Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

V Forum Mieszkalnictwa i Rewitalizacji


21 i 22 maja w Urzędzie Miasta Rybnika odbyło się V Forum Mieszkalnictwa i Rewitalizacji. Przedsięwzięcie zorganizowali wspólnie: Śląski Związek Gmin i Powiatów, Związek Miast Polskich oraz Instytut Rozwoju Miast w Krakowie.Adresatami Forum byli przedstawiciele samorządów polskich miast. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni zostali także przedstawiciele ministerialnych resortów zajmujących się polityką mieszkaniową. Ministerstwa: infrastruktury oraz rozwoju regionalnego objęły honorowy patronat nad przedsięwzięciem. Forum zaszczycił swoją obecnością prof. Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

 

V forum było poświęcone polityce mieszkaniowej miast i zgromadziło wielu specjalistów. Przedsięwzięcie obejmowało kilka bloków tematycznych, związanych z poszukiwaniem kształtu polityki mieszkaniowej państwa, z komunalną gospodarką mieszkaniową oraz  rynkiem budowy mieszkań.

 

Forum obejmowało zarówno wystąpienia prelegentów jak i dyskusje panelowe. Sporo uwagi poświęcono aktualnemu stanowi mieszkalnictwa w Polsce, z uwzględnieniem regionalnego zróżnicowania potrzeb w tym zakresie. Dokonano także oceny komunalnej gospodarki mieszkaniowej na podstawie przeprowadzonych badań oraz omówiono aktualne rozwiązania dotyczące programu wspierania rozwoju lokali socjalnych i mieszkań chronionych. Zaprezentowano także konkretne rozwiązania w zakresie rozwoju komunalnych zasobów mieszkaniowych. Przykłady praktycznych działań przedstawili m.in. reprezentanci Krakowa, Torunia, Radzionkowa i Głogowa. O rewitalizacji jako elemencie strategii rozwoju na przykładzie doświadczeń Miasta Rybnika mówił prezydent Rybnika, Adam Fudali. Zarówno uczestnicy V Forum jak i prelegenci określili jego poziom jako wysoki.

 

Zdaniem organizatorów, podstawowym celem przedsięwzięcia była wymiana doświadczeń w zakresie polityki mieszkaniowej pomiędzy uczestnikami Forum.
 
- Polityka mieszkaniowa miast jest bardzo bogata. Obserwuje się 21 instrumentów wykorzystywanych przez samorządy w tym zakresie. Każde z miast wykorzystuje tylko kilka z nich. A wymiana doświadczeń pomiędzy przedstawicielami samorządów pozwala na poszerzenie repertuaru działań. Te instrumenty wspierające są bardzo różne, mają charakter finansowy i niefinansowy. Najbardziej popularne są instrumenty wspierające modernizacje, adaptacje i remonty. Dzięki temu miasto zyskuje bardziej ekologiczne funkcjonowanie budynków mieszkalnych i lepszy wygląd. Istnieją także instrumenty finansowe pośrednie, np. zmniejszenie podatku od nieruchomości na kilka lat. Miasta najczęściej realizują programy małych ulepszeń, wspierając konkretne inwestycje – wskazywał Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

 

Od pierwszego Forum ambicją organizatorów było wypracowywanie wniosków, dotyczących zmian w przepisach prawnych czy też formułowanie konkretnych propozycji pod adresem rządu.

 

- Intelektualny plon tego Forum jest doniosły i ważny, choć nie zawsze udawało się wpływać na politykę państwa, na regulacje prawne. Nadal nie udało się stworzyć polityki mieszkaniowej państwa, która byłaby realizowana przy pomocy dobrze przemyślanych instrumentów. Na Forum jednak zainspirowano programową dyskusję na temat rewitalizacji. W tej chwili w całym kraju realizuje się dziesiątki projektów rewitalizacyjnych, uzyskujących dofinansowanie z różnych źródeł – tak pięcioletnią historię Forum skrótowo podsumował dr Ferdynand Morski, dyrektor biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
 
Uczestnicy V Forum doszli m.in. do wniosku, że należy wyeliminować bariery zawarte w ustawie o ochronie praw lokatorów. Uniemożliwiają one bowiem uruchomienie podaży mieszkań, powodują, że nie ma ruchu mieszkaniowego, stwarzają utrudnienia w zakresie przekazywania i zamiany mieszkań.

 

Przedstawiane w czasie V Forum Mieszkalnictwa i Rewitalizacji prezentacje dostępne są na internetowej stronie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów ZOBACZ
Fot. L.Tyl

Fot. L.Tyl

Fot. L.Tyl
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2009-05-26

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Najlepszym lekarstwem na gniew jest poczekać.
(Seneka)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt