Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

„Wspólnota Polska” dla pomocy


Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Rybnika (25 listopada) radni zatwierdzili uchwałę w sprawie przystąpienia miasta Rybnika do Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Członkostwo w organizacji umożliwi miastu udzielanie pomocy społecznościom innych państw.Od wielu lat Rybnik prowadzi szeroko pojętą współpracę zagraniczną z miastami Unii Europejskiej, jak również z miastami z Europy Wschodniej. Relacje z 14 miastami partnerskimi polegają przede wszystkim na wymianie doświadczeń w zakresie współpracy gospodarczej, edukacji, kultury, sportu oraz wzajemnych wizytach o różnym charakterze. Odpowiedzialna współpraca partnerska wiąże się także ze świadczeniem wzajemnej pomocy w przypadku, gdy któreś z miast znajdzie się w trudnej sytuacji lub też wymaga jakiejś formy wsparcia.

 

Obecnie z prośbą o pomoc do Rybnika zwróciło się miasto Bar na Ukrainie. Do prezydenta miasta wpłynęła prośba mera Baru o finansowe wsparcie budowy wielofunkcyjnego boiska ze sztuczną nawierzchnią, które ma służyć mieszkańcom miasta i okolicy, w tym oczywiście mniejszości polskiej na tym terenie. Bez pomocy zewnętrznej samorząd Baru nie będzie w stanie zrealizować inwestycji. Stąd też apel o pomoc, skierowany do Rybnika i innych miast partnerskich Baru.

 

Istniejące przepisy prawne uniemożliwiają samorządom terytorialnym udzielanie bezpośredniej pomocy finansowej na rzecz społeczności innych państw. Jest jednak szansa, że pomoc taką będzie można świadczyć za pośrednictwem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, wspomagającego działania Polonii za granicą.

 

Zgodnie z decyzją Rady Miasta Rybnika, nasze miasto stanie się członkiem Stowarzyszenia, a składka członkowska za rok 2009 w wysokości 70 000 zł zostanie w całości przesłana do Baru w celu dokończenia budowy boiska.

 

W pomoc finansową na rzecz Baru zaangażowały się już inne polskie miasta, współpracujące z Barem. We wrześniu Rada Miejska w Kwidzynie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia miasta do Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i przeznaczenia 70 000 na składkę członkowską.

 

Więcej na temat partnerskiego miasta Bar można przeczytać tutaj.Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2009-11-27

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Panować nad sobą - to najwyższa władza.
(Seneka)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt