Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Oddaj odpady do kompostowni


Przypominamy, że Miejska Kompostownia Odpadów Roślinnych w Rybniku przyjmuje odpady pochodzenia roślinnego z terenu Rybnika.Kompostownia znajduje się na terenie Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku, przy ul. Pod Lasem 64 (dzielnica Zamysłów). Odpady przyjmowane są w postaci: skoszonej (świeżej) lub wysuszonej trawy, chwastów niekwitnących (bez nasion), liści suchych lub świeżych oraz gałęzi o różnej grubości i różnym stopniu wilgotności (pochodzące z cięcia drzew i krzewów w różnych stadiach wegetacyjnych) oraz trocin, wiór i ścinek drewna. Wymienione rodzaje odpadów nie mogą być zmieszane z żadnymi odpadami, np. pochodzenia kuchennego czy trwałego (szkło, plastik, metal, odpady mineralne, budowlane itp.). Przy odbiorze odpadów, pracownicy kompostowni kontrolują, czy są to odpady właściwe, czy też zmieszane. Przy braku zgodności, dostarczający odpady zmieszane ma obowiązek zabrać je ze sobą z terenu kompostowni.

 

Kompostownia jest czynna w dni robocze od maja do października w godzinach od 9.30 do 16.30, a w okresie zimowym (od listopada do kwietnia) od 6.30 do 13.30. Poza godzinami otwarcia, w soboty, niedziele oraz święta, odpady przywożone przez mieszkańców Rybnika są przyjmowane do udostępnionego na ten czas kontenera na terenie Zarządu Zieleni Miejskiej.

 

Kompostownia przyjmuje wymienione rodzaje odpadów od osób fizycznych - będących mieszkańcami miasta Rybnika (przywożone własnym transportem) oraz od firm posiadających decyzje Prezydenta Miasta na prowadzenie działalności w zakresie odbioru i transportu odpadów komunalnych z terenu gminy Rybnik. Inne podmioty z terenu Rybnika, które nie posiadają takiej decyzji, wywóz odpadów biodegradowalnych do kompostowni powinny zlecić zakładom wywożącym odpady. Usługę taką mogą też zlecić osoby fizyczne.


Za przywiezione odpady firmy płacą 53,22 zł od 1 tony, a osoby fizyczne 0,94 zł (jednorazowo w ilości do 100 kg). Powyżej 100 kg odpłatność dla osób fizycznych jest analogiczna jak dla firm.

Do wymienionych cen dolicza się 7% podatek Vat.

 

Funkcjonowanie kompostowni zalicza się do systemu kompleksowej gospodarki odpadami na terenie Gminy Rybnik, poprzez pełny odzysk wyselekcjonowanych odpadów biodegradowalnych, z których wytwarza się ziemię kompostową. Technologia kompostowania odbywa się w systemie pryzmowym, otwartym poprzez naturalny rozkład w warunkach tlenowych z udziałem mikroorganizmów glebowych powodujących mineralizację substancji organicznej (spryzmowanych odpadów). Przy tym procesie kontrolowana jest wilgotności i temperatura pryzm. Proces uzyskania gotowego produktu trwa 5 - 6 miesięcy.
Około 65-70 % odpadów roślinnych pochodzi z terenów zieleni miasta, podległych Zarządowi Zieleni Miejskiej. Maksymalna docelowa ilość odpadów do przyjęcia w ciągu roku wynosi 3 tysiące ton.

 

Kompostownia odpadów pochodzenia roślinnego, zaliczanych do grupy biodegradowalnych, działa w Rybniku Od lipca 2007 roku. Inwestycja została sfinansowana z budżetu Miasta Rybnika oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Zasady pracy kompostowni i szczegółowe warunki przyjmowania odpadów i ich rozliczenie określa regulamin, zamieszczony na stronach Zarządu Zieleni Miejskiej.Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2009-08-04

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Teatr uczy nas żyć, życie nas uczy udawać...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt