Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Nabór do przedszkoli zakończony


31 marca zakończył się nabór do rybnickich przedszkoli. Ogłoszenie listy dzieci zakwalifikowanych do poszczególnych placówek nastąpi w poniedziałek, 19 kwietnia, jednak już dzisiaj znane są wstępne informacje dotyczące rekrutacji.W Rybniku funkcjonuje 37 przedszkoli, w tym: 32 przedszkola samodzielne, 4 przedszkola w zespołach szkolno-przedszkolnych i 1 przedszkole specjalne w specjalnym zespole szkolno–przedszkolnym.
 
Nabór do poszczególnych placówek już po raz trzeci odbywa się w formie elektronicznej. Rozwiązanie to umożliwia wprowadzenie jednolitych i czytelnych dla rodziców zasad rekrutacji, daje także możliwość dokonania wyboru kilku przedszkoli z określeniem ich hierarchii oraz zapobiega blokowaniu miejsc, czyli sytuacji, w której jedno dziecko jest przyjęte do kilku placówek.

 

W związku z zakończeniem etapu zbierania zgłoszeń do przedszkoli została przeprowadzona wstępna symulacja naboru. W systemie zarejestrowano 4 114 podań. W rybnickich przedszkolach zapewniono 3630 miejsc, zatem dla 484 dzieci trzeba stworzyć nowe oddziały przedszkolne.Konferencja - nabór do przedszkoli
Wstępną symulację dotyczącą naboru do rybnickich przedszkoli ogłoszono w czwartek, 8 kwietnia, w czasie konferencji prasowej z udziałem prezydenta miasta Rybnika, Adama Fudalego. Fot. A. Kusidło

 

 - Elektroniczny system naboru daje możliwość śledzenia prawdziwych potrzeb mieszkańców oraz dokonywanie stosownych korekt. W roku 2008 zdecydowałem o otwarciu 3, a w 2009 2 dodatkowych oddziałów przedszkolnych. Stosowne działania podjąłem także w tym roku, dzięki czemu otwartych zostanie 12 nowych oddziałów, co w sumie pozwoli na przyjęcie 293 dzieci dodatkowo.  W ciągu ostatnich trzech lat utworzono zatem łącznie 17 nowych oddziałów. Jest to zjawisko wyjątkowe na skalę regionu, o ile nie kraju - mówi prezydent Rybnika, Adam Fudali.

 

Zrealizowanie zamierzeń to duże przedsięwzięcie logistyczne, wymagające zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych:

 

- Będzie się to wiązało z poniesieniem przez miasto sporych nakładów finansowych, związanych z zapewnieniem odpowiednich warunków dla funkcjonowania nowych oddziałów oraz wynagrodzeniem kadry pedagogicznej. Koszty z pewnością przekroczą milion złotych - dodaje prezydent.

 

 

Wprowadzone zmiany pozwolą w sumie na przyjęcie 3 923 dzieci. Liczba ta jest tak duża dzięki niestandardowym rozwiązaniom, jaki udało się wprowadzić. Mowa np. o utworzeniu oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz uruchomieniu popołudniowych pięciogodzinnych oddziałów w Boguszowicach i Chwałowicach.


Do przedszkola nie zostanie zatem przyjętych mniej niż 200 dzieci. Problem mógł być jednak większy, gdyby rodzice 253 dzieci z rocznika 2004 nie zdecydowali o posłaniu swoich pociech do klasy I szkoły podstawowej zamiast do przedszkola. Jest to efekt intensywnej kampanii promocyjnej prowadzonej w czasie spotkań z rodzicami sześciolatków w rybnickich szkołach.

 

Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się znaczny wzrost zainteresowania przedszkolami. W roku 2010/2011 z edukacji przedszkolnej chciałoby skorzystać aż 81% dzieci z ogólnej liczby wszystkich najmłodszych w wieku od 3 do 6 lat (lata 2008/2009 – 72%, 2009/2010 - 77%).


Schemat - zainteresowanie przedszkolami
Liczba dzieci chętnych do uczęszczania w przedszkolu rośnie z roku na rok.

 

- Wiąże się to z faktem, że w Rybniku notuje się najniższy w regionie poziom bezrobocia. Pracujący rodzice bardzo chętnie korzystają zaś z opieki przedszkolnej dla swoich pociech. Dużą rolę w tym zakresie odgrywają także media, lansujące pozytywny obraz przedszkola, w kontekście dobrego wpływu placówek na rozwój społeczny dzieci dzięki kontaktom z rówieśnikami – dodaje prezydent.

 

 

Ogłoszenie listy dzieci zakwalifikowanych do poszczególnych placówek nastąpi w poniedziałek, 19 kwietnia. Od 19 do 23 kwietnia (do godz. 15.00) rodzice będą zobowiązani do potwierdzenia woli przyjęcia dzieci do przedszkoli, do których zostały one zakwalifikowane. 26 kwietnia nastąpi publikacja list dzieci przyjętych do przedszkoli. Wtedy też rozpocząć się może rekrutacja uzupełniająca.

 

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą naboru do przedszkoli na rok 2010/2011.


Prezentacja dotyczącą naboru do przedszkoli na rok 2010/2011.


PDF (275 KB)

Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2010-04-09

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Można nabierać cały świat jakiś czas i kilka osób cały czas, ale nie można nabierać wszystkich ciągle.
(Abraham Lincoln)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt