|
Młodzi Panowie w magistracie
W czwartek, 25 lutego, gośćmi prezydenta miasta byli członkowie Kabaretu Młodych Panów. Wizyta artystów związana była z ich udziałem w rozpoczynającym się w marcu projekcie edukacyjnym „Szkoła dobrych pomysłów”.
Młodzi Panowie, a więc: Bartek Demczuk, Łukasz Kaczmarczyk, Mateusz Banaszkiewicz Robert Korólczyk i Piotr Sobik od kilku już lat są jednymi z najbardziej charakterystycznych postaci polskiej sceny kabaretowej. Obchodzący w ubiegłym roku jubileusz pięciolecia swojego istnienia rybniccy artyści mają na swoim koncie szereg nagród i wyróżnień, zdobytych na najważniejszych w kraju imprezach kabaretowych, m.in. na krakowskim festiwalu PAKA czy na rodzimym Ryjku. Niedługo kabareciarzom przyjdzie sprawdzić się w nowej roli – nauczycieli warsztatu artystycznego. Wszystko za sprawą projektu edukacyjnego pn. „Szkoła dobrych pomysłów” (czytaj więcej), którego realizacja rozpocznie się wraz z początkiem marca w 26 szkołach podstawowych naszego miasta. Założenia projektu były przedmiotem spotkania, jakie w czwartek, 25 lutego, zorganizowano w rybnickim magistracie. „Szkoła dobrych pomysłów” to przedsięwzięcie, którego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych rybnickich uczniów poprzez zapewnienie im udziału w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych, wycieczkach, wizytach studyjnych.
Założenia projektu przedstawili wspólnie prezydent miasta, Adam Fudali, jego zastępca, Joanna Kryszczyszyn oraz członkowie Kabaretu Młodych Panów. Fot. L. Tyl. Projekt, którego budżet przekracza nieco 2,5 mln zł, uwzględnia także animacje lokalne, mające na celu zainteresowanie dzieci kulturą. To właśnie w ramach wspomnianych animacji zaplanowano współpracę z Kabaretem Młodych Panów, polegająca na przeprowadzeniu cyklu spotkań przedstawicieli kabaretu z nauczycielami oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży. - Ta propozycja stworzyła nam możliwość realizacji pomysłu, który mieliśmy od jakiegoś czasu – zorganizowania warsztatowych spotkań z młodymi rybniczanami. Projekt umożliwił techniczną realizację tego przedsięwzięcia. W trakcie zajęć będziemy chcieli przekazać uczniom szkół podstawowych jak najwięcej informacji dotyczących sceny, występów, tekstów skeczy i wszystkiego, co wiąże się z szeroko rozumianą sztuką kabaretową. Kiedy opowiadaliśmy o przedsięwzięciu innym polskim zespołom kabaretowym, ich członkowie byli zachwyceni pomysłem – mówił w trakcie konferencji prasowej Piotr Sobik.
Członkowie Kabaretu Młodych Panów mają bardzo dobry kontakt z dziećmi, co – w połączeniu z ich solidnym warsztatem twórczym oraz artystyczną pasją – stanowi gwarancję powodzenia przedsięwzięcia. Fot. A. Kusidło. W ramach projektu członkowie Kabaretu Młodych Panów przeprowadzą warsztaty dla 2 grup nauczycieli – opiekunów uczniowskich grup kabaretowych, które działają lub też zaczną działać w rybnickich szkołach podstawowych. Od marca do czerwca oraz we wrześniu br. artyści przeprowadzą także tzw. warsztaty umiejętności aktorskich dla uczniów każdej ze szkół. Przedsięwzięcie obejmuje także przeprowadzenie „Konkursu kabaretów szkolnych”. Przegląd połączony zostanie z 15 edycją Rybnickiej Jesieni Kabaretowej.
Data dodania: 2010-02-26
powrót
|
|