Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Rybnik bez radarów


Prawdopodobnie już w drugiej połowie roku z ulic naszego miasta znikną policjanci z drogówki wyposażeni w rejestratory prędkości. Wszystko za sprawą rozwoju sieci szerokopasmowego internetu i dynamicznego rozwoju telefonii komórkowej.Chyba nie ma w naszym mieście, ba nawet kraju, kierowcy, który nigdy świadomie lub nie, nie przekroczył obowiązujących przepisów o ruchu drogowym. Ilu z nich zostało ukaranych mandatem karnym a ilu się upiekło to już zupełnie inna sprawa. Wygląda na to, że ta sytuacja zwłaszcza w zakresie przestrzegania ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym wkrótce ulegnie zmianie.
 
Stosowne porozumienie w przedmiotowej sprawie podpisano właśnie w rybnickim magistracie. Założenie jest proste: Rybnik jest pokryty mapą cyfrową, która za pośrednictwem telefonów komórkowych zalogowanych w sieci, umożliwia dokładną lokalizację urządzenia w samochodzie. Za pośrednictwem szerokopasmowego internetu można z bardzo dużą dokładnością określić prędkość, z jaką przemieszcza się telefon wraz z właścicielem pojazdu. System opracowany na wydziale Informatyki i Automatyki Politechniki Śląskiej przechodzi właśnie ostanie próby.


Całość została pomyślana w ten sposób, że sygnał do centrali przekazywany jest wyłącznie ze stacji bazowych rozmieszczonych w granicach administracyjnych miasta i tylko z tych odbiorników , który poruszają się z prędkością ponad 70 kilometrów na godzinę. 
Każdy ruch szybszy niż 70 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym natychmiast zostanie wychwycony przez system, który automatycznie wyśle SMS a z informacją "zwolnij". Po braku reakcji kierującego pojazdem na SMS a ZWOLNIJ system momentalnie wychwyci go ponownie i tu żarty się kończą. W zależności od rzeczywistej prędkości, właściciel numeru otrzyma mandat karny .
 
Ten projekt znakomicie wpisuje się w szeroko pojęty model e-administracji. Mamy dodrze rozwiniętą sieć informatyczną. Wiele rzeczy możemy dziś załatwić prze komórkę czy internet. Postanowiliśmy z tego skorzystać podnosząc jednocześnie bezpieczeństwo na ulicach naszego miasta. Jestem przekonany, że naszym przykładem pójdą inne miasta - mówi prezydent Rybnika Adam Fudali.

 

Wypracowanie całego modelu w tym m.in. nawiązywania łączności, przesyłania informacji przechodzi właśnie ostanie próby. Informatycy, mimo pojawiających się obecnie pewnych ograniczeń systemu - chociażby identyfikacji osób, które posiadają telefony na kartę - są dobrej myśli.
 
Już wkrótce przy drogach pojawią się specjalne tablice ostrzegawczo-informacyjne przypominające o tym, że teren miasta objęty jest stałą elektroniczną kontrolą prędkości.

Trwają już prace nad rozszerzeniem systemu, który w niedalekiej przyszłości pozwoli na odległość eliminować z ruchu osoby po spożyciu alkoholu. Więcej TUTAJPoleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2008-04-01

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt