Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Ostrożnie z dokarmianiem ptaków


Zachęcamy do zapoznania się z apelem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach w sprawie dokarmiania ptaków i jego skutków dla populacji tych zwierząt.Obecnie w wielu miastach województwa śląskiego zaobserwować można licznie zimujące ptaki wodne, które wybierają niezamarzające zbiorniki wodne jako miejsca swojego żerowania. Jednym z gatunków pozostających na zimę w naszym kraju jest podlegający ochronie gatunkowej łabędź niemy.

 

Przyczyną zimowania tego gatunku w Polsce są coraz częściej występujące łagodne zimy, łatwy dostęp do pokarmu oraz dokarmianie przez ludzi.

 

Zimowanie w miastach przynosi ptakom wiele korzyści, ale pociąga za sobą również sporo niebezpieczeństw. Dokarmianie w okresie wiosenno-jesiennym powoduje u ptaków utratę instynktu wędrówki, co ma szczególne znaczenie jesienią, kiedy gromadzące się przed odlotem w większe grupy ptaki po dłuższym dokarmianiu decydują się pozostać przy stałym źródle pokarmu. Zimą pomoc nie zawsze nadchodzi i zaskoczone nagłymi mrozami ptaki (kiedy mniej jest spacerujących i maleją możliwości na zdobycie pokarmu) skazane są na śmierć, zamarzając w lodzie.

 

Realizacja ochrony łabędzi uwarunkowana jest podejmowaniem czynności zmierzających do umożliwienia im samodzielnego zdobywania pokarmu i zachowania instynktu do odlotu jesienią.

 

Należy zatem pamiętać o następujących zasadach:

 

* Łabędzie, kaczki i gęsi to ptaki roślinożerne i należy umożliwić im samodzielne zdobywanie pokarmu. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach można dokarmiać je drobno pokrojonymi surowymi lub gotowanymi (bez soli) warzywami, otrębami, ziarnami kukurydzy, natomiast chleb (tylko świeży!) powinien stanowić wyłącznie uzupełnienie pokarmu (zawiera sól i substancje ulepszające).

 

* Dokarmianie ptaków wodnych należy prowadzić jedynie zimą w okresie dużych mrozów, gdy zamarznięta jest większość zbiorników wodnych i gdy zalega gruba pokrywa śnieżna (nie należy dokarmiać w okresie od wiosny do jesieni oraz zimą, gdy nie ma dużych mrozów).

 

* Wybierając miejsca dokarmiania należy pamiętać, aby były one położone poza terenami narażonymi na niebezpieczeństwo spotkania z psami albo kotami oraz z dala od dróg i chodników.

 

* Pokarm należy podawać w taki sposób, aby nie miał on kontaktu z wodą  (np. na brzegu stawu). Mokry pokarm może ulec zamarznięciu, spleśnieniu   i zakwaszeniu. Nieodpowiednie karmienie ptaków może doprowadzić do schorzeń przewodu pokarmowego, biegunek i kwasicy.

 

* Należy wrzucać małe ilości pokarmu, które zostaną na bieżąco zjedzone przez ptaki.

 

Źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach


 Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2009-12-23

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Czuć ból - znaczy być żywem. Nie ma życia bez cierpienia.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt