Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Jarmark Muzealny i Uczta Książęca


Pokaz dawnych, ginących profesji rzemieślniczych oraz inscenizacja odwołująca się do średniowiecznych spotkań książęcych to atrakcje, jakie czekają nas podczas obchodów drugiego dnia święta miasta, czyli 12 czerwca.W czasie jarmarku, który zostanie zlokalizowany na rynku oraz na dziedzińcu Muzeum w Rybniku, będzie można zapoznać się z tajnikami dawnych, wyrastających z tradycji zawodów, m.in.: kowalstwa, garncarstwa, bibułkarstwa, pszczelarstwa. Jarmark  będzie także doskonałą okazją do tego, by zgłębić tajniki ceramiki artystycznej, wyrobu kroszonek czy czerpania papieru.

 

Będzie to z pewnością prawdziwa gratka dla miłośników przeszłości. Pasjonatów historii (i nie tylko) z pewnością zainteresuje także inscenizacja uczty książęcej.

 

Inscenizacja będzie odwoływać się do faktów udokumentowanych historycznie. Spotkania książęce odbyły się na naszych terenach w 1228 i 1287 roku. W czasie drugiego spotkania, jeszcze przed podziałem obszaru na księstwa raciborskie i cieszyńskie, w Rybniku przebywali książęta: Mieszko oraz Przemysł. I właśnie te postaci historyczne, w które wcielą się przedstawiciele działających w mieście i okolicach bractw rycerskich, zostaną powitane na rybnickim rynku o godzinie 17.00. Książęta będą razem radzić oraz ucztować przy trzynastowiecznej muzyce i poezji średniowiecznej, obserwując pokazy walk pieszych rycerzy.

 

Książętom będzie towarzyszyć świta dworska z błaznem książęcym oraz mieszczanie rybniccy na czele z wójtem, w którego postać wcieli się prezydent Rybnika, Adam Fudali.

Przedsięwzięcie zakończy przemarsz do kościółka akademickiego, gdzie odbędzie się msza łacińska w podzięce za udane święto.

 

Przypominamy, że 12 czerwca od godziny 10.00 na rynku będzie odbywał się Jarmark Śląski, a w samo południe zostanie zaś zainaugurowany dukat lokalny o nominale 4 Rybniki (czytaj więcej).

 

Zapraszamy do zapoznania się z programem pozostałych imprez, organizowanych w ramach Dni Rybnika.Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2009-06-11

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Ludzie znają dziś cenę wszystkiego, nie znając wartości niczego.
Oscar Wilde

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt