Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Trzy lata z e-kartą


Niedawno minęła trzecia rocznica od chwili, w której w Rybniku, w ramach projektu: Rybnicka Elektroniczna Karta Miejska, wprowadzono e-bilet, a ważność straciły kupowane w kioskach jednorazowe bilety papierowe.Rybnicka Elektroniczna Karta Miejska to nowatorski projekt powstały przy wykorzystaniu dofinansowania z Unii Europejskiej. Pierwszym jego etapem było wprowadzenie e-biletu, umożliwiającego realizowanie płatności za przejazd autobusami Zarządu Transportu Zbiorowego.


Od listopada 2006 roku e–karta wykorzystywana jest zarówno jako nośnik elektronicznych biletów jednorazowych jak i elektronicznych biletów okresowych. W autobusach zamontowano specjalne czytniki, za pomocą których pobierana jest opłata za przejazd.


Wprowadzenie tej nowoczesnej technologii przyniosło ze sobą doraźne korzyści. Pasażerowie mogą np. korzystać z wielu atrakcyjnych promocji cenowych na przejazdy autobusami lub też opłacić przejazd kilku osób, niezależnie od rodzaju biletu, za pomocą jednej e-karty doładowanej biletami jednorazowymi.
Zamontowane w autobusach czytniki Elektronicznej Karty Miejskiej umożliwiają realizowanie opłat za przejazd. Fot. Wydział Promocji i Informacji Urzędu Miasta Rybnika.

 

Wprowadzając e-bilet liczono także na korzyści długofalowe. Zakładano, że e-bilet umożliwi zoptymalizowanie rozkładu jazdy i cennika przejazdów, przeprowadzenie analiz obciążenia autobusów oraz doprowadzi do uszczelnienia komunikacji miejskiej. Statystyki, uwzględniające trzyletni okres funkcjonowania e-biletu, potwierdzają, że założenia udało się zrealizować.

 

Dzięki szacowanemu na 3% spadkowi liczby „gapowiczów” zmniejszeniu uległa dopłata miasta do komunikacji z 48,14% w roku 2006 do 45% w roku bieżącym. Badanie potoków pasażerskich umożliwiło zaś dostosowanie komunikacji miejskiej do oczekiwań osób korzystających z miejskich środków transportu. Uzyskane wyniki pozwoliły na zmodernizowanie linii: 7, 15, 28, 30, 46. Zgodnie z informacjami ZTZ, w przygotowaniu są kolejne zmiany przebiegu linii.Z okazji 3 rocznicy działania systemu na Dworcu Komunikacji Miejskiej w Rybniku można nabyć e-kartę z okolicznościowym rewersem. Źródło: ZTZ w Rybniku.

 

W marcu 2007 roku zakończono wprowadzanie pozostałych usług w ramach Rybnickiej Elektronicznej Karty Miejskiej. Dzięki e-karcie można dziś także dokonywać opłat miejskich czy opłat za wstęp na basen lub parking. E-karta może też służyć za nośnik podpisu elektronicznego, dzięki czemu można za jej pomocą również załatwiać sprawy w urzędzie drogą elektroniczną.

 

Więcej informacji na temat e-karty można znaleźć pod adresem: www.ekarta.rybnik.eu

 

Źródło: ZTZ w Rybniku


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2009-12-01

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Szczęście człowieka przywiązane jest nie do jego siły lub wielkości, lecz do jego charakteru.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt