Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Spotkanie z Chanelle Bednarczyk


W piątek, 11 grudnia prezydent Adam Fudali spotkał się z Chanelle Bednarczyk, młodą rybnicką skrzypaczką, laureatką licznych międzynarodowych konkursów skrzypcowych, finalistką ogólnopolskiego konkursu Młody Muzyk Roku, którego zwycięzca będzie reprezentować Polskę na Konkursie Eurowizji w Wiedniu.



28 grudnia, Chanelle uczestniczyć będzie w koncercie finałowym w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie, podczas którego wykona „Wspomnienie z Moskwy” Henryka  Wieniawskiego. Przedsięwzięcie będzie transmitowane na żywo w TVP Kultura. Podczas koncertu widzowie będą mogli głosować na swojego faworyta.

Występ rybniczanki z eliminacji , które odbyły się 6 grudnia br. można zobaczyć TUTAJ 
 

Więcej na temat konkursu Młody Muzyk Roku tutaj. Na stronie można także wziąć udział w ankiecie, której celem jest wytypowanie zwycięzcy przedsięwzięcia.

 

W październiku br. Chanelle została laureatką I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Hindemitha w Berlinie. Zwyciężyła także w XXXV Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. S. Hajzera w Zielonej Górze, który odbył się w listopadzie br.

 




Podczas spotkania w urzędzie Chanelle towarzyszyły nieodłączne, pochodzące z 1908 roku, skrzypce. Fot. L. Tyl


Chanelle Bednarczyk urodziła się 1 stycznia 1997 roku. Grę na instrumencie rozpoczęła w wieku 7 lat pod kierunkiem Moniki Wojtkowiak. Talent odziedziczyła po wcześnie zmarłym dziadku – to właśnie stare skrzypce dziadka były jej pierwszym instrumentem.

 

Chanelle BednarczykW 2005 roku Chanelle została przyjęta na 2 rok do klasy skrzypiec Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. W latach 2004–2007 była uczennicą Romany Kuczery. Od listopada 2007 r. jest uczennicą Józefa Iwanowicza. Uczy się również w Szkole Podstawowej nr 28 w Rybniku. Wychodząc naprzeciw potrzebom tak uzdolnionego dziecka prezydent Rybnika Adam Fudali podjął decyzję  o przyznaniu dziewczynce 6 godzin indywidualnego nauczania, realizowanych w dogodnym dla niej czasie. Ponadto szkoła umożliwia uczennicy zaliczanie materiału wtedy, kiedy pozwalają jej na to obowiązki. Nauczyciele są do jej dyspozycji w dogodnym dla niej czasie, realizując godziny przyznane przez prezydenta, poświęcają jej też swój wolny czas. 

 

Młoda skrzypaczka już czterokrotnie miała okazję wystąpić jako solistka z Rybnicką Filharmonią im. Braci Szafranków. Do najważniejszych swoich osiągnięć 2009 roku zalicza I miejsce na międzynarodowych konkursach: 51 Konkursie Skrzypcowym w Usti nad Orlici (Czechy) oraz konkursie im. Hindemitha w Berlinie oraz uzyskanie tytułu „Największej Indywidualności” podczas VI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. G. Ph. Telemanna. Obok wielu koncertów solowych otrzymała tez zaproszenie do udziału w czterech koncertach z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod dyrekcją Jerzego Koska, na których wykonała Poemat op. 25 E. Chaussona.

 

W czerwcu 2009 r. zdała egzaminy i została przyjęta na Uniwersytet Muzyczny w Wiedniu do klasy skrzypiec  prof. Edwarda Zienkowskiego. Na zaproszenie tej znanej w świecie uczelni była solistką recitalu skrzypcowego. Jednocześnie kontynuuje naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku w klasie skrzypiec Józefa Iwanowicza.

 



Prezydent Adam Fudali, gratulując Chanelle dotychczasowych sukcesów, życzył, by spełniło się największe marzenie młodej skrzypaczki - udział w konkursie Eurowizji. Fot. L. Tyl

  

Mimo odnoszonych sukcesów Chanelle pozostała dzieckiem bardzo skromnym, nieśmiałym. Ze względu na wielogodzinne ćwiczenia, wyjazdy na zajęcia do Wiednia, czy liczne koncerty, nie pozostaje jej wiele czasu na prowadzenie życia takiego jak rówieśniczki. Nie pociągają tak typowe w tym wielu zainteresowania, jak komputer czy muzyka pop – dla młodej skrzypaczki skrzypce są najważniejsze, to jej największa miłość i godna pozazdroszczenia pasja.
Nieliczne wolne chwile dziewczynka dzieli pomiędzy swoje pozostałe zainteresowania, jakimi są przyroda i zwierzęta – czyli towarzyszący Chanelle w ćwiczeniach pies-meloman Lolek, dwa kotki i… szynszyl…


A marzenia? Te najbliższe, to zwycięstwo w konkursie i udział w Eurowizji. Na przyszłość  - granie w największych salach koncertowych, przed wielką publicznością.
Trema? Bywa, ale jak podkreśla Chanelle, jest to trema mobilizująca. Mija wraz z wejściem na scenę i zagraniem pierwszych dźwięków. Największy stres przeżywa mama dziewczynki, przed każdym koncertem i występem denerwująca się podwójnie - za siebie i za córkę…
  

 



Chanelle w towarzystwie prezydenta Adama Fudalego, dyrektorki rybnickiej szkoły muzycznej, Romany Kuczery oraz mamy, Marioli Bednarczyk. Fot. L. Tyl

   

DOTYCHCZASOWE SUKCESY CHANELLE:

 

 

2009 rok:


- I MIEJSCE oraz nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Jarosława Kociana  na 51 Konkursie Skrzypcowy w Usti nad Orlici (Czechy 2009)
- I MIEJSCE oraz nagroda specjalna Fundacji Maggini na Międzynarodowym Konkursie im. Hindemitha (Berlin 2009)
- I MIEJSCE (25 pkt.), Ogólnopolskie Przesłuchania Szkół Muzycznych I st. (Warszawa 2009)
- NAGRODA DLA NAJWIĘKSZEJ INDYWIDUALNOŚCI VI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. G. Ph. Telemanna (Poznań, 14.03 – 16.03.2009 r.)
- WYRÓŻNIENIE na VI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Ph. Telemanna (Poznań, 14.03 – 16.03.2009 r.)
- Najwyższa punktacja 24,33 pkt na Makroregionalnych Przesłuchaniach uczniów Klas Skrzypiec (Katowice, 10 – 11.03.2009 r.) i kwalifikacja do etapu ogólnopolskiego (Warszawa, 5 - 10.05.2009 r.)

 

 

 2008 rok:


- I  MIEJSCE, IV Ogólnopolskie Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków – Rybnik 2008 r.
- GRAND PRIX „DIAMENTOWA RYBKA”, IX Festiwal Młodych Talentów im. Ireneusza Jeszki (Rybnik 2008 r.)
- NAGRODA dla najlepszego kwartetu fortepianowego, NAGRODA SPECJALNA Fundacji „Kultura Animi”,
II Ogólnopolski Festiwal Muzyki Kameralnej  „Od Mozarta do MoCarta” pod artystycznym patronatem  „Grupy MoCarta”   (Warszawa 2008 r.)
- V MIEJSCE wraz z zespołem w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I stopnia (Gdańsk 2008 r.)

 

 

2007 i 2006 rok:

 
- I MIEJSCE, III Ogólnopolskie Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków – Rybnik 2007 r.
- I NAGRODA, NAGRODA SPECJALNA, EMCY, NAGRODA SPECJALNA PROF. GEORGA MICHELA, II Międzynarodowe Spotkania Młodych Skrzypków im. prof. M. Ławrynowicza (Płock 2007 r.)
- II MIEJSCE „ Srebrna Rybka” VIII Festiwal Młodych Talentów im. Ireneusza Jeszki (Rybnik 2007 r.)-
- III NAGRODA, IV Ogólnopolskie Dziecięce Spotkania Skrzypcowe im. prof. M. Ławrynowicza (Płock 2006 r.)
- V MIEJSCE, Międzynarodowy Konkurs im. Janiny Garści (Stalowa Wola 2006 r.)
 


UZYSKANE STYPENDIA:


- Stypendium KRAJOWEGO FUNDUSZU NA RZECZ DZIECI w roku szkolnym 2008 / 2009 i 2009 / 2010 (Warszawa)
- Stypendium ZA WYNIKI W NAUCE ORAZ SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA W GRZE NA INSTRUMENCIE w roku szkolnym 2007 / 2008  i 2008 / 2009 (ze środków otrzymanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
- Stypendium PREZYDENTA MIASTA RYBNIKA (rok szkolny 2007 / 2008)
- Tytuł „RYBNICKIEGO PRYMUSA” za wybitne osiągnięcia w rozwijaniu twórczych zainteresowań, talentów i umiejętności w roku szkolnym 2007 / 2008 i 2008 / 2009
- Podopieczna  KRAJOWEGO FUNDUSZU NA RZECZ DZIECI w roku szkolnym 2007 / 2008 – Warszawa
 


KONCERTY JAKO SOLISTKA:


- Cztery koncerty z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod dyrekcją Jerzego Koska (2009)
- Recital skrzypcowy na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (2009)
- Koncert w Dzień Święta Narodowego z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod dyr. Czesława Płaczka 2008 (Zamek w Kożuchowie)           
- Koncert w ramach Euro Music Festival Lipzig 2008 (Niemcy)
- Estrada Młodych Solistów – koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Rybnickiej pod dyr. Mirosława Jacka Błaszczyka (Teatr Ziemi Rybnickiej)
- Koncert na Zamku Moyland Bedburg – Hu  (Niemcy)
- Koncert na Zamku Królewskim w Warszawie     
- Koncerty i popisy w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Rybniku
- Estrada Młodych Solistów – koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Rybnickiej pod dyr. Mirosława Jacka Błaszczyka (Teatr Ziemi Rybnickiej 2007 r.)
- Koncert Laureatów II Międzynarodowych Spotkań Młodych Skrzypków im. prof. M. Ławrynowicza z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod dyr. Jerzego Koska (Płock 2007 r.)
- Otwarcie wystawy „Stworzone by tworzyć” (Muzeum w Rybniku 2007 r.)
- Estrada Młodych Solistów – koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Rybnickiej pod dyr. Mirosława Jacka Błaszczyka (Teatr Ziemi Rybnickiej 2006 r.)
- Estrada Młodych Solistów – koncert z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Rybnickiej pod dyr. Mirosława Jacka Błaszczyka (Sala - Koncertowa PSM w Rybniku 2005 r.)
- Koncerty i popisy w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Rybniku






Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.com



Data dodania: 2009-12-11

powrót



   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Najlepszym lekarstwem na gniew jest poczekać.
(Seneka)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt