Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Spotkanie w magistracie


W ubiegłym tygodniu prezydent Rybnika, Adam Fudali, spotkał się z profesorem Joachimem Koziołem, inicjatorem Programu zarządzania energią i mediami w budynkach oświatowych Miasta Rybnika.W projekcie, którego początki sięgają początków 2006 roku, biorą udział pracownicy i studenci Politechniki Śląskiej - Centrum Kształcenia Inżynierów, pracownicy wydziału Infrastruktury Miejskiej i Inwestycji Urzędu Miasta Rybnika, Fundacja Ekologiczna Ekoterm-Silesia oraz dyrektorzy placówek oświatowych.

 

Celem programu jest racjonalizacja zużycia mediów energetycznych w obiektach oświatowych – przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. W 84 placówkach od trzech lat prowadzony jest monitoring zużycia mediów. Umożliwia to kontrolowanie systemu zużycia energii i mediów przy równoczesnym określeniu zużycia obiektywnego, dokonywanie porównań zużycia energii w tym samym obiekcie w różnych okresach czasu oraz porównanie zużycia mediów w obiektach o zbliżonych cechach użytkowych. Uzyskana w ten sposób wiedza prowadzi do realnego zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych obiektów. Dane gromadzone są na specjalnie przygotowanej do tego celu platformie informatycznej.

 

W placówkach dokonywana jest także aktualizacja dokumentacji technicznej obiektów. Zakończono już działania związane z certyfikacją i inwentaryzacją obiektów. Dla 50 wytypowanych obiektów przeprowadzono audyty energetyczne. Audyty te przeprowadzali studenci Politechniki Śląskiej – Centrum Kształcenia Inżynierów. Była to dla nich szansa na zdobycie doświadczeń związanych z zarządzaniem energią w gminach i opracowywaniem dokumentacji technicznej budynków.

 

Na wskazane w audytach przedsięwzięcia termomodernizacyjne planuje się pozyskanie zewnętrznych środków finansowych celem wykonania kompleksowej modernizacji budynków. Planowana jest także coraz większa informatyzacja przedsięwzięcia. Umożliwiłoby to samoczynne dokonywanie pomiarów zużycia mediów w poszczególnych obiektów bez udziału człowieka. 

 

Jak wskazywał profesor Joachim Kozioł, już można mówić o oszczędnościach, które w większości szkół kształtują się na poziomie 5%. Efektem społecznym programu jest zaś wzrost świadomości ekologicznej pracowników, dzieci i młodzieży pracujących i kształcących się w objętych programem budynkach.

 

- Już widać poprawę, trzeba jednak przekonać ludzi, że warto to robić, że działania takie dają efekt ekonomiczny – mówił w czasie spotkania z prezydentem profesor Kozioł.

 

 
foto: A. Kusidło
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2009-06-29

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt