Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Bajka o Rybku z Rybnika


„W całym świecie powiadają: prawa głosu mieć nie mają
Ani ryby, ani dzieci. Tak od wielu jest stuleci.
Co by było jednak gdyby wyskoczyły z wody ryby?
Niemożliwe jest to chyba, lecz w Rybniku jedna ryba,
A właściwie Rybek – szczupak, postanowił wrażeń szukać.”



Tak rozpoczyna się wierszowana „bombajka” o przygodach Rybka z Rybnika, której książkowe wydanRybek z  Rybnika, kliknij, żeby pobrać w formacie PDFie miało swoją premierę w czwartek, 11 lutego w Rybnickim Centrum Kultury.

  

Bombajka „Rybek z Rybnika” przygotowana została przez firmę „Laetari” z Zamościa, przy współpracy Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Rybnika. Jej autorem jest Jarosław Siek, pisarz i autor wierszy dla dzieci, specjalizujący się w pisaniu bajek o polskich miastach i regionach.


20-stronicowa książeczka wydana została w nakładzie 5 tys. egzemplarzy i stanowić będzie promujący nasze miasto upominek dla najmłodszych.
 
Do udziału w premierze bajki zaproszeni zostali uczniowie klas I i przedszkolne 6-latki. Dla każdego z nich przygotowano maskotkę mini-Rybka oraz książeczkę z jego przygodami.

  

Opowieść o przygodach Rybka, którą w na scenie RCK odczytał znany aktor Dariusz Niebudek, poprzedził spektakl „I co z tą bajką?” w wykonaniu teatru „Supełek”, w reżyserii Izabeli Karwot

Obok Rybka na scenie zobaczyć można było postaci z wielu innych, znanych dzieciom bajek – był więc Kapturek, Żaba, Książę, Wilk, Królewna, Krasnoludki, Dziewczynka z zapałkami, Księżniczka, Ziarenko Grochu, Czarownica, Smok, a także Jaś i Małgosia. 











  

Tekst bajki, przeczytany brawurowo przez Dariusza Niebudka, uzupełniały, wyświetlane na dużym ekranie, obrazki z książeczki przedstawiające przygody Rybka.

 







Prezydent Rybnika Adam Fudali, w towarzystwie Dariusza Niebudka oraz oczywiście Rybka, „przepytał” obecne na sali dzieci z treści bajki, przeprowadzając mały konkurs… Dzieciaki nie zawiodły Rybka – okazało się, że historyjka o jego przygodach zapamiętana została bardzo dokładnie.
 
Tuż po bajce Rybek, choć pewnie nieco onieśmielony nagłą popularnością, z ochotą pozował do wspólnych fotek.
 

















  
Rybek o sobie...
  
Zanim zaczęto pisać o mnie bajki, byłem dobrze znany rybnickiej społeczności. Moja historia jest bowiem nierozerwalnie związana z kampanią promującą budowę kanalizacji sanitarnej w Rybniku. W trakcie jej trwania, w Wydziale Promocji i Informacji Urzędu Miasta Rybnika, zrodził się pomysł stworzenia maskotki projektu.
 
To wtedy określono mój kształt, barwy oraz nadano mi wdzięczne, kojarzące się z nazwą miasta, imię Rybek. Moim zadaniem stało się przekonywanie ludzi do tego, że warto dbać o otaczające środowisko, że budowa kanalizacji, choć długotrwała i trudna, pozwoli na osiągniecie korzystnych efektów ekologicznych, dzięki czemu ludziom będzie się żyło lepiej, a rybki, takie jak ja, będą mogły pływać w czystych wodach.
 
Potem zostałem oficjalnie zaprezentowany rybniczanom. Od 2006 roku można mnie było spotkać przede wszystkim na miejskich imprezach plenerowych, promujących budowę kanalizacji. Jedna z nich odbyła się w czasie pierwszych w historii miasta Dni Rybnika w 2008 roku. Latem tego samego roku zaprezentowałem się także na forum ogólnopolskim, podczas II Festiwalu Maskotek w nadmorskiej miejscowości Rowy. Wspólnie z kilkunastoma innymi maskotkami z całej Polski przemaszerowałem w niezwykłym pochodzie, wzbudzając żywe zainteresowanie licznie zgromadzonych turystów. Ileż wtedy zrobiono mi zdjęć… (ZOBACZ)
   
Jako maskotka projektu budowy kanalizacji byłem rybką wielokolorową (ZOBACZ).  Później, kiedy stałem się maskotką miejską, mój wygląd nieco zmienił się, tak, aby nawiązywać do charakterystycznych dla Rybnika barw. Niebiesko-biały kolor, wyraziste, pełne radości oczy oraz delikatny uśmiech, stały się w końcu ostatecznymi elementami charakteryzującymi moją postać.
   
Choć jestem bardzo młody, czuję się spadkobiercą tradycji związanych z legendarnymi początkami Rybnika. Moja postać nawiązuje do umieszczonego w herbie miasta szczupaka, symbolizującego czasy, kiedy na obszarze dzisiejszego Rybnika istniało wiele stawów rybnych (zwanych po starosłowiańsku rybnikami), a najczęstszym zajęciem mieszkańców była hodowla ryb.
   
W Rybniku zyskałem sporą popularność, zwłaszcza wśród najmłodszych. W końcu napisano o mnie bajkę. Jako jej bohater udowadniam dorosłym, że głos dzieci powinien być brany pod uwagę we wszystkich ważnych sprawach. W ten sposób burzę mit o tym, że dzieci i ryby nie mają głosu.
   
Stając się bohaterem książki, dołączyłem do grona postaci związanych z legendarnymi dziejami polskich miast. Kto wie, może za kilkaset lat będę tak sławny jak Smok Wawelski w Krakowie?


rybek w parku
Jedna z ilustracji książeczki o przygodach Rybka




Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.com



Data dodania: 2010-02-11

powrót



   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Sens jest wynalazkiem natury, bezsens... odkryciem człowieka.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt