Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Wyróżnieni za dobroć


23 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie państwo Irena i Tadeusz Węgorzykowie, od lat pełniący funkcję rodziny zastępczej, zostali wyróżnieni przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej.Państwo Irena i Tadeusz Węgrzykowie od 2000 roku pełnią funkcję niespokrewnionej z dzieckiem zawodowej rodziny zastępczej o charakterze pogotowia rodzinnego. W tym okresie byli rodzicami zastępczymi dla 53 dzieci.

 

Ich pełna zaangażowania praca na rzecz dobra dzieci, które z jakichś względów nie mogą wychowywać się w swojej rodzinie naturalnej to także współpraca z jednostkami działającymi na rzecz dziecka i rodziny oraz uczestnictwo w kursach i szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe. Państwo Węgrzykowie działają także na rzecz powrotu dzieci do rodziny naturalnej, a po odniesionym sukcesie – utrzymują z nimi dalszy kontakt.

 

Warto podkreślić, że Państwo Węgrzykowie, tworząc rodzinę zastępczą, nie ograniczają się wyłącznie do pełnienia roli opiekuńczej i wychowawczej. Podejmują działania, zmierzające do integracji środowiska rodzin zastępczych. Od 10 lat są gospodarzami Pikniku Rodzin Zastępczych, którego byli inicjatorami. Uczestniczą też w organizacji Dni Skupienia Rodzin Zastępczych.
Państwo Węgrzykowie podczas ceremonii wręczenia wyróżnień. Fot: Materiały prywatne Państwa Węgrzyków

Przyznane Państwu Węgrzykom przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyróżnienie to uhonorowanie działań służących rozwojowi systemu prorodzinnej profilaktyki i opieki nad dzieckiem. Państwo Węgrzykowie zostali docenieni przede wszystkim za aktywizowanie środowisk rodzin zastępczych, współpracę z organizacjami pozarządowymi i udział w projektach przygotowujących kandydatów na rodziny zastępcze.

 

Nagrody w imieniu Minister Pracy, Jolanty Fedak, wręczył Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Jarosław Duda.


Warto podkreślić, że w Rybniku od lat prowadzone są działania zmierzające do odejścia od instytucjonalnej formy opieki nad dzieckiem na rzecz rodzinnych form opieki. W ramach tych działań realizowany jest projekt „Bliżej dziecka – bliżej rodziny”, nawiązujący do „Programu rozwoju systemu opieki nad rodziną i dzieckiem w ramach Systemu Pomocy Społecznej w Rybniku”. Aktywność wykazywana przez Państwo Węgrzyk doskonale wpisuje się w działania podejmowane w ramach projektu. Państwo Węgrzykowie, poprzez propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego w środowisku lokalnym oraz w mediach, przyczyniają się do ciągłego wzrostu liczby rodzin zastępczych w Rybniku.


Więcej na temat wyróżnień tutaj.

 

Źródło: MPiPS, Wydział Polityki Społecznej


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2009-11-27

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Niestety, do swojego "za późno" każdy musi dojść sam...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt