Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Dziki w mieście


W ostatnim czasie mieszkańcy tych dzielnic Rybnika, na terenie których występują obszary o dużej lesistości, borykają się z nie lada problemem. Ich spokój zakłócają dziki. Te w określonych przypadkach mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego.Naturalnym środowiskiem życia dzików są obszary leśne. Na tereny zabudowane i w miejsca zamieszkania ludzi zwierzęta trafiają najczęściej w poszukiwaniu żywności. Zdarza się jednak, że powodem wędrówki dzików na tereny mieszkalne jest także ekspansja ludzi do lasów (zbieracze grzybów, jeżyn, jagód, rowerzyści, spacerowicze z wolno biegającymi psami, itp.).

 

„Wizyta” dzików na terenach zabudowanych wiąże się najczęściej ze sporymi szkodami w uprawach, ogródkach działkowych, ogrodach oraz placach zabaw i skwerach leżących w pobliżu lasów. Konsekwencje kontaktu z dzikami mogą być jednak znacznie poważniejsze. Zwierzęta w okolicach ruchliwych szlaków komunikacyjnych mogą stanowić poważne zagrożenie dla ruchu kołowego. Ranne, w tym potrącone przez samochód dziki oraz chroniąca swoje potomstwo locha, mogą być agresywne i niebezpieczne oraz stwarzać realne zagrożenie dla ludzi w ich okolicy.

 

W związku z występującym zagrożeniem, jakie stwarzają pojawiające się na terenach mieszkalnych dziki, prezydent Rybnika zwołał zebranie doraźne Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym udział wzięli przedstawiciele władz miasta, Nadleśnictwa Rybnik, Wydziału Ekologii Urzędu Miasta Rybnika, a także służb porządkowych oraz kół łowieckich działających na terenie miasta.
 
Na zebraniu podjęto szereg ustaleń, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa związanego z występowaniem dzików na terenach mieszkalnych oraz prewencji w zakresie pojawiania się ww. zwierząt na tych terenach. Ustalono m.in. konieczność organizacji odstrzału redukcyjnego, a na obszarach leżących w bezpośrednim pobliżu terenów mieszkalnych i zabudowań – organizacji wypłaszania dzików oraz zabezpieczenia terenów przed ponownym przedostaniem się zwierząt. Zobowiązano także właściwe Koła Łowieckie do zwiększenia ilości polowań (odstrzał redukcyjny) i ilości odstrzeliwanej zwierzyny. Przyjęte na zebraniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ustalenia są stopniowo realizowane przez wyznaczonych w protokole z zebrania wykonawców.


Wszelkie zgłoszenia w zakresie występujących zagrożeń można zgłaszać do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rybniku, pod całodobowym numerem (032) 42-21-000.


Ulotkę informacyjną dotyczącą zagrożeń ze strony dzików i zachowania w przypadku bezpośredniego kontaktu z dzikiem można pobrać tutaj (DOC).

 

Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców miasta oraz w związku z ponawiającymi się zgłoszeniami dotyczącymi występowania dzików w pobliżu zabudowań i terenów mieszkalnych, Prezydent Miasta Rybnika zwraca się do mieszkańców z prośbą o utrzymanie czystości i porządku na obszarze swoich nieruchomości.

 

Nieskoszone grunty, w tym nieużytki i łąki, stanowią doskonałe schronienie dla zwierzyny dziko żyjącej. Wyrzucane na tych terenach odpady żywnościowe przyciągają poszukującą łatwej zdobyczy zwierzynę, co dodatkowo zwiększa zagrożenie dla zdrowia i życia oraz prowadzi do wyrządzania przez dziki szkód materialnych w uprawach, ogrodach działkowych, placach zabaw i skwerach leżących w pobliżu terenów leśnych. W związku z powyższym apeluje się do mieszkańców o utrzymanie w czystości oraz uporządkowanie i wykoszenie własnych nieruchomości dla poprawy ogólnego bezpieczeństwa i zminimalizowania szkód wyrządzanych przez dziki.Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2009-11-17

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Panować nad sobą - to najwyższa władza.
(Seneka)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt