|
Rybnik w badaniach
Podczas sesji Rady Miasta Rybnika, jaka odbyła się 7 lutego br., rybnickim radnym zostały zaprezentowane wyniki badań dotyczące Rybnika, jakie przeprowadził dr Tomasz Nawrocki z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego.
Prezentacja przedstawia wyniki dwóch badań. Pierwsze z nich "Centra śląskich miast", poświęcone przestrzeni centralnej pięciu śląskich miast (w tym Rybnika) przeprowadzone zostały przez dr Krzysztofa Bierwiaczonka i dr Tomasza Nawrockiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w lipcu 2006 roku. Drugie badania z września 2007 roku "Rybnik przestrzeń miasta" dotyczyły postrzegania Rybnika przez mieszkańców. Oba badania nie miały charakteru komercyjnego (nie były robione na jakiekolwiek zamówienie) i nie były finansowane z jakichkolwiek grantów badawczych. Ich realizacja to wynik zainteresowań badawczych autorów i zaangażowania studentów (ośrodka katowickiego i rybnickiego, którzy badania realizowali w ramach zajęć terenowych).
Prezentację (w wersji html) zobaczyć można TUTAJ Pierwsze z badań miało na celu sprawdzenie, czy teza o kryzysie przestrzeni centralnej miast dotyczy też centrów badanych miast. Badaczom chodziło o sprawdzenie, jak centra są postrzegane przez mieszkańców, jaki wpływ na ich funkcjonowanie ma hipermarketyzacja przestrzeni; rozwój wirtualnej przestrzeni publicznej; desakralizacja miasta itd. Do badań wybrano celowo pięć miast kierując się posiadaniem lub brakiem klasycznej przestrzeni centralnej (dwa miasta z rynkiem Rybnik i Bytom, dwa bez – Tychy i Ruda Śląska oraz Katowice, które posiadają rynek, ale nie pełni on funkcji przestrzeni centralnej) oraz jakością życia w mieście (dwa miasta znajdujące się w ogólnopolskiej czołówce rankingu „Polityka 2004” – Katowice i Rybnik oraz dwaj outsiderzy – Bytom i Ruda Śląska oraz miasto ze środka stawki – Tychy). Drugie badanie poświecone było postrzeganiu przestrzeni Rybnika, a zwłaszcza ocenie warunków życia; stopnia powiązania mieszkańców z miastem; identyfikacji dobrych i złych dzielnic, symboliki miejskiej, przestrzeni „magicznych” itp. W badaniach z 2006 roku prowadzono wywiady swobodne (z pewnymi elementami skategoryzowanymi) podczas których mieszkańcy opowiadali o tym jakie wrażenia towarzyszą im podczas przebywania w centrum, jak je delimitują, postrzegają, jak waloryzują (oceniają). delimitują, postrzegają i oceniają . Podczas rozmowy mieszkańcy proszeni byli o naszkicowanie centrum miasta (metoda map mentalnych). Badania z roku 2007 prowadzone były za pomocą tzw. Wywiadu skategoryzowanego (forma pytań i ich kolejność ich zadawania była precyzyjnie sformułowana). Mieszkańcy proszeni też byli o naszkicowanie całego miasta. Uzupełnieniem badań była realizacja dokumentacji fotograficznej. Oba badania prowadzone były na grupie osób dobranych tak, by struktura osób objętych badaniami (pod względem płci, wieku i wykształcenia) odpowiadała strukturze mieszkańców całego miasta. Oznaczało to, że np.: w próbie badawczej procent kobiet i osób o wyższym wykształceniu odpowiadał rzeczywistym proporcjom występującym w danym mieście. Próba nie miała charakteru adresowego i ankieter (a byli nimi studenci II roku socjologii w Katowicach w badaniach z 2006 roku i studenci II roku socjologii w Rybniku w roku 2007) sam decydował, z kim o danych cechach społeczno-demograficznych będzie rozmawiał. Próba badawcza rozmieszczona została w przestrzeni miasta, tak by proporcjonalnie do liczby mieszkańców reprezentowane były wszystkie dzielnice (w pierwszych badaniach nie przeprowadzono wywiadów tylko w kilku dzielnicach obrzeżnych Rybnika; drugie obejmowały całą przestrzeń miasta). Ogółem w 2005 roku przebadano w pięciu miastach 1.725 osób z czego 340 osób w Rybniku. Drugie badania obejmowały 1.327 mieszkańców miasta. Zarówno badania z 2006 roku, jak i z 2007 roku pokazują Rybnik, jako:
- miasto ludzi zadowolonych z panujących w nim warunków życia;
- miasto osób optymistycznie patrzących na przyszłość swojej miejscowości (mniej optymistycznie na przyszłość Górnego Śląska, raczej pesymistycznie na przyszłość Polski
- miasto o bardzo dobrze postrzeganej przestrzeni publicznej. Istnienie dobrze funkcjonującej przestrzeni jest wedle badaczy rozwoju lokalnego (np. Ch. Laundry) jednym z podstawowych warunków sprzyjających rozwojowi miasta. Idealnym przykładem w przeszłości takiej przestrzeni była wedle Laundrego toskańska Siena. Badania z 2006 roku pokazują, że wśród pięciu miast najwyżej oceniana jest przestrzeń publiczna Rybnika (stąd tytuł prezentacji)
- miasto przynajmniej o dwóch obliczach. Bardzo wysoko ocenianego centrum i o dzielnicach, które są odrzucane przez mieszkańców miasta (Boguszowice, Paruszowiec, Maroko-Nowiny)
dr Tomasz Nawrocki Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego
Wyniki swoich badań przedstawił rybnickim radnym dr Tomasz Nawrocki (fot. K. Jaroch)
Data dodania: 2008-02-18
powrót
|
|