Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Otwarcie mieszkania usamodzielnienia


W czwartek, 30 lipca w kamienicy przy ul. Rzecznej 4/8, nastąpiło uroczyste otwarcie prowadzonego przez Zespół Ognisk Wychowawczych w Rybniku mieszkania usamodzielnienia.Nie wszystkim dzieciom dane jest wychowanie w rodzinie pełnej miłości, w atmosferze szczęścia i zrozumienia. Te dzieci, które z jakichś względów nie mogą wychowywać się w rodzinie naturalnej, muszą zostać objęte opieką państwa. Od kilku lat w Polsce prowadzone są działania, których celem jest odstępowanie od instytucjonalnych form opieki nad dzieckiem na rzecz przedsięwzięć, których celem jest stwarzanie dzieciom warunków życia zbliżonych do tych, jakie panują w tzw. normalnym domu.

 

Takie inicjatywy podejmowane są także w Rybniku. W czwartek 30 lipca 12 dzieciom w wieku 12-17 lat oficjalnie oddano do użytku mieszkanie usamodzielnienia. Jest to odrębne mieszkanie poza placówką, w którym dzieci prowadzić będą samodzielnie gospodarstwo domowe.

 

Mieszkanie składa się z: 3 pokoi, saloniku dziennego, kuchni i dwóch łazienek. Jest wyremontowane i wyposażone w podstawowe sprzęty gospodarstwa domowego. Dzieci będą miały w nim całodobową opiekę, sprawowaną przez 5 wychowawców, zatrudnionych na pełen etat i 1 wychowawcę na ½ etatu. Wychowawcy będą wspierać rozwój emocjonalny wychowanków, pozwalając im nabywać umiejętności i kompetencje niezbędne do radzenia sobie w życiu, zgodnie z akceptowanymi i pożądanymi społecznie normami.

 

W mieszkaniu podopieczni po raz pierwszy spotkają się z sytuacją, w której konieczne będzie rozwiązywanie problemów życia codziennego. Dzieci będą współuczestniczyć w prowadzeniu „domu”, pomagając w zakupach i przygotowaniu obiadów. Śniadania i kolacje będą przygotowywać same, ich obowiązkiem będzie także dbanie o porządek i czystość. Dla młodych ludzi będą to doświadczenia nowe, jako że w placówce o charakterze instytucjonalnym, ze względu na formę organizacyjną i przepisy, powyższymi czynnościami zajmowali się odpowiednio: intendent, kucharka, sprzątaczka, ograniczając dzieciom tym samym możliwości nabycia samodzielności.

 

Pobyt w mieszkaniu to dla młodych ludzi szansą na integrację ze środowiskiem lokalnym, zwłaszcza ze społecznością sąsiedzką, a przede wszystkim umożliwi im łatwiejsze przygotowanie do samodzielnego życia po opuszczeniu placówki.

 

Łączny koszt remontu i wyposażenia mieszkania wyniósł 155 700 zł, w tym środki własne (budżet miasta) to 90 700 zł, zaś środki z budżetu państwa - 65 000 zł.

 

Warto dodać, że Miasto Rybnik złożyło wniosek do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach na środki z rezerwy celowej budżetu państwa w 2009 roku, w wysokości 65 000 zł (zapotrzebowanie na środki finansowe w zakresie osiągania standardów w placówkach opiekuńczo-wychowawczych). Pozyskane środki pozwolą na zakończenie prac, związanych z dostosowaniem mieszkania na potrzeby usamodzielnianych wychowanków Zespołu Ognisk Wychowawczych w Rybniku.
Fot.: A. Kusidło

Fot.: A. Kusidło

Fot.: A. Kusidło

Fot.: A. Kusidło

Fot.: A. Kusidło

Fot.: A. Kusidło

Fot.: A. Kusidło
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2009-07-30

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło .

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt