Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Pomoc osobom bezdomnym


Osoby bezdomne przebywające na terenie miasta Rybnika, wymagające schronienia i wyrażające chęć skorzystania z tej formy pomocy, mogą liczyć na wsparcie w zakresie noclegu i wyżywienia.Na terenie Rybnika w większości osobami bezdomnymi są samotni mężczyźni, w znacznie  mniejszym stopniu samotne kobiety i kobiety z dziećmi. Osoby te kierowane są przez Ośrodek Pomocy Społecznej – Zespół ds. Bezdomności do odpowiedniego ośrodka wsparcia:

  • Bezdomne kobiety (na mocy zawartych umów na rok 2010 pomiędzy OPS a Stowarzyszeniem Przyjaciół Człowieka „Tęcza” w Raciborzu oraz Towarzystwem Pomocy im. Św. Brata Alberta) do Schroniska „Maja” w Raciborzu przy ul. Sempołowskiej 5 oraz do  Schroniska „Dom dla Matki z Dziećmi” w Czerwionce-Leszczynach przy ul. Ks. Pojdy 92.
  • Bezdomni mężczyźni do Schroniska im. Św. Brata Alberta w Przegędzy przy ul. Mikołowskiej 78. W schronisku w Przegędzy obecnie przebywa 35 bezdomnych mężczyzn z rejonu Rybnika. W schronisku w Czerwionce-Leszczynach 1 bezdomna kobieta z 2 dzieci. Obecnie brak jest wolnych miejsc w schronisku dla mężczyzn. Kierownik schroniska zobowiązał się jednak, pomimo braku wolnych miejsc - łóżek, przyjmować wszystkich bezdomnych mężczyzn z rejonu Rybnika.
  • Na terenie miasta Rybnika funkcjonuje również Schronisko „Dom Nadziei” mieszczące się przy ul. Sportowej 136/1, w którym przebywają bezdomni mężczyźni z innych gmin. Obecnie przebywa tam  20 mężczyzn. Jeżeli zajdzie potrzeba schronisko przyjmie również osoby z naszego rejonu.
  • Działa też  Schronisko „Przytulisko dla Kobiet i Kobiet z Dziećmi” prowadzone przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii przy ul. Chrobrego 16, w którym przebywa w tej chwili 9 kobiet i 9 dzieci. Placówka  nadal dysponuje wolnymi miejscami.

Ponadto rybnicki OPS dysponuje 2 mieszkaniami chronionymi o charakterze rotacyjnym w których przebywa łącznie 8 bezdomnych mężczyzn.
 Mieszkanie w budynku przy ul. Długosz
Mieszkanie chronione mieści się w budynku przy ul. Długosza. Fot. L. Tyl

  

W sytuacji braku miejsc we wspomnianych placówkach osoby bezdomne doraźnie będą przyjmowane do MDPS w Rybniku przy ul. Żużlowej 25 oraz kierowane do innych  ośrodków wsparcia na terenie woj. Śląskiego.

 

Osoby bezdomne przebywające na terenie miasta Rybnika mogą również skorzystać z pomocy żywnościowej, która jest wydawana przez Rybnicki Oddział PCK w ramach realizacji Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej (PEAD) jak, również z innej pomocy tj. pomocy w formie ubrania, środków czystości.

 

W okresie jesienno-zimowym działa Ochronka Parafialna przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Boguszowicach, przy ul. Małachowskiego 18, gdzie osoby bezdomne, najuboższe mogą otrzymać pomoc w formie gorącego posiłku, odzieży, żywności z darów. Obecnie wydawane jest około 50 gorących posiłków dziennie.

 

Funkcjonujący w ramach OPS Zespół ds. Bezdomności, ściśle współpracuje z PCK, służbami porządkowymi: Policją, Strażą Miejską, służbą medyczną, szpitalami, administracja dworca PKP itp., na bieżąco reaguje na sygnały ze środowiska i udziela pomocy osobom bezdomnym.

 


Rybnicki OPS, przy ul. Żużlowej.
Rybnicki OPS, przy ul. Żużlowej. Fot. K. Jaroch

   

Co najmniej raz w tygodniu pracownik socjalny wraz z pracownikami Straży Miejskiej monitoruje miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne.  Są to głównie pustostany, ogródki działkowe, klatki schodowe, parkingi w centrum miasta, duże obiekty typu dworzec PKP.

Wszystkie napotkane osoby bezdomne są informowane o możliwościach skorzystania ze schroniska oraz z pomocy żywnościowej jak również z innej pomocy pieniężnej bądź niepieniężnej zgodnie z ustawą o pomocy społecznej.


 
Zespół ds. Bezdomności, Rybnik ul. Mikołowska 94, tel. 32 4263551
Czynny:

poniedziałek, środę  i czwartek od  7.00 do 15.00 

wtorek od 7.00 do 16.00

piątek od 7.00 do 14.00
Kierownik Zespołu: Edyta Wąsowicz (tel. kom. 508 272 132)

 

 

W sytuacjach zagrożenia należy skorzystać z numerów alarmowych:


997 - Policja
986 - Straż Miejska
112 - Służby ratownicze


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2010-01-26

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło .

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt