Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Najpierw elewacje, potem dukt pieszy


W naszym mieście trwają prace mające na celu poprawę estetyki najbardziej reprezentacyjnych i uczęszczanych obszarów Rybnika.W kilku wybudowanych przed 1945 rokiem kamienicach zakończono bądź przeprowadza się remonty elewacji. W planach jest renowacja śródmiejskiego duktu pieszego, znajdującego się w ciągu ulic Sobieskiego i Powstańców. 
  

Śródmieście to obszar, który powinien być wizytówką miasta i dumą jego mieszkańców. W Rybniku obszar tzw. Starego Miasta, rozpięty pomiędzy kościołem pw. Matki Boskiej Bolesnej, Bazyliką Mn. pw. Św. Antoniego Padewskiego, a dawnym zamkiem piastowskim, wymaga niemal natychmiastowego remontu i poprawy stanu technicznego.


Mając na względzie troskę o dziedzictwo kulturowe, przekazane w opiekę przez poprzednie pokolenia, Rada Miasta, na wniosek prezydenta Rybnika, podjęła w marcu br. uchwałę, której celem jest mobilizacja właścicieli historycznych budynków do podjęcia działań zmierzających do poprawy stanu technicznego i estetycznego swoich obiektów. Dzięki realizacji inwestycji, właściciele budynków mogą zostać zwolnieni od podatku od nieruchomości.
Śródmiejskie kamienice są materialnym świadectwem rozwoju urbanistycznego Rybnika. Wiele budynków wymaga odrestaurowania fasady. Fot. L. Tyl.

Zwolnienie od podatku od nieruchomości mogą uzyskać właściciele budynków położonych na terenie historycznego układu miejskiego, w liniach pierzei ulic: Gliwickiej (do skrzyżowania z ul. Brudnioka), św. Jana, Korfantego, Kościelnej, Pl. Kościelnego, Łony, Powstańców Śląskich (do rozwidlenia z ul. Mikołowską), Reja, Rynku, Rynkowej, Sobieskiego, Pl. Wolności i Zamkowej, którzy zdecydują się na remont swoich obiektów.


Remont wiąże się z odnową całej elewacji frontowej budynku oraz połaci dachowej (w tym m.in.: czyszczenie elewacji, wymiana tynków, konserwacja detalu architektonicznego, malowanie, remont widocznej połaci dachowej).

 

Odpowiedzialność za estetykę miejsca, z którym jest się związanym, spoczywa na całej społeczności lokalnej, nie tylko na zarządzających gminą. Remontując swoje nieruchomości, ich właściciele staną się współtwórcami pięknego krajobrazu miejskiego  – mówi prezydent Rybnika, Adam Fudali.Dzięki remontom stare kamienice odzyskują dawny blask, a ogólna estetyka miasta ulega znacznej poprawie. Fot. L. Tyl.

 

Zwolnienie z podatku od nieruchomości przysługuje do wysokości poniesionych przez podatnika kosztów (koszty materiałów i usług budowlanych bądź konserwatorskich) po zakończeniu remontu i spełnieniu warunków określonych w uchwale.


Aby skorzystać z ulgi, przed rozpoczęciem remontu lub w jego trakcie, należy złożyć specjalny wniosek. Do tej pory do Urzędu Miasta Rybnika wpłynęło 5 takich wniosków. Dotyczą one remontów budynków znajdujących się na Placu Wolności i Rynku oraz zlokalizowanych przy ulicach: Kościelnej, Gliwickiej i Powstańców Śląskich (przy ulicy Gliwickiej i Powstańców Śląskich remonty jeszcze trwają, pozostałe zakończyły się).

 

Pełny tekst stosownej uchwały Rady Miasta Rybnika, wniosek o przyznanie zwolnienia od podatku od nieruchomości (termin składania mija wraz z końcem 2010 roku) oraz inne potrzebne dokumenty można pobrać tutaj (doc). Więcej informacji na temat podatków za 2009 rok można znaleźć tutaj.

 

Działania remontowe podejmowane na terenie Śródmieścia obecnie, jak i te planowane w przyszłości, wpłyną na poprawę wizerunku Rybnika, sprawiając, że historyczna zabudowa miasta zyska nowe oblicze, zachowując jednocześnie swój niepowtarzalny charakter. Renowacja śródmiejskich kamienic, jak i duktu pieszego, sprawi, że teren stanie się przestrzenią niezwykle atrakcyjną, spełniającą funkcje rekreacyjne i usługowe.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2009-12-07

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Sens jest wynalazkiem natury, bezsens... odkryciem człowieka.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt