawskiej, niemieckiej i żydowskiej.

Ba, nie wiemy nawet, jak definiować Górny Śląsk, gdzie przebiegają jego granice geograficzne. Zapominamy, że stolicą tego regionu nie były pierwotnie bynajmniej Katowice, ale Opole, zaś jego ziemie rozpościerają się od Nysy i Brzegu na zachodzie po Mysłowice na wschodzie.
Zupełnie nie uświadamiamy sobie także, że spora część Górnego Śląska leży na terenie Republiki Czeskiej. Dlatego twórcy postawili sobie za cel odkryć tę wielką i zarzuconą wiedzę i przedstawić ją w atrakcyjnej formie współczesnemu widzowi. I tak oto zrodził się pomysł nakręcenia cyklu 12 krótkich filmów dokumentalnych poświęconych zagadnieniom geografii, państwowości, narodów i społeczności, języków, kultury, gospodarki, nauki, religii, wojen, władców i polityków w kontekście dziejów Górnego Śląska. Moderatorem każdego odcinka jest wybitna postać związana z tym wyjątkowym europejskim regionem albo z urodzenia, albo poprzez pracę czy pasję.Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2008-02-13

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Łatwe do przeprowadzenia są tylko zmiany na gorsze.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt