Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Rybnik na Światowym Forum Miast


Rybnik, jako jedno z pięciu miast europejskich, i jedno z dwudziestu miast na świecie, wybrany został do realizacji w  roku 2013, programu „żywych praktyk” (living practices), jako przykład właściwego zarządzania rozwojem, w ramach światowej kampanii prowadzonej przez ONZ.Dla miast zaproszonych do udziału w inicjatywie jest to ogromny zaszczyt i wyróżnienie oraz szansa na promocję w skali globalnej, co przynosi dodatkowe szanse i impulsy dla rozwoju.

Tym bardziej więc cieszy, że w gronie 20 miast świata znalazł się Rybnik. Warto dodać, że wśród miast z Europy, obok Rybnika wytypowano również Wiedeń, Alicante, Moskwę i Sztokholm.

 

Opiekę nad przygotowaniami Rybnika do udziału w inicjatywie obejmie Warszawskie Biuro ONZ Habitat - Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Katowicach.

 

Głównym kryterium doboru miast uczestniczących w inicjatywie była wykazana już sprawność działania i szerokiej współpracy w realizacji projektów dotyczących różnorodnych aspektów rozwoju i finansowanych z różnych źródeł.

 

Typując Rybnik, zwrócono szczególną uwagę na to, jak miasto zmieniło się w ciągu ostatnich 20 lat, stając się z typowo górniczego, nowoczesnym miastem o profilu edukacyjno-usługowo-administracyjnym. Jak podkreśla prezes Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, Maciej Borsa, „Rybnik jest miastem bardzo wielu małych sukcesów, miastem prostych lecz skutecznych rozwiązań”.

 habitat
Udziałowi Rybnika w Światowym Forum Miast, poświęcone było spotkanie, jakie odbyło się 18 lutego, w siedzibie Towarzystwa Urbanistów Polskich i Stowarzyszenia Architektów Polskich w Katowicach. W spotkaniu wziął udział prezydent Adam Fudali. Fot. K. Sitek

    

Takie doświadczenie pozwala na kreowanie nowych projektów, cechujących się efektywnością, zrównoważeniem i trwałością. Dodatkowo eksperci dokonujący wyboru oceniali umiejętność współdziałania władz miasta z lokalną społecznością i z innymi miastami w szerszym regionie oraz otwartość na dzielenie się doświadczeniami.

     

W czwartek, 18 lutego, prezydent Adam Fudali wziął udział w spotkaniu z udziałem dyrektora Warszawskiego Biura ONZ Habitat, Krzysztofa Mularczyka oraz prezesa Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, Macieja Borsy W trakcie spotkania przekazane zostały informacje o działalności Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich UN Habitat, o piątym Światowym Forum Miast, które odbędzie się w marcu br w Rio de Janeiro oraz o światowej kampanii promocji problematyki rozwoju miast, która zostanie tam ogłoszona i w której ważną rolę odegra Rybnik.

   

Więcej o wyróżnieniu Rybnika, przeczytać można również na stronach:


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2010-02-19

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Sens jest wynalazkiem natury, bezsens... odkryciem człowieka.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt