Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Socjalnie znaczy funkcjonalnie


Samorządowa polityka mieszkaniowa musi uwzględniać potrzeby osób o niskich dochodach oraz tych, którym grozi eksmisja z zajmowanego lokalu. W tym celu w Rybniku konsekwentnie powstają mieszkania socjalne. Budynki, zasiedlane od 2006 roku do chwili obecnej, zaprezentowano 2 października dziennikarzom.Zgodnie z treścią ustawy o ochronie praw lokatorów, lokale socjalne gmina musi zapewnić osobom, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji społecznej. W przypadku sądowego orzeczenia eksmisji z zajmowanego lokalu, lokal socjalny należy zapewnić zwłaszcza: kobietom w ciąży, małoletnim, niepełnosprawnym, obłożnie chorym, ubogim i bezrobotnym.

 

Prawo określa także warunki, jakie musi spełnić lokal, aby nadać mu status mieszkania socjalnego. Musi być to lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny. Powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego nie może być mniejsza niż 5 m2. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego, powierzchnia musi wynieść 10 m2. Lokal socjalny może jednak charakteryzować obniżony standard.

 

Polityka mieszkaniowa miasta Rybnika w aspekcie socjalnym od lat prowadzona jest konsekwentnie. Efektem tego jest oddanie do użytku na przestrzeni ostatnich 5 lat ponad stu lokali socjalnych, zlokalizowanych przy ulicy Ogrodowskiego. Tam gdzie kiedyś stały zniszczone i nienadające się do codziennego użytku budynki, dziś znajdują się wyremontowane i spełniające normy obiekty mieszkalne.

 

Miasto dysponuje różnymi instrumentami w zakresie polityki mieszkaniowej. Działania polegające na modernizacji czy adaptacji zniszczonych budynków są bardzo ważne. Dzięki nim miasto zyskuje lepszy wygląd, a wyremontowane budynki spełniają ekologiczne normy. Przede wszystkim zaś działania takie umożliwiają wywiązywanie się z nałożonych na gminę zadań – mówi Prezydent Miasta Rybnika, Adam Fudali.

 

Mieszkania te zasiedlane są przez osoby z zarządzonym wyrokiem o eksmisję, jak również przez osoby o niskich dochodach, oczekujących na mieszkanie komunalne.

 

Od 6 września 2005 r. do 31 maja 2006 r. zrealizowano remont i przebudowę 5 budynków mieszkalnych na lokale socjalne przy ulicy Ogrodowskiego 1, 3, 5, 7, 9. Do zasiedlenia oddano je w 2006 r. Każdy z budynków posiada 12 mieszkań (10 dwu- i 2 jednopokojowe). Lokale o powierzchni około 35 m2 wyposażone są w aneks kuchenny i łazienkę z WC. Łączna powierzchnia 60 lokali wynosi 2091,75m2. Dwa lokale z tej puli przystosowano na potrzeby osób niepełnosprawnych. Mieszkania wyposażone są w centralne ogrzewanie etażowe. Lokalom przyporządkowane są także pomieszczenia przynależne (piwnica, strych). We wskazanych budynkach wszystkie mieszkania są zasiedlone. Łączny koszt inwestycji określono na 3 409 797,84. Na realizację zadania pozyskano dotację z Krajowego Funduszu Mieszkalnictwa BGK w wysokości 1 018 400,00.

 

Od 29 grudnia 2007 do 28 maja br. zrealizowano remont i przebudowę budynków mieszkalnych na mieszkania socjalne przy ulicy Ogrodowskiego 1a, 3a, 5a, 7a, 9a. Wyremontowano 50 lokali o łącznej powierzchni 2657 m2. Mieszkania o powierzchni 43 m2 wyposażone są w pokój, pokój z aneksem kuchennym, łazienkę z WC oraz posiadają pomieszczenia przynależne (piwnica, strych). Budynek ogrzewają piece typu „Żar”. Dwa lokale przystosowano dla osób niepełnosprawnych. Łączny koszt zadania wyniósł 4 961 162,55, w tym dotacja z krajowego Funduszu Mieszkalnictwa BGK – 1 366 029, 63. Zasiedlanie budynków rozpoczęto od września 2008 roku. Aktualnie kończy się zasiedlanie budynków 3a i 9a. Do tej chwili podpisano umowy najmu na czas określony na 35 mieszkań. Dla pozostałych mieszkań trwają postępowania komornicze w celu ich zasiedlenia.
   
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2009-10-05

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Pozostawmy piękne kobiety mężczyznom bez wyobraźni...
(Marcel Proust)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt