Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

„Życie jest warte tego, aby przeżyć je w zdrowiu i w trzeźwości”


… to hasło przyświecające konferencji, która odbyła się w środę, 24 marca w Rybnickim Centrum Kultury.Konferencja zorganizowana został przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rybniku, Regionalne Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej w Rybniku, Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Rybniku. Jej odbiorcami były organizacje i instytucje współpracujące na rzecz profilaktyki zdrowotnej i alkoholowej: dyrektorzy placówek oświatowych, pedagodzy, służby mundurowe, biegli sądowi, pracownicy socjalni, osoby zawodowo zajmujące się profilaktyką alkoholową oraz  lekarze i pielęgniarki.

 konferencja
Fot. L. Tyl

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, na która może zapaść każdy, bez względu na płeć, wiek, poziom intelektualny, wykształcenie i uprawiany zawód. Każdemu też konieczna jest pomoc w powrocie do zdrowia. Statystyki prowadzone na temat liczby oraz struktury osób uzależnionych są zatrważające. Od połowy lat 90 zauważany jest nieustanny wzrost liczby osób uzależnionych od alkoholu oraz współuzależnionych. Niepokojący jest zwłaszcza fakt, że po alkohol sięgają coraz młodsi.


Proces terapeutyczny to ciężka i żmudna praca, której efektem powinny być głębokie i możliwie trwałe zmiany nie tylko na poziomie jednostki, ale również w wymiarze społecznym. Dlatego też konieczne jest podejmowanie działań, zwiększających dostępność terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia. Niezwykle istotne jest współdziałanie jednostek z terenu miasta Rybnika, spośród których na szczególną uwagę zasługuje Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rybniku, Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii, Komenda Miejska Policji, Straż Miejska i wiele innych, które wspólnie z Urzędem Miasta działają na rzecz profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.


Jednak uzależnienie od alkoholu to nie jedyny problem z którym boryka się współcześnie człowiek, dlatego tak istotna jest ogólna profilaktyka zdrowotna rozumiana jako działania mające na celu zapobieganie chorobie bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem się, poprzez kontrolowanie przyczyn i czynników ryzyka.


konferencja
Do udziału w konferencji zaproszony został również prezydent Rybnika Adam Fudali. Fot. L. Tyl
konferencja
O nowoczesnych trendach w profilaktyce zdrowotnej opowiedziała Halina Osińska - prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej. Fot. L. Tyl
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2010-03-24

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Niestety, do swojego "za późno" każdy musi dojść sam...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt