Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Zachowajmy ostrożność


W związku z falą silnych mrozów, jakie od kilu dni panują w naszym regionie, zachowajmy szczególną ostrożność.Kiedy temperatura jest bardzo niska, nie należy przebywać poza domem dłużej, niż jest to konieczne. Jeśli jednak musimy wyjść z domu, dla zachowania zdrowia i życia, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.


Przede wszystkim, nie wychodźmy „na pusty żołądek”, organizm potrzebuje energii. Ubierzmy się w ciepłą odzież wielowarstwową, najlepiej z materiałów naturalnych. Nie zakładajmy obuwia na śliskich spodach, dzięki temu zmniejszymy ryzyko upadku. Zabezpieczmy odkryte i wrażliwe części ciała: nos, usta, stosujmy tłuste kremy, pomadki ochronne. Absolutnie zrezygnujmy z alkoholu, uczucie ciepła jest krótkotrwałe, po czym następuje przyspieszone schłodzenie organizmu. Informujmy także bliskich o celu wyjścia i spodziewanym czasie powrotu lub dotarcia do celu.

 

Poruszając się pieszo w terenie zabudowanym nie trzymajmy rąk w kieszeniach, w ten sposób zwiększamy ryzyko urazu podczas upadku. Zwracajmy szczególną uwagę na nawisy śnieżne i lodowe sople. Szczególną ostrożność zachowajmy na przejściach dla pieszych – kierowcy również mają trudniejsze warunki na jezdni. Jeżeli schody zewnętrzne posiadają barierki lub inne tego typu elementy, korzystajmy z nich. Przy dłuższym przebywaniu na mrozie starajmy się korzystać ze sklepów, hal lub innych zamkniętych i ogrzewanych miejsc.zima
Zima, choć piękna, niesie z sobą wiele niebezpieczeństw. Fot. K. Jaroch

 

Poruszając się samochodem pamiętajmy, że zimowe opony powinny być standardowym wyposażeniem naszego samochodu, a wszystkie układy samochodu powinny być w pełni sprawne. Stosujmy odpowiedni olej do silnika, starannie planujmy dłuższe podróże, słuchajmy komunikatów o sytuacji na trasie, tankujmy częściej paliwo. Koniecznie powinniśmy posiadać: skrobaczkę do szyb, miotełkę do usuwania śniegu, odmrażacz (nie w samochodzie lecz w kieszeni lub torebce, teczce itp.).
 

Ostrożność należy zachować także w domu, np. przy dogrzewaniu mieszkania. Kuchenki gazowe, grzejniki elektryczne czy katalityczne należy użytkować zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją obsługi. Przed snem lub wyjściem z domu urządzenia należy bezwzględnie wyłączyć. Należy także zapewnić drożność przewodów kominowych i wentylacyjnych. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie są najczęstszą przyczyną zatruć czadem, także przypadków śmiertelnych (o tym, jak uniknąć zatrucia czadem pisaliśmy tutaj).


Mroźna zima to czas, kiedy należy także zwrócić uwagę na potrzeby innych. Pozostawienie bez pomocy przebywających na mrozie osób bezdomnych lub nietrzeźwych może zagrażać ich życiu. W takiej sytuacji należy niezwłocznie powiadomić straż miejską, policję lub zadzwonić pod bezpłatny numer infolinii 0 800 100 022 (więcej na temat pomocy osobom bezdomnym pisaliśmy tutaj).

 

Pamiętać należy także o osobach chorych, samotnych lub zbyt ubogich na to, by mogły kupić opał, czy opłacić rachunki za energię elektryczną. O ich problemach należy powiadomić urząd gminy lub ośrodek pomocy społecznej.


zima
W okresie zimowym należy zachować szczególną ostrożność. Fot. L. Tyl.

 

Należy także pamiętać o przestrzeganiu bezwzględnego zakazu wykorzystywania zamarzniętych rzek, jezior, stawów i innych zbiorników wody jako ślizgawek. Są to miejsca bardzo niebezpieczne (amatorom jazdy na łyżwach przypominamy o miejskim lodowisku w dzielnicy Maroko-Nowiny – więcej na temat atrakcji tutaj).

 

Właściciele i administratorzy budynków pamiętać muszą zaś o obowiązku odśnieżania i usuwania nawisów lodowych i śnieżnych (więcej na ten temat tutaj).


Zgłaszanie zagrożeń zimowych pod nr tel.: 32 42 21 000 (Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rybniku).

 

Informacje na temat niebezpieczeństw związanych z okresem zimowym, sposoby radzenia sobie z nimi oraz telefony alarmowe znajdują się w zakładce Akcja Zima 2009/2010.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2010-01-25

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Najlepszym lekarstwem na gniew jest poczekać.
(Seneka)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt