Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Medal dla Karola Miczajki


15 lipca w Urzędzie Miasta Rybnika odbyła się uroczystość, w czasie której zasłużony dla miasta Karol Miczajka został uhonorowany medalem pamiątkowym „Beneficii Grata Civitas Rybnik”.Z prośbą o uhonorowanie i wyróżnienie rybniczanina zwrócił się do miasta Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej przy parafii św. Jadwigi w Rybniku. Medal „Beneficii Grata Civitas Rybnik” został przyznany Karolowi Miczajce uchwałą Rady Miasta Rybnika z dnia 17 czerwca br.
 
Beneficii Grata Civitas Rybnik to pamiątkowy medal ustanowiony w roku 1998 dla uhonorowania osób i instytucji zasłużonych dla społeczności miasta Rybnika. Medal wzorowany jest na pieczęci miejskiej i przedstawia rybę w otoczeniu orzecha wodnego, a w obwodzie zawiera napis w języku łacińskim: „Społeczność Rybnika wdzięczna za wyświadczone dobro”.
 
Karol Miczajka swoim życiem oraz działalnością społeczną i zawodową niewątpliwie zasłużył się dla Rybnika. Jego losy wyznaczyły dramatyczne wydarzenia czasów wojny. W czasie okupacji był członkiem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, za co został aresztowany. Był więziony w Oświęcimiu i 3 obozach na terenie Niemiec. Jako więzień przeżył „Marsz Śmierci” w 1945 roku.
 
Po wojnie pracował w górnictwie. Jako współzałożyciel filii Politechniki Śląskiej i Klubu Inteligencji Katolickiej oraz organizator Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej i Modlitewnych Marszów Pamięci w Rybniku, a także przewodniczący Komisji Wyborczej w naszym mieście w czasie pierwszych demokratycznych wyborów, wpłynął na społeczno-kulturalny krajobraz Rybnika. 
 
Warto wspomnieć, że do tej pory medal został przyznany czterem osobom. Otrzymali go: Rosemarie Troscher, przewodnicząca stowarzyszenia niemiecko-polskiej wymiany w zakresie młodzieży i kultury, Hans Fischaber i Michael Bromberger - burmistrzowie miasta Eurasburg oraz ks. Alojzy Klon, dawny proboszcz bazyliki Św. Antoniego.

 

Podczas uroczystości  Karol Miczajka otrzymał także złotą "Odznakę honorową za zasługi dla województwa śląskiego". Ustanowiona uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 11 grudnia 2000 odznaka przyznawana jest za całokształt działalności osobom, które przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju województwa. To wyróżnienie dla tych, którzy co najmniej przez okres dziesięciu lat pracowali zawodowo lub społecznie na terenie województwa śląskiego i zasłużyli się dla jego promocji.

 

Dzień uhonorowania Karola Miczajki wyjątkowymi medalami zbiegł się z 90 rocznicą jego urodzin. Szacownemu jubilatowi złożono najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz pogody ducha.
Fot. L. Tyl

Fot. L. Tyl

Fot. L. Tyl
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2009-07-15

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt