Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Apel rybnickich strażaków


Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku wystosowała apel do mieszkańców Rybnika. Celem odezwy jest zwrócenie uwagi lokalnej społeczności na problem wypalania traw.Wraz z ociepleniem się aury, co roku następuje okres wzmożonego wypalania traw na łąkach i nieużytkach. Proceder ten jest wysoce naganny z wielu powodów, między innymi dlatego, że rujnuje życie biologiczne na wypalonych terenach oraz stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Znane są przypadki ciężkich poparzeń, a nawet wypadki śmiertelne, do których dochodziło podczas wypalania traw. Płonąca trawa zanieczyszcza także powietrze, o które na naszej śląskiej ziemi powinniśmy dbać w szczególności. 

 

Wypalanie traw, masowo stosowane przez rolników, przetrwało z dawnych czasów, kiedy dawało poczucie działania pożytecznego dla gleby. Uważano, że w ten sposób ziemia stanie się żyźniejsza i zwiększą się plony. Takie przekonanie niestety przetrwało w niektórych przypadkach do dnia dzisiejszego, choć – jak dowodzi wiedza współczesna – nie przynosi korzyści.

 

Podpaleń traw dokonują także zwyczajni chuligani, którzy czasem posuwają się jeszcze dalej, dokonując podpaleń lasów. Postępowanie takie jest bezwzględnie ścigane przez Policję i Straż Miejską. Ustawa Prawo ochrony przyrody pod groźbą kary grzywny, a nawet aresztu, zabrania wypalania roślinności na łąkach, rowach, oczeretach, itp. W roku ubiegłym, z powodu podpaleń, powstało kilkadziesiąt pożarów lasów, z których kilkanaście było skutkiem wypalania traw. Szkody w takich przypadkach są nieocenione. Trudno jest bowiem przeliczyć straconą możliwość przebywania na łonie przyrody i oddychania świeżym powietrzem.

 

Warto także podkreślić, że do likwidacji pożarów traw angażowane są siły straży pożarnej. W trakcie tych zdarzeń, jednostki biorące w nich udział nie są gotowe nieść pomocy w przypadkach pilniejszych, gdzie w sposób bezpośredni może być zagrożone ludzkie życie lub zdrowie.

 

W naszym mieście zdarza się dużo pożarów mieszkań, wypadków drogowych i innych zdarzeń, podczas których strażacy niosą pomoc ludziom, którzy jej naprawdę potrzebują. Pamiętajcie, kiedyś Wy lub wasi bliscy mogą potrzebować pomocy, nie pozwólcie, by wtedy strażacy byli zajęci gaszeniem traw. Mając na uwadze bezpieczeństwo i Nasze wspólne dobro, apelujemy: zwracajcie uwagę swoim kolegom i bliskim, by nie niszczyli naszego otoczenia i piękna przyrody. Wypalanie traw to głupia i niebezpieczna zabawa.Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2009-04-01

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Człowiek się nie zmienia, tylko czasem daje się poznać z innej strony.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt