Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Pomoc dla Ukrainy


Miasto Rybnik zaangażowało się w pomoc na rzecz osób potrzebujących wsparcia na Ukrainie. Działania pomocowe skoncentrowano w rejonie partnerskiego miasta Iwano-Frankiwska.W odpowiedzi na dotyczący trudnej sytuacji na Ukrainie apel Wiktora Anuszkiewiczusa, mera Iwano-Frankiwska, w Rybniku podjęto działania mające na celu pomoc osobom najbardziej potrzebującym na tym terenie.

 

W akcję pomocy zaangażowały się: Sekcja Wschodnia Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej „Rybnik – Europa” oraz Stowarzyszenie Byłych Wychowanków Salezjańskich. To dzięki nim zorganizowano zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy.
Rybnickie stowarzyszenia zebrały leki, środki higieny i czystości, a także żywność, ciepłe ubrania oraz obuwie. Fot. Stowarzyszenie „Rybnik – Europa”.

 

Pierwsze zebrane dary przekazano w listopadzie Powszechnej Szkole nr 01, Powszechnej Szkole nr 24, Powszechnej Szkole nr 03 w Iwano-Frankiwsku oraz Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w mieście Przemyślany. Rybnickie organizacje kontynuowały jednak zbiórkę, dzięki czemu w grudniu udało się zorganizować kolejny transport darów. Świąteczne paczki rozdzielono wśród rodzin w wioskach: Przemyślany, Dunajew, Pohorylce, Chlebowice, Pletenice, Kurowicze, Korosno.Pomoc z Rybnika trafiła m.in. do prafii w Przemyślanach. Fot. L. Tyl.

 

Ukraińskim instytucjom i organizacjom przekazano około 2 ton towaru o wartości 18 tysięcy złotych. Podczas wyjazdu, pod komendą Sekcji Wschodniej Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej „Rybnik – Europa”, w domach rodziny Drucker w Pletenicach oraz Marii Kadaj w Korosnie wykonano także centralne ogrzewanie.

 

Mieszkańcy Ukrainy, do których dotarła pomoc z Rybnika, są bardzo wdzięczni z okazane im serce. Świadectwem tego jest podziękowanie, jakie wpłynęło do rybnickiego magistratu.Akcja miasta Rybnika wniosła do ukraińskich parafii wiele dobra i nadziei. Bezinteresowna pomoc, niesiona przez mieszkańców Rybnika, jest bardzo cenna – napisał w liście do prezydenta Rybnika proboszcz parafii w Przemyślanych, ks. Piotr Smołka.

 

W akcję pomocy na rzecz Ukrainy zaangażowali się także katowiccy klerycy, którzy z inspiracji rybnickiego stowarzyszenia, prowadzą zbiórkę darów. Dzięki temu kolejny transport z pomocą wyruszy na Ukrainę prawdopodobnie między Świętami Bożego Narodzenia, a Nowym Rokiem. W ramach tego przedsięwzięcia zaplanowano spotkania z dziećmi w 7 parafiach.Świąteczne paczki sprawiły ogromną radość dzieciom z Chlebowic. Fot. Stowarzyszenie „Rybnik – Europa”.

 

Warto dodać, że zbiórka na rzecz mieszkańców Ukrainy, zwłaszcza mniejszości polskiej na tym terenie, to nie jednorazowe działanie. Sekcja Wschodnia Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej „Rybnik – Europa”, której przewodniczą Rafał Tymusz, Ireneusz Jajko i Wiesław Sojka, od dłuższego czasu organizuje zbiórki wśród mieszkańców Rybnika. Z okazji tegorocznego Dnia Dziecka na Ukrainę zawieziono i rozdano około 1 tony towaru. W szeroko pojętą akcję na rzecz społeczności Iwano-Frankiwska Rybnik włączył się w 2008 roku, kiedy to ukraińskie miasto zostało dotknięte żywiołem powodzi.Paczki trafiły także do dzieci mieszkających w wiosce Dunajew. Fot. Stowarzyszenie „Rybnik – Europa”.
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2009-12-22

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Szczęście to łza, którą się otarło i uśmiech, który się wywołało...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt